YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Darmowe aplikacje do montażu filmów na YouTube i nie tylko

Żeby stworzyć ciekawy materiał video, który pomoże wypromować nasz produkt, usługę czy markę, nie zawsze potrzebujemy profesjonalnej ekipy filmowej i zawodowych montażystów. Jeśli samodzielnie tworzycie swoje filmy, warto zapoznać się z narzędziami do montażu, które dostępne są z poziomu smartfonów i tabletów. Praca z nimi to często oszczędność czasu i duża wygoda!

Jeśli znacie inne programy montażowe dostępne z poziomu urządzeń pracujących na systemach Android oraz iOS, dajcie znać w komentarzach. Wasze propozycje na pewno wykorzystamy w kolejnych odsłonach naszego zestawienia.

Darmowe aplikacje do montażu

Magisto

Magisto to narzędzie do automatycznego generowania gotowych filmów w kilku krokach. Najpierw wybieramy stylistykę materiału w zależności od jego przeznaczenia. Później wybieramy idącą za nią oprawę graficzną. Wskazujemy określone sceny i dobieramy muzykę. Potem pozostaje już tylko wprowadzić tytuł, ustalić długość filmu i poczekać aż materiał zostanie wygenerowany.

Pełna wersja aplikacji dostępna jest w wariancie subskrypcyjnym, gdzie za 30 złotych miesięcznie zwiększamy limit długości filmów do 2 minut i 30 sekund. Dzięki płatnej wersji Magisto możemy skleić klip nawet z 60 różnych elementów o łącznej długości 60 minut.

Aplikacja funkcjonuje trochę jak serwis społecznościowy i w sumie materiały wideo, które stworzymy za jej pomocą najlepiej odnajdą się na Facebooku czy Instagramie. Mam tu na myśli przede wszystkim ograniczenia związane z długością klipu. Narzędzie w sam raz dla marketerów, którzy potrzebują szybko zmontować coś na potrzeby określonych portali społecznościowych.

Perfect Video

Perfect Video to znacznie bardziej rozbudowane narzędzie, przypominające trochę typowe platformy do montażu na komputerze. Po zaimportowaniu poszczególnych scen, wystarczy kliknąć dane ujęcie aby na dole ekranu otworzył się cały przybornik do edycji. Możemy zrobić prostą kolor-korekcję, zmienić prędkość odtwarzania, przyciąć określony fragment, puścić klip od tyłu a nawet wprowadzić opcję Picture In Picture czyli dodać małą ramkę z innym wideo na obrazie który w danym momencie edytujemy.

W darmowej wersji Perfect Video ogranicza limit długości filmu. Na wyeksportowanym materiale pojawia się też znak wodny. Za pełną wersję trzeba zapłacić 24 złote.

iMovie

iMovie w wersji na iOS wygląda niemal dokładnie tak samo jak aplikacja desktopowa, którą z pewnością znają użytkownicy systemu macOS. Dostępne są dwa główne sposoby montażu. Pierwszy z nich to po prostu układanie filmu z gotowych ujęć. Oczywiście mamy tu masę narzędzi, które przyspieszą proces sklejania materiału w całość. Drugi tryb montażu w iMovie pozwala przygotować coś na kształt filmowego trailera. Gotowe szablony podzielone są tutaj na konspekt i scenorys. Wszystko jest znacznie bardziej zautomatyzowane i już w kilka minut możemy stworzyć ciekawy materiał.

iMovie to jedna z tych aplikacji, które faktycznie pozwalają szybko i całkiem wygodnie zmontować prosty film z poziomu tabletu lub smartfona. Dla osób, które chcą stworzyć film z wakacji lub prosty vlog, dostępne tu opcje powinny być wystarczające.

KineMaster

KineMaster to narzędzie podobne do iMovie czy Perfect Video. W odróżnieniu od konkurencji, możemy układać klipy warstwami, jeden pod drugim. Dzięki temu, KineMaster najbardziej przypomina duże platformy montażowe takie jak Adobe Premiere czy FinalCut Pro. Układ obszaru roboczego nie jest już tak intuicyjny jak u konkurentów więc trzeba poświęcić trochę czasu na opanowanie tego jak funkcjonuje aplikacja. W poruszaniu się po timelinie bardzo pomagają przyciski nawigacyjne umieszczone po obu stronach ekranu. Czegoś takiego nie oferuje konkurencja.

Wszystkie opcje dostępne będą dopiero po wykupieniu wersji PRO. Mamy tu rozwiązanie subskrypcyjne co oznacza, że płacić trzeba co miesiąc. W cenie 20 złotych otrzymujemy usunięcie znaku wodnego i pełen dostęp do materiałów PREMIUM czyli pełnej bazy muzyki, przejść, naklejek i czcionek.

Adobe Spark Video

Adobe oferuje sporo aplikacji montażowych dostępnych w Google Play i App Store. Adobe Spark Video udostępniono póki co tylko dla iOS. Użytkownicy Androida muszą uzbroić się w cierpliwość. Spark to narzędzie stworzone z myślą o branży kreatywnej, marketerach, startupach lub osobach prowadzących wykłady lub szkolenia. Tutaj, za pomocą kilku kliknięć możemy stworzyć prezentację wideo składającą się z filmów, tekstu i zdjęć. Mimo że przygotowane szablony opierają się na zaledwie kilku slajdach, aplikacja pozwala dodawać ich więcej więc wszystko można dostosować do swoich potrzeb. Możemy wybrać layout, zmienić motyw kolorystyczny plansz z tekstem i dobrać odpowiednią muzykę.