
Filmy, książki, komiksy, gry, seriale… często mamy ochotę poczytać lub obejrzeć coś ciekawego ale ogromny wybór utrudnia szybkie podjęcie decyzji. W takich sytuacjach warto zajrzeć na jeden z 7 kanałów, które zebraliśmy w poniższym zestawieniu. Ich autorzy pomogą wam odnaleźć się we współczesnej popkulturze, polecając mniej lub bardziej znane tytuły i rozkładając na czynniki pierwsze największe uniwersa, zawiłości fabuły oraz historie bohaterów.
#1 Sfilmowani
“O filmach bez pokory, ale z pasją” – zapowiadają swój kanał Agnieszka Pisarek i Dawid Adamek. Sfilmowani to jeden z najpopularniejszych dyskusyjnych kanałów filmowych na polskim YouTube. Znajdziecie tam przede wszystkim rozmowy na temat premier kinowych, ale również szczegółowe recenzje i analizy, rankingi filmów czy relacje z festiwali filmowych. Na nieszczęście niektórych twórców kina, Sfilmowani prowadzą osobliwą serię zatytułowaną “Paździerze”. Dotyczy ona filmów, które, delikatnie mówiąc, nie należą do najbardziej udanych. Cykl ten cieszy się naprawdę dużą popularnością.
#2 Łukasz Stelmach
Jeden z najpopularniejszych komentatorów popkultury w internecie, bardzo lubi oglądać filmy i czytać komiksy, ale jeszcze bardziej lubi o nich opowiadać. Na jego kanale znajdziecie dyskusje zarówno na temat Blade Runnera 2049, jak i Korony Królów, dowiecie się, o co tak naprawdę chodzi Patrykowi Vedze i dlaczego Łukasz przestał tęsknić za Timem Burtonem. Na kanale nie brakuje też rankingów filmów, przeglądów seriali i nowinek ze świata produkcji wysokobudżetowych.
#3 quaz9
Kompletując to zestawienie miałem w planach ograniczenie się do filmów, komiksów i książek – kanały growe otrzymają w przyszłości osobny ranking. Zrobiłem jednak wyjątek dla Tomka Drabika, który szerszej publiczności znany jest jako Quaz. W jego filmach nie brakuje najróżniejszych odniesień do popkultury, które wykraczają daleko ponad gry komputerowe. Jeśli szukacie rzetelnych recenzji, które idą w parze z rozrywkowymi treściami, na pewno warto zajrzeć na kanał quaz9. Jeśli hasło “youtuber gamingowy” kojarzy wam się jedynie ze streamami Minecrafta i CS’a, filmy Tomka skutecznie odczarują ten stereotyp.
#4 Na gałęzi
Na YouTube można filmy publikować, recenzować albo… rozkładać na czynniki pierwsze. Jak ruch kamery wpływa na nasze emocje? Dlaczego operatorzy to głównie mężczyźni? Dlaczego dźwięk w polskich filmach jest słaby? Marcin Łukański na swoim kanale odkryje przed swoimi widzami techniczne, wizualne i operatorskie tajniki kinematografii, a przy okazji zabiera nas w podróż po produkcjach takich klasyków jak Ojciec Chrzestny, Pulp Fiction czy Indiana Jones oraz pokazuje, jak za kulisami wygląda praca nad filmem. Myśleliście, że kultowy Matrix został perfekcyjnie nakręcony? Marcin powie Wam, co z tym filmem jest nie tak.
#5 jakbyniepaczeć
Seriale to w ostatnich latach bardzo popularny sposób spędzania wolnego czasu. Mając jednak dostęp do takich platform jak Netflix, HBO Go i Showmax, niejednokrotnie tracę sporo czasu na podjęcie jakiejkolwiek decyzji o tym, jaki serial warto zacząć oglądać. Kanał jakbyniepaczeć to nieoceniona pomoc dla niezdecydowanych widzów. Dla swojego kanału na YouTube, autorzy są w stanie obejrzeć 7 sezonów serialu w trzy dni. Mówią, co warto zobaczyć, a czego nie – najczęściej przedpremierowo i bez spoilerów. Kaja Szafrańska i Janusz Raczyński nie tylko polecą Wam 10 najlepszych seriali danego miesiąca, ostrzegą przed produkcjami na które nie warto tracić czasu, ale również nauczą Was serialowego slangu. Jeśli pojęcia takie jak: binge-watching, epizod butelkowy czy cliffhanger są wam obce, tym bardziej zachęcam do zapoznania się z filmami od jakbyniepaczeć.
#6 bukbuk
Liczba subskrypcji tego kanału odzwierciedla niestety poziom czytelnictwa w naszym kraju. Wielka szkoda bo prowadzony przez Annę Dziewit Meller program o książkach i pisarzach zasługuje na znacznie większą rozpoznawalność. Dziennikarka poleca wartościowe tytuły, przepytuje autorów, doradza i spiera się o literaturę. Na jej kanale opowiadają o swoich ukochanych książkach także znani i lubiani – Marcin Prokop, Kazik Staszewski, Martyna Wojciechowska. Swój cykl mają również najmłodsi, którzy świetnie sprawdzają się w roli krytycznych recenzentów i potrafią namówić do czytania swoich rówieśników. Jeśli nie wiecie, po jaką książkę sięgnąć – zajrzyjcie koniecznie na Bukbuk.
#7 Dem3000
Jakub Dębski znany jest przede wszystkim ze swoich komiksów i metahumorystycznych serii filmów takich jak “Ogarnij się”, “Program z humorkiem” albo “Kuchcik Dem”. Na jego kanale nie brakuje jednak materiałów, które realizowane są jak najbardziej na serio. Wśród nich można znaleźć wartościowe i bardzo merytoryczne recenzje filmów. Niedawno zadebiutowała też seria “Fajne Rzeczy”, w której Kuba planuje dzielić się z widzami swoimi popkultorowymi odkryciami.