YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Kolejne branże przeanalizowane na polskim YouTube! [Video Marketing Raport]

Biura podróży, samochody, siłownie, uczelnie i transport pasażerski. Pozornie mało związane ze sobą branże można połączyć jednym motywem przewodnim: nasze zainteresowanie nimi rośnie przed wakacjami. Sprawdźmy jak radzą sobie polskie kanały YouTube reprezentujące marki z wymienionych segmentów.

Pełna wersja raportu do pobrania na stronie MUSE.

Majowy raport Muse odpowiada na pytania jak odpowiednio budować kanał oparty na dedykowanych treściach w branży siłownie i fitness, czy warto wykorzystywać influencerów w działaniach poza internetem oraz jak radzi sobie najlepsza na YouTube uczelnia w polsce.

Biura podróży

Już w maju, aktywność na największych kanałach biur podróży staje się coraz większa. Marki powoli zaczynają letnie kampanie reklamowe, także te z wykorzystaniem influencerów…

Zrzut ekranu 2017-06-20 o 08.00.52

Jeśli chodzi o wyświetlenia, w maju najlepiej wypadł kanał Rainbow, którego budżety reklamowe uwzględniają płatne wsparcie dla filmów. Jest to również faworyt całego rankingu. Na drugim miejscu znajduje się Mixtravel z wynikiem gorszym o połowę. Trzecie miejsce zajmuje Traveliada.

Okazuje się jednak, że płatne wyświetlenia wcale nie przekładają się na liczbę subksrypcji. Tutaj najmocniej prezentuje się kanał Obozy Młodzieżowe. Sekretem ich sukcesu i ponad 3300 subskrypcji jest współpraca z influencerami. Treści skierowane do młodych osób, znajdują fanów, którzy chętnie identyfikują się z marką. Widać to również po zestawieniach związanych z interakcjami.

Samochody

Jeśli chodzi o auta, tutaj bez zmian, nadal większość wyświetleń opiera się na płatnych reklamach. Wśród największych marek są to milionowe wyniki w skali miesiąca. Jedną z nich wyróżnia jednak sposób prowadzenia kanału…

Zrzut ekranu 2017-06-20 o 08.01.21

W maju, najwięcej środków na reklamę w serwisie YouTube wydała Kia. W badanym miesiącu na kanale pojawiło się 7 nowych filmów. W ogólnym rankingu prowadzi jednak Mitsubishi. Marka ta za pomocą jednego filmu sprawiła, że jeszcze długo nikt jej nie dogoni.

W zestawieniu na pewno warto wyróżnić kanał Skody. To jeden z lepiej prowadzonych kanałów samochodowych na polskim YouTube. Oprócz reklam, znajdziemy tu poradniki lub serie krótkich odcinków rozrywkowych. Tylko w maju, Skoda pozyskała przeszło 500 nowych subskrybentów.

Siłownie i fitness

Poradniki związane ze sportem, prezentowane w formie materiałów video to strzał w dziesiątkę. Siłownie i branża fitness próbują wykorzystać ten potencjał. Wśród nich znajduje się jedna marka, która radzi sobie najlepiej. Chodzi o Gym Break. Tylko w maju, ich filmy obejrzano ponad 197 tysięcy razy. Strategia kanału, którą przygotowano, w całej historii kanału pozwoliła zdobyć ponad 7 milionów wyświetleń. To 10 razy więcej niż kolejna pozycja na podium czyli Fitness Club S4.

Ogromną przepaść widać również po subskrypcjach. Tylko w maju, widownia Gym Break rozszerzyła się o kolejnych 829 stałych widzów. Konkurencja zostaje daleko w tyle również jeśli chodzi o komentarze czy kciuki w górę.

Transport pasażerski

Marki związane z transportem pasażerskim średnio radzą sobie na YouTube. Ich obecność w serwisie jest chaotyczna i słabo angażująca. Z całego zestawienia, warto jednak zwrócić uwagę na PKP Polskie Linie Kolejowe oraz LOT Polish Airlines.

Zrzut ekranu 2017-06-20 o 08.01.41

W maju najwięcej wyświetleń uzyskało iTaxi. Dzięki współpracy marki ze schroniskiem dla zwierząt, pojawili się nowi klienci. Kolejne miejsca to PKP oraz LOT. Druga z wymienionych marek może pochwalić się najlepszymi wynikami wyświetleń w klasyfikacji generalnej. Ich treści na YouTube obejrzano ponad 3 miliony razy.

Znacznie gorzej prezentują się interakcje zebrane w maju. Żadna z marek nie zdobyła więcej niż 100 stałych widzów. W klasyfikacji generalnej prowadzi LOT.

Uczelnie

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to najlepszy kanał uczelni w Polsce. Widać, że autorzy mają dobry pomysł na kanał i strategię, która jest konsekwentnie realizowana. Pozostałe uniwersytety mają się od kogo uczyć…

Zrzut ekranu 2017-06-20 o 08.01.56

Strefa Psyche jako jedyny kanał uczelni przekroczył w maju prób 100 tysięcy wyświetleń. Gdyby jednak spojrzeć na staż obecności na YouTube, wciąż prowadzi Politechnika Warszawska. Na przestrzeni najbliższych tygodni mogą jednak zostać wyprzedzeni przez SWPS.

Organiczne wyświetlenia przekładają się na nowych subskrybentów. W samym maju do stałych widzów kanału SWPS dołączyło ponad 1000 osób. W ogólnym rozrachunku jest ich już 23524. Nie dziwi więc fakt, że z wyświetleniami przyszły również interakcje. Strefa Psyche zebrała ich w maju ponad 1500.