YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Generator GIFów na YouTube

Jeśli prowadzicie działania promocyjne w takich serwisach jak Tumblr czy Pinterest, na pewno wiecie jak wielką popularnością cieszą się animowane gify opatrzone dodatkowymi opisami. Od kilku dni, generator podobnego kontentu, możemy znaleźć na YouTube.

Do tej pory, aby stworzyć gif opierający się na kultowych filmach lub teledyskach, musieliśmy posiadać odpowiedni program lub skorzystać z internetowego generatora. W pierwszym przypadku, zadanie wymagało podstawowej znajomości aplikacji do edycji grafiki. W drugim, we wskazanym na stronie internetowej miejscu, wystarczyło wpisać adres wybranego filmiku znalezionego na YouTube, zaznaczyć fragment, który chcemy wykorzystać w naszym ruchomym obrazku a następnie zapisać go na dysku naszego komputera. Do tej pory korzystałem z usług takich serwisów jak: gifyoutube.com, makeagif.com/youtube-to-gif, giflike.com (poniżej obrazek wygenerowany właśnie za pomocą tej strony) czy imgflip.com/gifgenerator. Być może, już nie długo, wykonanie animowanego obrazka z pomocą filmu, będzie jeszcze wygodniejsze. YouTube, właśnie rozpoczął testy podobnej usługi, zaimplementowanej wewnątrz serwisu.

Na dzień dzisiejszy, usługa jest dostępna jedynie na kanale PBS Idea Channel. Nie mamy tu jednak do czynienia z żadnymi ograniczeniami regionu, dlatego również w Polsce, możemy przetestować nowy dodatek. YouTube wciąż milczy na temat wprowadzenia usługi dla wszystkich filmów dostępnych w serwisie. Mam jednak nadzieję, że już niedługo, dodatkowa opcja będzie ogólnodostępna.

A jak wygenerować gif z pomocą YouTube? To nic trudnego. Wybieramy dowolny filmik i wchodzimy w zakładkę “Udostępnij”. Oprócz funkcji umieszczania wideo na stronie lub linku pozwalającego przesłać materiał mailem, znajdziemy tu odnośnik z hasłem “GIF”. Później, wystarczy już tylko zaznaczyć dowolny fragment filmu i określić jego długość. Opcjonalnie, możemy również dodać napis na górze oraz na dole. Po kliknięciu przycisku “utwórz GIF”, na ekranie pojawi się link do naszej ruchomej grafiki oraz cały kod, który możemy wkleić na stronie lub blogu.

Sami widzicie, że jest to niezwykle proste narzędzie, które na pewno może pomóc w generowaniu kontentu na wasze profile w serwisach społecznościowych. Mam nadzieję, że YouTube szybko zakończy fazę testową nowej usługi i szybko udostępni ją dla wszystkich użytkowników serwisu.

A tak wygląda gotowy gif, wykonany z pomocą generatora umieszczonego na YouTube:

Zdjęcie: Dave Dugdale