YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Klasyka kina na YouTube: legalnie i za darmo

Polskie platformy VOD od jakiegoś czasu oferują już sporo pełnometrażowych filmów, które widzowie mogą oglądać za darmo. Wygląda na to, że do takiego modelu biznesowego powoli przekonuje się Google. Hity takie jak Terminator, czy Rocky pojawiły się na YouTube w oficjalnej dystrybucji, bez konieczności wnoszenia jakichkolwiek opłat.

Bezpłatna dystrybucja znanych filmów przebiegła trochę po cichu. Obyło się bez oficjalnych komunikatów prasowych, ale użytkownicy YouTube szybko zwrócili uwagę na to, że kategoria „Filmy na YouTube” została wzbogacona o wiele produkcji dostępnych całkowicie za darmo. Niestety, w tym miejscu muszę podzielić się z wami smutną wiadomością: póki co, bezpłatnie obejrzymy je tylko w USA. Oczywiście zawsze pozostaje nam skorzystanie z usług VPN, ale muszę tu zaznaczyć, że jest to niezgodne z polityką YouTube i korzystanie z takich rozwiązań nie jest do końca legalne.

Płatny dostęp do pełnometrażowych hitów kinowych nie jest na YouTube niczym nowym. Wystarczy odwiedzić zakładkę „Filmy YouTube”, żeby za odpowiednią opłatą obejrzeć produkcje, które doczekały się dystrybucji na BluRay, DVD lub w serwisach VOD. Znajdziemy tam wiele hitów, które oferują nam konkurencyjne serwisy streamingowe takie jak Netfix, Hulu czy HBO Go. Do tej pory, wszystkie kinowe hity dostępne na YouTube wymagały jednak opłacenia filmów z karty kredytowej podpiętej pod nasze konto Google. Pierwsze darmowe produkcje pojawiły się w serwisie dopiero w październiku. Oto jak zmiany komentuje YouTube:

“Dostrzegliśmy taką potrzebę wśród użytkowników. Stwierdziliśmy, że warto zainteresować się czymś więcej niż tylko ofertą z płatnymi filmami. Pomyśleliśmy, że będzie to dobry ruch nie tylko ze względu na widzów, ale również ze względu na reklamodawców.” – mówi Rohit Dhwan, dyrektor zarządzający ds. produktu w YouTube

Po przeczytaniu tej wypowiedzi nie trudno się domyślić, że darmowe filmy będą przerywane reklamami. Niektórzy wolą zapłacić za dostęp do filmu bez „przeszkadzajek”, ale na pewno jest to uczciwa alternatywa dla osób, które chcą legalnego dostępu do filmów, ale wolą zaoszczędzić na płaceniu za usługi VOD.

Na ten moment, YouTube udostępnił około 100 filmów, które możemy obejrzeć za darmo. Tak jak pisałem wcześniej, póki co, dotyczy to tylko rynku amerykańskiego. Wśród udostępnionych produkcji znajdziemy między innymi takie produkcje jak: Rocky, Terminator, Zookeper, Legalna Blondynka, czy Agent Cody Banks. Pozostaje tylko czekać, kiedy darmowe filmy pojawią się również w polskiej odsłonie serwisu YouTube.

Źródło: Adage