YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Czy YouTube w końcu rozprawi się z challengami, prankami i patostreamerami?

Kilka dni temu media obiegła informacja o tym, że popularny polski patostreamer i jego matka zostali zatrzymani przez policję za publiczne wyrażanie aprobaty dla mordercy Pawła Adamowicza. To pewnie przypadek, że chwilę później YouTube ogłosił zmiany związane z polityką serwisu, ale i tak cieszę się, że głupota jest wreszcie w jakikolwiek sposób piętnowana.

Podczas gdy z patrostreamerami próbuje rozprawić się policja a samo zjawisko spotyka się z coraz większą krytyką w mediach, YouTube postanowił nareszcie zadziałać w kwestii filmów, które z różnych względów nigdy nie powinny pojawiać się na platformie ogólnodostępnej dla dzieci. Mam na myśli najróżniejsze produkcje, które promują przemoc lub zachęcające do udziału w niebezpiecznych wyzwaniach. Zdumiewa mnie jednak, że YouTube nie zadziałał kiedy Logan Paul filmował martwego samobójcę, albo kiedy w mediach zrobiło się naprawdę głośno o patologii promowanej na streamach. Okazuje się, że na politykę YouTube pośrednio wpłynął… Netflix!

Czym jest Bird Box Challenge?

Zmiany w regulaminie to wynik popularnej ostatnio akcji „Bird Box Challenge”, którą zainspirował wyprodukowany przez Netflix film „Nie Otwieraj Oczu”. Główna bohaterka filmu musi przez cały czas nosić na oczach chustę. To jedyny sposób ochrony przed nieznaną siłą odbierającą ludziom rozum. Wygląda jednak na to, że w prawdziwym świecie filmowy wirus zadziałał dokładnie na odwrót…  Na YouTube pojawiła się cała masa produkcji w których youtuberzy próbują zrealizować różne zadania z opaską na oczach. W mediach zawrzało od doniesień o wypadkach i niebezpieczeństwach do których doprowadzili vlogerzy próbujący naśladować bohaterkę filmu w prawdziwym świecie. I dopiero wtedy YouTube zareagował:

„Niedawno informowaliśmy o aktualizacji naszych zasad dotyczących niebezpiecznych wyzwań i żartów. Wyzwania, które niosą ze sobą widoczne ryzyko śmierci, nie są dozwolone w YouTube. Nie zezwalamy również na publikowanie treści przedstawiających wyzwania stanowiące bezpośrednie ryzyko obrażeń lub uszkodzeń ciała, w których bierze udział dziecko.Niedozwolone są także żarty, które sprawiają, że ich ofiary myślą, że znajdują się w niebezpieczeństwie lub które mogą doprowadzić do rzeczywistych obrażeń. Niebezpieczne lub obraźliwe żarty, które mogą wywoływać u dziecka stan zagrożenia emocjonalnego, również są niedozwolone.”

Zakazane pranki

Z YouTube może zniknąć teraz spora liczba filmów, które naruszają nowy punkt regulaminu. Wyzwania w stylu „Bird Box Challenge” opisano jako „materiały zachęcające do działań niosących ze sobą ryzyko poważnych obrażeń ciała”. Wśród zabronionych treści znalazły się również poradniki prezentujące sposoby na konstruowanie bomb oraz pranki w których ofiary mogą poczuć, że znajdują się w niebezpieczeństwie. To samo dotyczy sytuacji zagrożenia emocjonalnego. YouTube zaznacza jednak, że nie będzie blokować dostępu do kontrowersyjnych treści, które mają charakter edukacyjny, dokumentalny, naukowy lub artystyczny.