YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Kręci się – Ten kanał YouTube pomoże ci tworzyć lepsze materiały wideo!

Pod koniec marca, przy okazji rozmowy z Krzyśkiem Humeniukiem, autorem programu o zegarkach „TikTalk”, sygnalizowałem powrót serii artykułów w których polecamy nowe, interesujące kanały na YouTube. Tym razem pozwolę sobie na małą autoreklamę. Z początkiem kwietnia, wystartowało „Kręci się”: pierwszy kanał na polskim YouTube w całości poświęcony tworzeniu materiałów wideo, który mam przyjemność współtworzyć.

Skąd pomysł na “Kręci się”?

Mimo że w branży, szeroko pojętej, produkcji filmowej pracuję już od kilku lat, do tej pory skupiałem się głównie na kwestiach związanych z marketingiem, scenopisarstwem i wideo internetowym. Od niedawna, intensywnie nadrabiam zaległości jeśli chodzi o warsztat operatorski, zapoznając się z narzędziami takimi jak: obiektywy, aparaty, kamery, stabilizatory czy recordery. Przeglądając YouTube w poszukiwaniu poradników czy testów sprzętu, zauważyłem, że większość jakościowych materiałów wyczerpujących interesujące mnie tematy, pochodzi od zagranicznych twórców (patrz: DSLRGuide lub Film Riot). I tak zrodził się pomysł na stworzenie polskiego kanału, który skupiałby się na szerokopojętej produkcji wideo: od poradników dla początkujących youtuberów, przez testy sprzętu, relacje z branżowych wydarzeń po wywiady z zawodowymi filmowcami i wizyty na planach reklam, teledysków czy filmów.

Jako amator, który dopiero poznaje świat filmu „od kuchni”, potrzebowałem jednak kogoś, kto czuwałby nad merytoryką podejmowanych tematów a także zadbałby o odpowiedni poziom realizacji poszczególnych odcinków. Tu, z pomocą przyszedł mój serdeczny przyjaciel, Mikołaj Lewiński, który jako dyplomowany operator filmowy w odpowiednich momentach potrafi ostudzić moje „youtube’owe” zapędy i wesprzeć mnie swoją wiedzą i umiejętnościami. Dużym wsparciem jest dla nas również sklep InFoto, który udostępnił nam sporo sprzętu, zarówno do testów jak i do pracy.

Jak tworzyć lepsze materiały wideo?

Przed publikacją pierwszego filmu na kanale „Kręci się”, zrealizowaliśmy sporo materiałów „na zapas”, testując różne formaty poszczególnych odcinków. Pierwsze tygodnie pokażą, które filmy cieszą się największą popularnością wśród widzów i jakie treści związane z produkcją wideo są najbardziej pożądane na polskim YouTube. W najbliższych odcinkach pojawią się m.in:.

  • Poradniki związane z obsługą aparatu / kamery
  • Porady dla youtuberów / vlogerów
  • Poradniki dotyczące kompozycji obrazu
  • Testy obiektywów
  • Testy stabilizatorów
  • Unboxingi
  • Relacje z wydarzeń branżowych
  • Rozmowy ze specjalistami z branży filmowej
  • Relacje z planów filmów / teledysków / reklam

Poziom realizacji filmów na polskim YouTube jest coraz wyższy. Wierzymy, że „Kręci się” zainspiruje zarówno youtuberów, którzy polepszą jakość swoich produkcji wideo, jak i marketerów, którzy śmielej zaczną korzystać z filmów w swojej pracy.