YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Darmowa muzyka, którą można wykorzystać na YouTube: Co wolno, a czego nie?

Zrzut ekranu 2015-08-24 o 11.40.20

Biblioteka audio, którą YouTube uruchomił w 2013 foku, znowu się powiększyła. Tym razem twórcy wideo otrzymali tysiąc nowych utworów, które bezpłatnie mogą wykorzystywać w swoich produkcjach. Dziś kilka praktycznych wskazówek związanych z Audio Library.

Wytwórnie płytowe przez wiele lat nie były zadowolone z tego jak użytkownicy YouTube bezkarnie wykorzystują nagrania, do których nie mają prawa. Aby ułatwić twórcom poszukiwania legalnej muzyki do filmów, Google stworzyło specjalną bibliotekę z darmowymi utworami, które można pobrać i dodać do swojego wideo. Kilka dni temu jej zasoby zostały mocno powiększone…

Nazwy kompozytorów, którzy zupełnie za darmo podzielili się swoją twórczością z youtuberami raczej nic nam nie powiedzą, jednak ich muzyka staje się coraz bardziej rozpoznawalna. Twórcy dostrzegają muzyczny potencjał Audio Library i nie muszą się przy tym bać jakichkolwiek sankcji prawnych za naruszanie cudzych praw autorskich. Melodie skomponowane przez takich twórców jak Kevin MacLeod, dzięki tysiącom produkcji, w których zostały wykorzystane, na pewno można uznać za rozpoznawalne. Przykład znajdziecie poniżej. Nie mam pojęcia skąd to znam, ale gdzieś już to słyszałem… 

Gdzie znaleźć darmowe utwory?

1000 nowych utworów w muzycznej bibliotece od YouTube to świetny moment, żeby wyjaśnić gdzie ich szukać, a także na jakiej zasadzie funkcjonuje Audio Library od YouTube. Aby pobrać bezpłatny utwór do swojej produkcji wideo wchodzimy w Studio twórców > Narzędzia do tworzenia > Biblioteka audio. Wybieramy kartę „bezpłatna muzyka” lub „efekty dźwiękowe”. Te drugie również mogą się przydać. Paski, które znajdują się obok pokazują popularność ścieżek. Aby pobrać utworów klikamy strzałkę. Jeśli nie chcemy zapomnieć o ścieżkach, które wyjątkowo przypadły nam do gustu, możemy dodać je do ulubionych klikając gwiazdkę. 

Zrzut ekranu 2015-08-24 o 11.31.34

Niektóre z utworów lub dźwięków oznaczono ikoną człowiek w kółku. Oznacza to, że działają one zgodnie z licencją Creative Commons. W opisie filmu powinniśmy podać imię i nazwisko artysty, który skomponował daną ścieżkę. Filmy, w których używamy darmowej muzyki z Audio Library wciąż mogą zarabiać. Darmowe utwory nie są objęte systemem Content ID. Jeśli w swojej produkcji wideo chcecie wykorzystać cudzy utwór i nie macie pojęcia kto ma do niego prawa, sprawa nieco się komplikuje… 

Radiowe hity w twoich filmach?

Muzyka, która pojawia się na YouTube, w ogromnej większości jest zarządzana przez system Content ID, do którego mają dostęp właściciele praw autorskich. Wciąż jednak istnieje możliwość użycia ulubionych piosenek w naszych filmach. Wymaga to jednak pewnej weryfikacji. Wchodząc w kartę Muzyka z reklamami (Studio twórców > Narzędzia do tworzenia > Biblioteka audio), należy wpisać wykonawcę i tytuł utworu, który chcielibyśmy wykorzystać w filmie. Tutaj możemy sprawdzić jak właściciele praw autorskich danej piosenki zapatrują się na jej wykorzystywanie. YouTube informuje, że w tym przypadku możemy spodziewać się trzech różnych sytuacji: 

 • Zarabianie: przy filmie będą pojawiać się reklamy. W niektórych przypadkach możesz dzielić się przychodami z właścicielem praw autorskich do danego utworu. 
 • Zablokowanie na całym świecie: jeden lub kilku właścicieli praw autorskich nie pozwala używać danej muzyki. Filmy, w których użyto daną ścieżkę, będą niedostępne w YouTube. 
 • Zablokowanie w niektórych krajach: jeden lub kilku właścicieli praw autorskich ograniczyło liczbę krajów, w których dostępna jest dana muzyka. Filmy, w których użyto tę muzykę będą niedostępne w krajach, w których dostęp do niej jest zablokowany.
Zrzut ekranu 2015-08-24 o 11.28.57

Warto jednak zauważyć, że właściciele praw autorskich często zmieniają zasady. Wtedy otrzymamy żądanie usunięcia treści. Jeśli zarabiamy na danym filmie i pojawia się tam muzyka, do której ktoś inny posiada prawa, istnieje ryzyko, że w przyszłości produkcja zostanie usunięta z naszego konta. 

 • Mateusz Rolik

  Zapraszamy do nas tworzymy profesjonalne filmy wideo i prezentację dla firm http://www.nakatomiside.pl

 • Wosinek Marcin

  Chciałbym podpiąć do wizytówki firmowej na mapach Google kanał Youtube. Czy mogę wykorzystać jako podkład muzyczny utwory do firmowych krótkich filmików z biblioteki muzycznej Youtube ? Byłbym wdzięczny za odpowiedź, dziękuję.

 • gadda33 .

  Jak to jest, że na YT jest mnóstwo filmów z muzyka znanych artystów jazzowych i filmy te są akceptowane przez administrację YT ? Jest jakaś licencja, która mógłbym wykupić i mieć prawo korzystania z utworów. To, co jest w darmowej bibliotece YT, to kompletna lipa. Mam mnóstwo płyt CD z topowym jazzem. Czy mógłbym taka muzykę wykorzystać za opłatą ? Gdzie można znależć cennik takich licencji ? Nie zamierzam zarabiać na filmach.

  • Niestety, wszystko zależy od dobrej woli wytwórni, która trzyma pieczę nad Content ID. Kiedy dociera do nich informacja o tym, że utwór do którego mają prawa jest wykorzystywany na YouTube mają 3 rozwiązania: a) zablokować film b) pozwolić na wykorzystanie utworu ale w całości wziąć dla siebie zyski z reklam c) pozwolić na zarabianie twórcy. Filmy o których piszesz, najprawdopodobniej zostały zaklasyfikowane do tej drugiej opcji. Nie ma jednak na to reguły i jedyna pewna opcja to otrzymać zgodę na piśmie od właściciela praw autorskich co niestety w przypadku topowego jazzu może być niezwykle trudne…

 • purokolor

  dodaje do filmu ścieżkę z darmowej biblioteki, a za pięć minut dostaje maila o zablokowaniu filmu i roszczeniem praw autorskich… WTF?

Witaj na YT360.PL!

 • Szukasz wiedzy, która pomoże Ci odnaleźć się na YouTube?
 • Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na YouTube?
 • Nie wiesz jak skutecznie promować się z pomocą kanału wideo?

Jesteśmy pierwszym w Polsce, marketingowym przewodnikiem po YouTube. Zostaw nam swój e-mail. Zero spamu, samo mięso.