YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Darmowa grafika kanału na YouTube [poradnik krok po kroku]

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym jak powinna wyglądać poprawnie przygotowana grafika kanału YouTube. Dzisiaj pokażemy wam narzędzie dzięki któremu samodzielnie i całkowicie za darmo stworzycie efektowny banner dla siebie.

W sieci można znaleźć wiele gotowych szablonów i programów graficznych, które umożliwiają stworzenie ładnej i estetycznej grafiki kanału. Patrząc jednak na setki komentarzy na forach i Facebookowych grupach, mam wrażenie, że wielu, szczególnie młodych, youtuberów ma z tym spory problem. Dziś, chciałbym pokazać wam proste narzędzie, które powinno was zainteresować. Chodzi o platformę Canva, która pozwala stworzyć prosty projekt grafiki kanału z poziomu przeglądarki internetowej. Narzędzie to ma oczywiście setki innych zastosowań ale szablony dedykowane dla YouTube powinny rozwiązać problem odpowiednich wymiarów obrazka i odpowiedniej personalizacji. Poniżej, krok po kroku postaram się wyjaśnić, w jaki sposób możecie szybko i skutecznie stworzyć banner na swój kanał YouTube, który zachęci widzów do pozostania na dłużej.

Jak stworzyć grafikę kanału YouTube?

Na początku, wchodzimy na stronę www.canva.com, zakładamy nowe konto i logujemy się do naszego profilu. Z menu po lewej stronie wybieramy zakładkę „Find templates” a następnie na liście, która otworzy się obok, zaznaczamy wiersz „Web Banners”. Tam znajdujemy pozycję „YouTube Channel Art”. Na ekranie powinna pojawić się lista gotowych szablonów, które możecie wykorzystać na swoim kanale:

Niestety, nie wszystkie projekty, które oferuje Canva są dostępne za darmo. Za niektóre z nich musimy zapłacić symbolicznego dolara (żeby usunąć znak wodny), inne kosztują nieco więcej. Nas interesują jednak te szablony, które będziemy mogli edytować a następnie pobrać całkowicie za darmo. Ponieważ narzędzie do wyszukiwania nie oferuje oddzielnej kategorii oznaczonej jako „FREE” należy wybrać którykolwiek z projektów a następnie przejść do opcji „Use this template” oznaczonej zielonym przyciskiem:

Dopiero tutaj, z lewej strony ukaże nam się lista wszystkich tych szablonów, które możemy ściągnąć nieodpłatnie. Jeśli obok obrazka, który was zainteresuje, znajduje się białe pole z napisem „FREE” – możecie śmiało przejść do jego edycji.

Kiedy namierzymy już taki szablon, który spełnia nasze oczekiwania, możemy rozpocząć jego edycję aby dostosować poszczególne elementy do potrzeb naszego kanału. Każdy element, który znajduje się na projekcie możemy kliknąć i zmodyfikować (np. wielkość czcionki, kolor etc.). Menu po lewej stronie pozwala dodatkowo uzupełnić grafikę o nowe tło lub elementy graficzne. Wystarczy przeciągnąć dany obrazek lub ikonę na nasz obszar roboczy i upuścić w wybranym miejscu. Kiedy osiągniemy zadowalający efekt klikamy przycisk „Download” znajdujący się w prawym, górnym rogu obszaru roboczego Canva.

Teraz wystarczy już tylko przejść na stronę naszego kanału YouTube, kliknąć ikonę aparatu fotograficznego znajdującą się w prawym, górnym rogu pola z grafiką kanału i wybrać odpowiedni obraz.