YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Jak lepiej optymalizować filmy na YouTube dzięki TubeBuddy?

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi pomagających w optymalizacji filmów na YouTube. Do tej pory, korzystałem z bezpłatnej opcji jaką oferuje przeglądarkowa wtyczka VidIQ. Jakiś czas temu rozpocząłem testy narzędzia TubeBuddy i dziś chciałbym podzielić się z wami moimi pierwszymi wrażeniami.

Po co w ogóle inwestować w dodatkowe rozwiązania, skoro na YouTube znajdziemy rozbudowany dział Analytics? Przede wszystkim, narzędzia takie jak TubeBuddy pozwalają dodatkowo rozszerzyć naszą wiedzę na temat zarówno naszych filmów, jak i konkurencji. W zależności od tego jaki pakiet usług wykupimy, otrzymujemy określony zestaw rozszerzeń, które wykorzystamy zarówno z pozycji panelu dostępnego pod adresem https://www.tubebuddy.com/account, jak i nowych elementów, które wyświetlą się w oknie studia twórców YouTube, po zainstalowaniu wtyczki do przeglądarki.

Na ten moment, TubeBuddy oferuje trzy różne, płatne pakiety narzędzi. Dziś, chciałbym wprowadzić was do tego, co można znaleźć w opcji STAR. Koszt pakietu narzędzi to 19 dolarów na miesiąc. Mam nadzieję, że w przyszłości, uda się również przeanalizować ofertę nieco droższej opcji LEGEND a także bardziej zagłębić w funkcje TubeBuddy. Dzisiejszy tekst potraktujcie więc jako rozgrzewkę i szybki przegląd możliwości narzędzia.

Zacznijmy więc od tego, jakie narzędzia znajdziemy w panelu użytkownika, po tym jak dodamy już kanał, którym chcemy zarządzać.

Health Raport

Pierwszy dział to oczywiście zbiór wszystkich najważniejszych statystyk kanału. W jednym miejscu umieszczono informacje o wyświetleniach, zaangażowaniu widzów, źródłach odwiedzin na naszym kanale, najpopularniejszych hasłach wpisywanych w wyszukiwarkę oraz demografii widzów. Czym różni się Health Raport od tego co dostarcza nam YouTube w zakładce Analytics? Właściwie tylko tym, że nie musimy przeskakiwać między kilkoma różnymi kartami. W tym przypadku chodzi głównie o szybki dostęp do danych i ich wygodne przeglądanie.

Launch Pad

Jeśli dbacie o odpowiednią optymalizację swoich filmów na YouTube, na pewno wiecie, że sam upload filmu nie wystarczy. Warto przygotować sobie listę wszystkich elementów, które razem z wideo, powinny pojawić się na kanale. Launch Pad to narzędzie, które nie pozwoli wam zapomnieć o tagach, miniaturze, kartach, playlistach i innych elementach, które pozwolą użytkownikom i wyszukiwarkom lepiej odnajdywać wasze filmy. Oprócz praktycznej checklisty na której odhaczymy wszystkie zadania związane z optymalizacją filmu, TubeBuddy podrzuci też kilka porad związanych z lepszym opisem filmu a także zasugeruje opcjonalne rozwiązania, które także mogą pozytywnie wpłynąć na oglądalność.

Brand Alerts

Jeśli prowadzicie na YouTube kanał marki, warto obserwować konkurencję lub, co chyba ważniejsze, inne filmy dotyczące waszych produktów. Narzędzie Brand Alerts pozwala zdefiniować alerty, które poinformują was, gdy tylko na YouTube pojawi się nowy film dotyczący wprowadzonej przez was frazy. Narzędzie to przydaje się zarówno do monitorowania rynku ale także do lepszego komunikowania się z użytkownikami zainteresowanymi danym tematem.

Keyword Rank Tracking

Za pomocą tego narzędzia, możemy sprawdzić jak nasze filmy i konkurencyjne materiały pozycjonujące się na tę samą frazę, prezentują się w wynikach wyszukiwania YouTube. Przy wykupieniu licencji LEGEND, możemy też przeanalizować te dane pod kątem Google. Keyword Rank Tracking pozwala automatycznie generować raporty dzienne, tygodniowe lub miesięczne. W wygodny sposób możemy pobrać je w formacie PDF.

Backup & Export

Przezorny zawsze ubezpieczony. Za pomocą TubeBuddy możemy zapisać wszystkie metadane naszych filmów i w prosty sposób wyeksportować je do formatu CSV.

Promo Materials

Z poziomu naszego panelu TubeBuddy możemy w szybki sposób wygenerować krótkie linki. Dane na temat kliknięć i ich źródeł wyświetlą się w narzędziu. Dodatkowo, przygotowano tu gotowe Kody Embed, skrócone linki do filmów, odnośnik do bannera i miniatury kanału a także miniatur filmów w dużej rozdzielczości. Często tracę czas na pobieranie tego typu danych więc umieszczenie takiego przybornika w panelu, pozwala zaoszczędzić kilka minut.

Usage Statistics

Ostatni dział o którym warto wspomnieć to analityka tego, w jaki sposób korzystaliśmy z TubeBuddy. Pozwoli to wyliczyć estymowane koszty naszej pracy a także sprawdzić ile czasu udało nam się zaoszczędzić.

Tak jak pisałem wcześniej, licencja STAR na której obecnie pracuję, nie jest najwyższym dostępnym pakietem TubeBuddy. Mocną stroną droższej opcji LEGEND jest możliwość wykonywania testów A/B, które pozwalają dobierać do filmów najlepsze metatagi. To jednak temat na kolejny artykuł i dalszą analizę możliwości TubeBuddy.