YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

GEMA w końcu dogadała się z YouTube! Koniec blokowania teledysków w Niemczech

Jeśli kiedykolwiek zdarzało wam się wykorzystywać w waszych filmach choćby krótkie fragmenty znanych utworów, na pewno zwróciliście uwagę na to, jak często przy wideo pojawiał się komunikat informujący o tym, że materiał został zablokowany dla widzów z Niemiec. Wygląda na to, że w najbliższym czasie, może się to wreszcie zmienić…

Za takim stanem rzeczy, stała GEMA czyli niemiecki odpowiednik ZAiKSu. Jeśli porównać obie te organizacje, wygląda na to, że nasi zachodni sąsiedzi nie mają łatwego życia jeśli chodzi o dodatkowe opłaty związane z odtwarzaniem muzyki lub teledysków. Wypracowanie kompromisu z YouTube trwało aż 7 lat! Wygląda jednak na to, że Niemcy w końcu będą mogli zobaczyć „zablokowane” treści ponieważ właśnie ogłoszono informację o porozumieniu obu stron.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się dogadać z GEMA. Dzięki temu, członkowie zrzeszeni w organizacji otrzymają odpowiednie wynagrodzenie a my będziemy mogli promować kolejne gwiazdy muzyki. YouTube ewoluował, stając się bardzo ważnym elementem promocji i dystrybucji artystów oraz ich twórczości. Członkowie GEMA będą w końcu mogli czerpać korzyści ze swojej kreatywnej pracy – powiedział Christophe Muller, odpowiedzialny w YouTube za międzynarodową współpracę z muzykami.

YouTube przestał wyświetlać teledyski artystów zrzeszonych w GEMA w kwietniu 2009 roku, po tym jak wygasła 17-miesięczna umowa, jaką wówczas podpisano. Zakładała ona, że artyści będą otrzymywali określoną kwotę pieniędzy, za każde odtworzenie klipu. Miało to być 0,375 eurocenta. W 2015 roku, sąd w Monachium odrzucił te żądania, uznając je za nieuzasadnione. Potrzeba było kolejnego roku, aby YouTube w końcu dogadał się z GEMA.

Nasze porozumienie pomoże realizować ważną misję YouTube, która skupia się na promocji i odpowiednim wynagradzaniu muzyków. Cały czas inwestujemy w nasz system zarządzania prawami autorskimi, Content ID, aby jak najlepiej zabezpieczyć twórczość naszych partnerów. Wciąż rozwijamy też inne funkcjonalności YouTube, np. VR oraz wideo 360, dzięki czemu doświadczanie muzyki, wkracza na zupełnie nowe poziomy. – napisał na blogu Christophe Muller.

GEMA dała się we znaki nie tylko negocjatorom z Google. W 2011 roku, szef międzynarodowego oddziału Sony, Edgar Berger powiedział w wywiadzie dla magazynu Billboard: „Wydaje mi się, że niektórzy członkowie zarządu EGAM wciąż nie dotarli jeszcze do ery cyfrowej. Chcielibyśmy, żeby serwisy streamigowe takie jak Vevo czy Spotify były bardziej widoczne na Niemieckim rynku. GEMA nie powinna blokować tych platform ponieważ muzycy tracą przez nich miliony”. Wygląda na to, że po tylu latach, w końcu udało się zmienić to twarde stanowisko.

Witaj na YT360.PL!

  • Szukasz wiedzy, która pomoże Ci odnaleźć się na YouTube?
  • Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na YouTube?
  • Nie wiesz jak skutecznie promować się z pomocą kanału wideo?

Jesteśmy pierwszym w Polsce, marketingowym przewodnikiem po YouTube. Zostaw nam swój e-mail. Zero spamu, samo mięso.