YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Breaking News i Top News: Nowe działy na YouTube – również w Polsce!

W przypadku pewnych nagłych wydarzeń, takich jak ataki terrorystyczne, katastrofy naturalne czy wybory głowy państwa, cały świat kieruje swoje oczy w jedno miejsce. Biorąc pod uwagę, że YouTube to druga przeglądarka na świecie, zaraz po Google, platforma stara się zaistnieć również na polu ważnych doniesień a nie tylko rozrywki. Właśnie w tym celu stworzono zakładkę Breaking News.

Do tej pory, nowa zakładka testowana była jedynie w Stanach Zjednoczonych. Wiele wskazuje jednak na to, że opcja będzie dostępna również dla polskich użytkowników platformy YouTube. Oprócz Breaking News z wiadomościami w formie wideo, które bardzo często pochodzą od lokalnych wydawców, którzy najszybciej docierają na miejsce danego zdarzenia, doczekamy sie jeszcze jednej innowacji. YouTube zostanie rozbudowany o sekcję Top News, która będzie dostepna z poziomu wyszukiwarki. Wiadomości publikowane na YouTube będą również uzupełniane o źródła i kontekst. To z kolei ma zapobiec rozprzestrzenianiu tzw. fake news.

Breaking News

Nowa sekcja nie będzie stałym elementem platformy YouTube. Pojawi się ona na stronie głównej portalu gdy tylko dojdzie do ważnego zdarzenia, którym zainteresuje się społeczność na całym świecie. Użytkownicy otrzymają odpowiednie powiadomienie, które przekieruje ich do filmów powiązanych ze zdarzeniem. Breaking News było do tej pory dostępne tylko w Stanach Zjednoczonych. YouTube poinformował, że ekspansja tego rozwiązania obejmie 17 wybranych krajów, w tym, jak donoszą Wirtualne Media, również Polskę. Trudno jednak ocenić na ile rodzime media zaangażowały się w projekt. W USA bardzo aktywnie działają na tym polu lokalne telewizje i gazety, które posiadają swoje kanały na YouTube. Podejrzewam, że w Polsce, przynajmniej na początku, Breaking News ograniczy się do udostępniania treści od największych wydawców. Ci mniejsi są po prostu zbyt mało widoczni.

Top News

Breaking News to nie jedyna nowość. W wyszukiwarce pojawi się karta Top News w której agregowane będą filmowe newsy powiązane z konkretnymi hasłami wpisywanymi w pole wyszukiwania. Ta opcja również ma dotrzeć do Polski. Użytkownicy z USA będą mogli dodatkowo skorzystać z opcji Developing News. Ponieważ przygotowanie materiału wideo zajmuje więcej czasu niż artykułu – w przypadku ważnych wydarzeń, YouTube będzie przekierowywał do newsów w formie tekstowej aby użytkownicy mogli jak najszybciej zapoznać się z newsami.