YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Co minutę, na YouTube przybywa 500 godzin filmów!

Świat internetowego wideo rośnie w siłę jak nigdy wcześniej. Kolejne serwisy, chwalą się ostatnimi wynikami oglądalności. I chociaż Snapchat goni konkurencję swoimi statystykami, YouTube wciąż ma „to coś”…

Wyniki oglądalności Gangam Style na YouTube czyli 2,5 miliarda wyświetleń, wypadają dość blado na tle tego czym pochwalił się ostatnio Snapchat. W ciągu 24 godzin, snapy z całego świata wyświetlane są około 6 miliardów razy. Mimo że serwisy cechuje zupełnie inna specyfika funkcjonowania, to i tak, jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak wielka jest to liczba. Tym bardziej, że popularność Snapchata, wciąż jest dla mnie wielką zagadką…

6 miliardów wciąż nie jest jednak największą liczbą jeśli chodzi o dane, które udostępniły ostatnio wielkie serwisy społecznościowe. Na Facebooku, wideo wyświetlane jest 8 miliardów razy dziennie. Warto jednak zaznaczyć, że filmy w tym serwisie odtwarzane są automatycznie, gdy tylko „dojedziemy” do nich na naszej tablicy.

Imponujący upload

Na koniec zostawiłem sobie YouTube. Biorąc pod uwagę, że Snapchat oferuje krótkie filmy użytkowników, które szybko znikają z newsfeedów a Facebook wciąż nie potrafi wykorzystać u siebie potencjału wideo, YouTube wciąż jest dla mnie najważniejszym graczem, jeśli chodzi o wideomarketing. Nie wiemy jednak, ile wyświetleń dziennie zaliczają wszystkie produkcje opublikowane w serwisie od Google. Ostatnie dane, pochodzą z 2012 roku i mówią o 4 miliardach dziennie. Myślę, że w ciągu 3 lat, liczba ta mogła wzrosnąć kilkakrotnie. Okazuje się jednak, że dla YouTube istnieje znacznie cenniejsza wartość: długość materiałów wideo, która co minutę pojawia się na kanałach twórców.

Rok temu YouTube ogłosił, że co minutę, w serwisie pojawia się 300 godzin nowych treści. W lipcu tego roku, podczas konferencji VidCon, Susan Wojcicki ogłosiła, że wartość ta wynosi już 400 godzin. Oznacza to, że z każdą godziną, na YouTube pojawia się tyle filmów wideo, ile moglibyśmy oglądać BEZ PRZERWY przez 1000 dni. To smutna wiadomość dla tych, którzy mogli kiedykolwiek pomyśleć, że uda im się obejrzeć cały YouTube. ;)

Szybka matematyka

Mark Robertson z ReelSEO postanowił zrobić, krótką symulację, pozwalającą określić jak wygląda prognoza na dzień dzisiejszy. Według jego obliczeń, obecnie, co minutę, przybywa na YouTube około 500 godzin nowych treści. Idąc dalej, w dniu 11 urodzin YouTube, wartość ta wyniesie 600 godzin. To tylko prognozy ale podejrzewam, że już niedługo, przekonamy się, jak bardzo były one trafione.

Zrzut ekranu 2015-11-19 o 19.05.59

Trudno w jakikolwiek sposób porównywać Snapchat, Facebook i YouTube. Każdy z tych serwisów, charakteryzuje się zupełnie innym rodzajem contentu. Jedno jest pewne. Internetowe wideo, nigdy nie radziło sobie lepiej!

Źródło: ReelSEO / Business Insider