YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Jak dodać ekran końcowy do filmu na YouTube?

Twórcy i widzowie, w końcu doczekali się na YouTube funkcji pozwalającej na dodanie planszy odsyłającej do innego filmu. Bez kombinowania z wtyczkami do powiązanych stron i bez adnotacji, które nie działały na urządzeniach mobilnych! Dziś wyjaśnimy, krok po kroku, jak dodać ekrany końcowe.

Umieszczanie na końcu filmów ramek z odnośnikami do filmów, to popularna praktyka, którą twórcy stosują już od dobrych kilku lat. Do tej pory, były to zazwyczaj adnotacje, naniesione na specjalnie wyznaczone plansze, które dodawano do wideo w postprodukcji. Pozwalało to na dłużej zatrzymać widzów na kanale i zachęcić ich do oglądania innych materiałów publikowanych na kanale. Ten patent miał jednak pewne ograniczenia. Adnotacje nigdy nie działały na urządzeniach mobilnych. Pozwalały na to wprowadzone później karty, jednak nie wyświetlały się one jako ramki na materiale, co na pewno w mniejszym stopniu mogło przyciągać uwagę widzów.

zrzut-ekranu-2016-11-02-o-19-07-25

YouTube postanowił w końcu pójść na rękę użytkownikom i na YouTube pojawiły się właśnie ekrany końcowe, będące swojego rodzaju hybrydą kart i adnotacji. Wyświetlają się one przez ostatnie 5-20 sekund filmu. Na każdym filmie mogą pojawić się maksymalnie 4 elementy. Wśród nich wyróżniamy 3 różne rodzaje ekranów:

  • propozycję playlisty, innych filmów lub kanału na YouTube
  • przycisk zachęcający do subskrybowania kanału
  • ekran umożliwiający promocję naszej strony, produktu lub kampanii finansowania społecznościowego

zrzut-ekranu-2016-11-02-o-18-27-05

Warto zwrócić uwagę na jeden drobny szczegół, który może pokrzyżować nam plany podczas próby dodania ekranów końcowych. Są one wyświetlane tylko w filmach, które nie zawierają standardowych adnotacji. Jest tylko jeden sposób na rozwiązanie tego problemu. Chcąc dodać ekrany końcowe do filmu z adnotacjami musimy cofnąć publikację wszystkich adnotacji. Niestety, jeśli ktoś będzie chciał zoptymalizować wszystkie swoje filmy pod nowe standardy, czeka go naprawdę sporo pracy. Plusem jest to, że po dodaniu jakiegokolwiek ekranu końcowego, adnotacje są automatycznie blokowane. To zaoszczędzi nam trochę pracy, a kasując ekrany końcowe, zawsze będziemy mogli wrócić do adnotacji, które wcześniej pojawiały się na materiale.

Jak dodać ekran końcowy na YouTube?

zrzut-ekranu-2016-11-02-o-18-26-06

Zakładka, która w edytorze filmów na YouTube, była do tej pory dostępna jako „Adnotacje” obecnie zmieniła nazwę na „Ekran końcowy i adnotacje”. Po jej zaznaczeniu, niżej znajdziemy dwie oddzielne zakładki. Procedura dodawania ekranów wygląda bardzo podobnie do tego co oferowały adnotacje. Aplikacja sama zaznacza na osi czasu obszar ostatnich 20 sekund, a użytkownik może zdecydować jak długo mają wyświetlać się poszczególne plansze (minimalny czas to 5 sekund).

Pomocne mogą okazać się szablony. Nie musimy wtedy dodawać każdego ekranu osobno. YouTube przygotował kilka gotowych propozycji np. dwa ekrany z linkiem do filmu + plansza odpowiadająca za subskrybowanie kanału. Oczywiście takich rozwiązań jest znacznie więcej. Po wybraniu szablonu możemy też dowolnie przestawiać plansze, aby dopasować je do tego co znajduje się na ekranie w ostatnich sekundach naszego wideo. Istnieje też opcja zaimportowania ustawień ekranów z innego filmu. Jeśli wszystkie wasze produkcje kończą się podobnie, w ten sposób zaoszczędzicie sporo czasu…

zrzut-ekranu-2016-11-02-o-19-56-25

Jeśli mielibyście problem z dodawaniem ekranów, tutaj znajdziecie szczegółowy poradnik: https://support.google.com/youtube/answer/6388789

Co powinno pojawić się na ekranach końcowych?

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które powinny nam przyświecać podczas dodawania ekranów. YouTube radzi, żeby były to elementy związane z filmem, najlepiej zawierające „call to action”. Już w trakcie montażu, powinniśmy pamiętać o zostawieniu odpowiedniej ilości „wolnej” przestrzeni w której możemy umieścić ekrany. Dobrą praktyką jest również ustawianie różnego czasu wyświetlania elementów na ekranie końcowym tak, aby każdy pojawiał się w innym momencie.

zrzut-ekranu-2016-11-02-o-18-24-02

Na koniec, warto pamiętać o pewnych ograniczeniach, o których informuje YouTube na swojej stronie pomocy:

Uwaga: ekrany końcowe umożliwiają zakończenie filmu w ciekawy sposób. Planujemy stopniowo optymalizować ich działanie na podstawie dotychczasowych wyników, reakcji widzów, urządzeń, na których jest oglądany film, oraz kontekstu. Może się zdarzyć, że stworzony przez Ciebie ekran końcowy nie zostanie wyświetlony. Możemy go na przykład pominąć, kiedy film odtwarzany jest w tle, lub dostosować jego położenie, gdy wyświetla się na bardzo małych ekranach. Z tego powodu nie zalecamy wskazywania konkretnych elementów ani dodawania istotnych treści do ekranów końcowych.

Witaj na YT360.PL!

  • Szukasz wiedzy, która pomoże Ci odnaleźć się na YouTube?
  • Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na YouTube?
  • Nie wiesz jak skutecznie promować się z pomocą kanału wideo?

Jesteśmy pierwszym w Polsce, marketingowym przewodnikiem po YouTube. Zostaw nam swój e-mail. Zero spamu, samo mięso.