YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Dzień z życia prezydenta Obamy, nowym hitem na BuzzFeed

Polskie virale, których bohaterami zostawali politycy, prezentowały najczęściej kompromitujące ich treści. Najczęściej były to wpadki, o których sami zainteresowani, woleliby zapomnieć. Na zachodzie, sytuacja wygląda nieco inaczej. Kilka dni temu BuzzFeed opublikował filmik, którego głównym bohaterem jest… prezydent Stanów Zjednoczonych.

Filmik z Barackiem Obamą, w serwisie BuzzFeed oraz na facebookowym fanpage’u, pojawił się w czwartek po południu. Do dnia dzisiejszego, produkcję obejrzało niemal 50 milionów osób. Materiał polubiły prawie 1,2 milionów widzów. Pod filmem znajdziemy prawie 100 tysięcy komentarzy. Użytkownicy serwisu Facebook, udostępnili viral przeszło pół miliona razy. Jak nie trudno policzyć, imponujące wyniki, wideo osiągnęło w ciągu niecałego tygodnia. A co tak na prawdę dzieje się na filmie?

Post użytkownika BuzzFeed Video.

Oprócz Baracka Obamy, w filmie pojawia się pracownik jego biura. Wideo prezentuje dzień z życia jednego i drugiego. Prezydent USA robi sobie selfie z pomocą specjalnego uchwytu na telefon, udaje, że gra w koszykówkę, nieudolnie szkicuje portret swojej żony a także wygłupia się przed lustrem. Podobne czynności wykonuje drugi aktor, zmierzając do biura, gdzie czeka na niego prezydent. W sytuacjach kiedy coś im nie wychodzi, oboje mówią “thank’s Obama”, aż w końcu spotykają się w gabinecie prezydenta. Po drodze pojawia się jeszcze jedna scena, z pewnością ta, dla której prezydent, zgodził się wystąpić w viralowej produkcji.

Barack Obama ćwiczy przemówienie przed lustrem. Wielokrotnie próbuje poprawnie wymówić słowo “february”. 15 lutego, mija termin ubezpieczenia zdrowotnego w Stanach Zjednoczonych. I tu dochodzimy do sedna. Film powstał po to, aby przypomnieć Amerykanom o przedłużeniu swoich ubezpieczeń. Prezydent zaznacza, że można tego dokonać przez Internet, a najniższy pakiet to niespełna sto dolarów.

Czy kiedykolwiek doczekamy się podobnych akcji z udziałem polskich polityków? Trudno powiedzieć. Trwająca obecnie kampania prezydencka pokazuje, że wiele trendów z zachodu (między innymi wiece wyborcze w stylu amerykańskim) pojawia się w rodzimym świecie polityki. Warto dodać, że nie był to pierwszy raz, kiedy Barack Obama “puszcza oko” do internautów. Pamiętacie charakterystycznego brodacza z filmu Kac Vegas? Aktor, Zach Galifiankis, który wcielił się w tę rolę, prowadzi cykl mocno absurdalnych wywiadów, zatytułowany: “Between Two Ferns”. Prezydent Stanów Zjednoczonych pojawił się w programie, gdzie wcześniej gościły takie gwiazdy jak Justin Bieber, Bruce Willis, Brad Pitt czy Edward Norton. Trzeba przyznać, że udział w tego typu programie wymaga nie lada dystansu do siebie.

Prezydent odpowiadał również na pytania internautów w serwisie Reddit. Był to cykl AMA (Ask Me Anything), podobny do tych, które organizuje polski Wykop. Jeśli chodzi o rodzimych polityków, którzy wzięli udział w podobnych akcjach, do głowy przychodzi mi tylko Przemysław Wipler. To jednak nie koniec wirtualnych wystąpień Obamy. Pod koniec stycznia, tego roku, w sieci pojawił się przeszło 45-minutowy film, w którym prezydent, odpowiada na pytania znanych, amerykańskich youtuberów.

Biorąc pod uwagę umiarkowane chęci do debat, większości polskich kandydatów na stanowisko głowy państwa, mam wrażenie, że możemy tylko pomarzyć o podobnej akcji w naszym kraju…