YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Koniec płatnych treści na YouTube!

W Polsce nie spotykałem się często z płatnymi treściami na YouTube. Na ten moment przypominam sobie jedynie kanał z filmami fabularnymi oraz szkolenia z produkcji wideo. Niestety, po 1 grudnia nawet te nieliczne materiały przestaną być płatne. Tego dnia, YouTube wycofuje możliwość zarabiania na odtwarzaniu poszczególnych produkcji na kanale!

Mimo że mało kto wykorzystywał opcję pobierania opłat za pojedyncze filmy, mam wrażenie, że powody dla których YouTube rezygnuje z tej opcji są nieco inne niż to co podają w oficjalnym komunikacie. Wydaje mi się, że właśnie małe zainteresowanie usługą sprawiło, że Google zdecyodwało się na jej usunięcie. Na oficjalnym blogu YouTube czytamy:

W ciągu ostatnich lat wprowadziliśmy kilka nowych funkcji i usług, takich jak Superczat czy YouTube Red, aby dać twórcom więcej możliwości, jeśli chodzi o zarabianie na treściach. Niedawno ogłosiliśmy, że udostępnimy funkcję sponsorowania większej liczbie twórców zajmujących się grami, dzięki czemu fani będą mogli bezpośrednio wspierać ulubionych twórców za pomocą comiesięcznych płatności. Chcemy skoncentrować się na ulepszaniu naszej oferty, dlatego zdecydowaliśmy, że wycofamy subskrypcje płatnych kanałów oraz płatne treści.

Oto czego możemy spodziewać się po wycofaniu płatnych treści z YouTube:

  • Od 19 września 2017 roku nie można już tworzyć nowych płatnych treści na YouTube. Nowi widzowie nie mogą korzystać z płatnych subskrypcji. Wszystkie istniejące już płatne kanały lub treści będą działały do 1 grudnia 2017 roku.
  • Od 1 listopada 2017 roku nie będzie można pobierać opłat za wykupione subskrypcje. Wszyscy subskrybenci otrzymają e-mail z tą informacją na miesiąc przed wyłączeniem płatnych kanałów.
  • 1 grudnia 2017 r. wszystkie płatne treści zostaną automatycznie ustawione jako prywatne. Autor może zdecydować, czy status filmu ma pozostać prywatny czy publiczny (wtedy będzie można go bezpłatnie oglądać). Pojedyncze zakupione (nie wypożyczone) filmy nie zostaną usunięte, ale będą dostępne dla kupujących do 1 grudnia 2022 r. zgodnie z warunkami zakupu.

Przypomnijmy, że od 19 września, na platformie YouTube Gaming pojawiła się opcja sponsorowania ulubionych twórców i być może w tę stronę Google chce rozwijać opcję wspierania twórców. Nie kupujemy wtedy dostępu do filmu ale dodatkowe opcje, które przeznaczone są raczej tylko dla największych fanów (bo umówmy się, że personalizowane emoji nie jest szczególną wartością…).

W miesięcznym abonamencie na poziomie niespełna pięciu dolarów, fani, w zamian za wsparcie finansowe otrzymują wirtualne gadżety, które zwiększają ich widoczność lub wyróżniają ich na czatach, które odbywają się na żywo w trakcie streamów. Im więcej sponsorów, tym więcej dedykowanych emoji. Dodatkowym atutem są czaty dedykowane jedynie dla sponsorów oraz immunitet związany z trybem „slow mode” (czyli limit wypowiedzi).

Zrzut ekranu 2017-09-22 o 11.27.37

Gwiazdy zagranicznych streamów już teraz mogą pochwalić się bardzo dobrą konwersją z opcji „sponsorships”. GameAttack tylko w pierwszym dniu korzystania z tej opcji, zyskał 1500 sponsorów. Jak nie trudno policzyć, będzie to ponad 25 tysięcy złotych. Nie wiem natomiast jak ma się do tego kwestia prowizji dla YouTube.

Witaj na YT360.PL!

  • Szukasz wiedzy, która pomoże Ci odnaleźć się na YouTube?
  • Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na YouTube?
  • Nie wiesz jak skutecznie promować się z pomocą kanału wideo?

Jesteśmy pierwszym w Polsce, marketingowym przewodnikiem po YouTube. Zostaw nam swój e-mail. Zero spamu, samo mięso.