YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Wartościowe kanały na polskim YouTube, które musisz poznać

W wielu kręgach panuje przeświadczenie, że YouTube to tylko śmieszne kotki i kabarecik. Nie da się ukryć, że treści rozrywkowe faktycznie dominują. Ale jeśli dobrze poszukamy, polski YouTube może zaoferować nam naprawdę dobry content.

Gdyby moim jedynym oknem na świat polskiego YouTube’a była zakładka „na czasie”, prawdopodobnie już dawno przestałbym odwiedzać ten serwis jako widz. Na szczęście, z racji na moją pracę, mam okazję poznawać filmy i kanały, które nie zawsze wpisują się w mainstream. Bardzo często słyszałem o tym, że YouTube zastąpi nam telewizję, która coraz bardziej nas ogłupia. Okazuje się, że mając wybór… wciąż sięgamy po rozrywkę najniższych lotów. I właśnie dlatego poczułem potrzebę stworzenia tego zestawienia.

Jakość i pasja

Pomyślałem, że warto zebrać w jednym miejscu te wszystkie wartościowe kanały, które powstają z pasji, chęci zdobywania nowej wiedzy i dzielenia się nią z innymi. Bez trzyminutowych wstępów z żebraniem o subskrypcje i łapki w górę, bez wymuszonego humoru, bez żenujących „czelendży” i bez crossów robionych tylko po to, żeby robić zasięgi na najmłodszych widzach.

Mam nadzieję, że wpis ten będziemy na bieżąco aktualizować i w ten sposób powstanie obszerna lista najciekawszych, polskich kanałów na YouTube za którymi stoją prawdziwi pasjonaci popularyzujący najróżniejsze zainteresowania.

Aspekty

  • kanał o prawie i interpretacji przepisów

Prawo dotyczy nas wszystkich, ale niestety nie wszyscy znamy jego meandry. Autorzy kanału Aspekty pomagają je zrozumieć. Zastanawiałeś się kiedyś czy możesz dostać mandat za picie alkoholu w pokoju hotelowym? Chcesz wiedzieć czy możesz bronić się przed niespodziewanym atakiem złodzieja? Nie wiesz czy gra w pokera jest legalna? Między innymi właśnie takie problemy naszej codzienności rozwiązują Aspekty.

Pasjonaci Tv

  • kanał o ludziach z pasją

Nie masz pomysłu na siebie? Szukasz inspiracji? Chciałbyś posłuchać ciekawych historii ludzi z pasją, którzy niekoniecznie goszczą na pierwszych stronach gazet? Pasjonaci Tv to miejsce dla ciebie! Na kanale znajdziecie krótkie materiały dokumentalne poświęcone tytułowym “pasjonatom”. Filmy nie ukazują się tutaj niestety regularnie, ale gwarantuję, że po zasubskrybowaniu, nie raz zaskoczą was ciekawe historie ludzie, którzy zarażają swoimi niecodziennymi umiejętnościami i zainteresowaniami.

Okiem Chemika

  • kanał o chemii i przemyśle farmaceutycznym

Agnieszka, autorka kanału, jest z wykształcenia magistrem chemii medycznej i technikiem farmaceutycznym. Okiem Chemika jest więc kopalnią rzetelnej wiedzy na temat zdrowia, leków i suplementów. W swoich filmach, Agnieszka często rozprawia się z mitami na temat najróżniejszych substancji chemicznych, chorób i sposobów na ich leczenie. Na kanale nie brakuje też ciekawostek ze świata nauki.

brudna małpa

  • kanał o rapowaniu

Coś dla tych, którzy chcieliby zacząć rapować, ale nie do końca wiedzą jak to zrobić. Na kanale brudna małpa znajdziecie wiele poradników dotyczących domowej produkcji muzycznej oraz filmów analizujących style nawijania różnych raperów.13

Ignacy z Japonii

  • kanał o Japonii i języku japońskim

Kanał Ignacego to moje najnowsze odkrycie na polskim YouTube. W tym przypadku bardziej pasowałoby chyba jednak określenie “polskojęzycznym”. Niech nie zmyli was imię. Ignacy jest rodowitym Japończykiem, który zafascynowany Polską założył kanał na którym po polsku opowiada zarówno o Japonii, jak i o swoich doświadczeniach związanych z Krajem nad Wisłą. Kanał istnieje dopiero od kilku miesięcy, ale myślę, że na całym YouTube nie znajdziecie drugiego Japończyka, który w ciągu 2 lat tak wspaniale opanował nasz język. Trzymam kciuki za dalszy rozwój tego twórcy i regularnie podnoszenie jakości filmów.

Kręci się

  • kanał o sprzęcie i produkcji video

Po kilku aktualizacjach naszego podsumowania z najciekawszymi kanałami na YouTube pozwolę sobie na małą autopromocję. Kręci się to kanał poświęcony sztuce filmowej oraz testom sprzętu wykorzystywanego przy produkcji video. Oprócz poradników, tutoriali i recenzji obiektywów, mikrofonów oraz aparatów, na kanale nie brakuje wywiadów z montażystami filmowymi, realizatorami dźwięku oraz przedstawicielami firm działających w branży.

olsikowa

  • kanał o rysowaniu

W swoich filmach, Olsikowa skupia się przede wszystkim na rysowaniu, ale nie brakuje tu również treści rozrywkowych, które są luźno powiązane ze sztuką i kreatywnością. Oprócz poradników i tutoriali na kanale znajdziecie wiele inspiracji, wyzwań i pomysłów na codzienne doskonalenie warsztatu malarza, grafika lub rysownika.

Dodano 18 marca 2019

WIDZĘ GŁOSY

  • kanał o polskim dubbingu

Jeśli jesteście ciekawi kto stoi za kultowymi głosami postaci z filmów i bajek, warto odwiedzić kanał WIDZĘ GŁOSY, na którym od 2 lat regularnie pojawiają się wywiady z aktorami dubbingowymi. Wbrew pozorom, polski dubbing ma już naprawdę długą historię. Do tej pory, na kanale ukazało się 75 odcinków i w niemal każdym pojawia się inny gość. Polecam zarezerwować trochę więcej czasu bo po każdym obejrzanym wywiadzie, ciekawość wygrywała i odruchowo włączałem kolejny…

Urbex History

  • kanał grupy eksploratorów

Urbex History to grupa eksploratorów zafascynowanych historią. Zwiedzają i filmują opuszczone miejsca do których niełatwo byłoby dotrzeć “zwykłym śmiertelnikom”. Co ciekawe, każdy materiał od Urbex History to nie tylko przygody, ale również cenne lekcje historii. Ekipa eksploratorów odwiedziła już między innymi tajne radzieckie miasto w Polsce, Czarnobyl, Prypeć czy Fukushimę.

Bartosz BazOk Zelek

  • lekcje muzyki

Jeśli szukasz inspiracji, motywacji do ćwiczeń lub wiedzy na temat teorii muzyki – dobrze trafiłeś. Mimo że Bartosz gra głównie na gitarze to wiedza, którą dzieli się ze swoimi widzami jest jak najbardziej uniwersalna. Sam trafiłem na jego kanał poprzez lekcję o akordach w tonacji, która prowadzona jest z wykorzystaniem pianina. Materiał trwa prawie 40 minut, ale bez wątpienia dużo z niego wyniosłem.

Mój Bar

  • kanał o alkoholach i koktajlach

W opisie kanału Mój Bar możemy przeczytać: “Jeżeli masz dość picia tylko wódki z sokiem, szukasz nowych doznań smakowych, chcesz zaskakiwać swoich gości apetycznymi koktajlami — to dobrze trafiłeś. Na naszym kanale znajdziesz przepisy na drinki, ciekawostki o alkoholach oraz metody tworzenia drinków”. Nie musisz łączyć swojej przyszłości z zawodową pracą za barem żeby nauczyć się mieszać alkohole. Oprócz przepisów i porad, na kanale można znaleźć wiele ciekawostek i interesujących materiałów na temat alkoholi.

Kamil – In Travel

  • kanał o zwierzętach

Kamil to przede wszystkim podróżnik, ale mam wrażenie, że jego kanał zasłynął przede wszystkim dzięki filmom o zwierzętach. Z jego materiałów można dowiedzieć się wielu rzeczy na temat domowej hodowli wielu stworzeń. Oprócz popularnych świnek morskich, myszy czy królików, znajdziemy tu również poradniki dotyczące chowu węży, pająków, jeży, ostronosów albo kajmanów.

KuchniaKwasiora KK

  • kanał kulinarny

W przeciwieństwie do większości kucharzy działających na YouTube, autor kanału Kuchnia Kwasiora nie wita nas w swojej dopieszczonej kuchni z Ikei. Tutaj, każdy przepis przyrządzany jest na grillu. Kwasior promuje gotowanie w stylu “slow food” a jego specjalnością jest kuchnia amerykańska. Oprócz smakowitych przepisów, nie brakuje tu również ciekawych anegdot dotyczących historii określonych potraw i miejsc z których się wywodzą.

Everyday Hero

  • kanał o prawach zwierząt i diecie roślinnej

Orestes, autor kanału Everyday Hero, opowiada o prawach zwierząt, diecie roślinnej, efektywnym altruizmie, dobroczynności i wielu innych pokrewnych tematach. Mimo podejmowania dość poważnych zagadnień, w jego produkcjach nie brakuje humoru. Orestes od wielu lat aktywnie działa na rzecz praw zwierząt i edukacji na temat sytuacji zwierząt hodowlanych dlatego materiały, które przygotowuje są zazwyczaj poparte faktami i własnym doświadczeniem.

Dodano 7 lutego 2019

Ptaszniki Zająca

  • kanał o terrarystyce i stawonogach

Pająki, modliszki, mrówki lub węże z całą pewnością trudno zaliczyć do popularnych zwierząt domowych. Na szczęście nie musimy od razu urządzać własnego terrarium, żeby poznać ich zwyczaje i zachowania. W końcu od czego jest YouTube? Ptaszniki Zająca to jeden z ciekawszych kanałów o terrarystyce, który cieszy się dużą popularnością zarówno wśród pasjonatów tej dziedziny jak i kompletnych laików. Co bardzo ważne, jego autor dba o to aby publikowane materiały były odpowiednie dla młodszych widzów. Jeśli samo myślenie o pająkach wywołuje u was ciarki, oglądanie ich na YouTube może być dobrym sposobem na pokonanie swoich lęków!

Czajnikowy

  • kanał o herbacie i kawie

Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o sekretach parzenia kawy i herbaty, warto odwiedzić kanał Czajnikowy.pl. Jego autorzy to eksperci, którzy połączyli swoją pasję z pracą. Wszystko zaczęło się od herbaty o której na kanale opowiadał Rafał. Z czasem do ekipy dołączył również barista Adam. Na polskim YouTube nie ma obecnie lepszego źródła wiedzy o kawie i herbacie.

Sprawdź również nasz wywiad z Rafałem i Patrykiem – autorami kanału Czajnikowy.pl

De-kompozytor

  • kanał prezentujący dekonstrukcję urządzeń elektronicznych

Jak tłumaczy autor kanału deKompozytor, jego materiały to alternatywa dla tych, których nudzi akademicka forma przekazu związanego z wiedzą o świecie elektroniki. Nie da się ukryć, że już sam prowadzący przebrany za jelenia skutecznie odczarowuje poważny charakter filmów instruktażowych dla elektroników. Na kanale znajdziemy filmy prezentujące wnętrze najróżniejszych urządzeń a także ich całkowitą destrukcję. Nie brakuje też recenzji sprzętu elektronicznego. Tu, największą popularnością cieszy się seria poświęcona gadżetom niskiej jakości zatytułowana “Szambo Technologiczne”.

Pascal Brodnicki (Tuba Smaku)

  • kanał kulinarny

Na polskim YouTube nie brakuje kanałów kulinarnych. Ten, który prowadzi Pascal Brodnicki jest o tyle wyjątkowy, że filmy z przepisami to tylko część treści pojawiających się na “Tubie Smaku”. Osoby, które interesują się gotowaniem znajdą tu również wywiady z kucharzami, relacje z kulinarnych podróży a także rozmowy z ciekawymi gośćmi, które nie zawsze skupiają się na sposobach przygotowywania potraw, ale na pewno mogą okazać się przydatne w kuchni.

Jacek Kłosiński

  • kanał o pracy kreatywnej

Jacek Kłosiński, który na co dzień prowadzi bloga o kreatywnej pracy (klosinski.net), od jakiegoś czasu działa również na YouTube. Filmy, które publikuje podpowiadają jak poprawiać swoją produktywność i rozwijać biznes kreatywny. Jeśli pracujesz jako copywriter, scenarzysta, grafik lub deweloper freelancer, na pewno znajdziesz tu coś dla siebie. PS. Wiedza, którą dzieli się Jacek na pewno przyda się również podczas nauki!

Nauka. To lubię

  • kanał popularnonaukowy

Tomasz Rożek jest fizykiem, który od lat zajmuje się popularyzacją nauki. Pisze książki, publikuje artykuły w branżowych czasopismach i prowadzi na YouTube kanał o wiele mówiącym tytule “Nauka. To lubię”. Wśród materiałów publikowanych przez Tomka znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań, które często nurtują nas na co dzień, ale nigdy nie mamy czasu, żeby znaleźć na nie odpowiedzi.

Śmiem wątpić

  • kanał promujący krytycyzm i sceptyczne myślenie

Śmiem Wątpić to kanał o lekkim zabarwieniu filozoficzny. Jego autor promuje krytyczne myślenie i sceptycyzm. Filmy, które tworzy Łukasz Wybrańczyk omawiają tematy związane z nauką, pseudonaukami, religią, racjonalnością, błędami poznawczymi, etyką i epistemologią. Jak twierdzi autor kanału “Śmiem Wątpić”, gdyby ludzie częściej prowadzili wewnętrzne rozważania i dyskusje powiązane z takimi zagadnieniami, świat byłby lepszym miejscem.

Dodano 6 grudnia 2018

TikTalk

  • kanał o zegarkach

Pierwszy program o zegarkach na polskim YouTube, który jakiś czas temu wymarzył sobie Krzysiek Humeniuk okazał się być strzałem w dziesiątkę. Kiedy w ubiegłym miesiącu podzieliliśmy się z wami pierwszą odsłoną naszej listy wartościowych kanałów, zalała nas fala komentarzy z pytaniami, gdzie podział się Tik Talk. Nadrabiamy to niedopatrzenie i jak najbardziej polecamy wam program Krzyśka. Niezależnie od tego, czy kolekcjonujecie zegarki, szukacie czasomierza na prezent, albo po prostu chcecie dowiedzieć się czegoś nowego, zasubskrybujcie i dajcie się wciągnąć w pasję, która towarzyszy światu od przeszło 6 wieków. A jako bonus, polecamy naszą rozmowę z Krzyśkiem, którą publikowaliśmy na łamach YT360.PL niedługo po tym jak TikTalk zadebiutował na YouTube.

Polimaty

  • kanał popularnonaukowy

Dziś zorientowałem się, że Polimaty Radka Kotarskiego mają już 6 lat. Człowiek, którego świat mediów tradycyjnych poznał z reklam pewnego banku, od początku swojej przygody z YouTube pilnuje jakości swoich produkcji. 6 lat temu wzorowe opanowanie scenariusza, zadbanie o odpowiednią scenografię i montaż nie było tak oczywiste jak teraz (choć wielu youtuberom bylejakość wciąż nie przeszkadza…). W swoich filmach, Radek podejmuje ciekawe tematy ze świata nauki i historii odpowiadając na pytania, które prawdopodobnie często przemykały nam gdzieś przez głowę, ale nigdy nie zadaliśmy sobie trudu, żeby znaleźć na nie odpowiedzi. Polimaty zdecydowanie ułatwiają sprawę.

G.F. Darwin

  • kanał komediowy

Jeśli nie bawią was pranksterzy, gameplayerzy, reprezentanci humoru “studenckiego” i polskie kabarety, jest tylko jedno miejsce na polskim YouTube, które dostarczy wam humor w starym, dobrym “montypythonowskim” stylu. Grupa Filmowa Darwin to naprawdę perełka w świecie robienia “śmiesznych rzeczy w internecie”. A kiedy sprawdzicie ile osób wspiera ich na Patronite (nie są to może astronomiczne kwoty, ale jak na polską scenę YouTube wygląda to całkiem nieźle), być może odżyje w was nawet wiara w to, że Polaków może bawić jednak coś innego niż “Kabaret pod wyrwigroszem”…

Tomasz Kopyra

  • kanał o piwie

Niezależnie od tego, czy bez wahania sięgacie po czteropak klasycznego lagera na promocji w supermarkecie, czy przez pół godziny wybieracie dwie butelki IPA w sklepie z piwem rzemieślniczym, jest takie miejsce na polskim YouTube, które z pewnością poleci wam każdy koneser piwa. Kanał Tomka Kopyry to kopalnia wiedzy o napojach na bazie chmielu i słodów. A jeśli macie wątpliwości związane z kompetencjami prowadzącego, polecam zapoznać się materiałem opublikowanym na kanale The Brain, gdzie Tomasz bez pudła rozpoznaje piwa w “ślepym teście”.

Sierżant Bagieta

  • kanał o pracy w policji

Kolejny kanał, który poleciliście nam w komentarzach. Mimo że Sierżant Bagieta działa na polskim YouTube dopiero od sierpnia tego roku, zdążył już zaskarbić sobie sympatię kilkudziesięciu tysięcy widzów. Nie było chyba jeszcze takiego programu w którym bezpośrednio u źródła, moglibyśmy dowiedzieć się wszystkiego o pracy w policji – bez ściemniania, wygładzania i przysłowiowego kija… sami wiecie gdzie.

Historia bez cenzury

  • kanał historyczny

Historia bez cenzury to kolejny weteran polskiego YouTube. Jest to jeden z najciekawszych programów historycznych na tej platformie. Jeśli wasi szkolni nauczyciele nie byli w stanie zachęcić was do “cofania się w czasie”, Wojciech Drewniak może to zmienić. Patrząc na komentarze pod jego filmami mam wrażenie, że każda szkoła w tym kraju przyjęłaby takiego pedagoga z otwartymi ramionami. Pytanie tylko, która zapewniłaby twórcy ten słynny “hajs z jutuba”…

Langusta na palmie

  • kanał katolicki

Przy ostatnim “rozdaniu” wartościowych kanałów na YouTube polecałem Wam “Twoją Nową Świadomość”. Żeby zachować równowagę, dziś, zamiast treści w klimacie “new age”, mam dla was program tworzony przez katolickiego zakonnika. Niezależnie od tego jak wyglądają wasze relacje z religią i wiarą, polecam zapoznać się z materiałami, które publikuje charyzmatyczny ojciec Szustak na kanale “Langusta na palmie”. Jeśli nie interesują was świadectwa wiary i odpowiedzi na pytania z zakresu katolickiej duchowości, być może dowiecie się czegoś ciekawego na temat religii, etyki lub… dalekich zakątków świata, które odwiedza Dominikanin. Warto też dodać, że to kolejny rekordzista z serwisu Patronite. Zbiórka na platformie pozwoliła stworzyć “katolicki Netflix” i zagospodarować nowe studio na potrzeby programów.

Dodano 6 listopada 2018

7 Metrów Pod Ziemią

  • kanał z wywiadami

W lutym tego roku miałem okazję przeprowadzić wywiad z Rafałem Gęburą, dziennikarzem, który prowadzi program 7 Metrów Pod Ziemią. Naszą rozmowę możecie znaleźć tutaj:

Dobre dziennikarstwo na YouTube czai się 7 metrów pod ziemią! [wywiad]

Nasza rozmowa odbyła się 9 miesięcy temu. Kanał miał wówczas 84 tysiące stałych widzów. Takie wprowadzenie towarzyszyło naszej rozmowie: „Pierwszy kontakt z kanałem 7 Metrów Pod Ziemią był jak kojąca terapia, która przywraca wiarę w rzetelne dziennikarstwo i to, że na YouTube też można mówić o rzeczach istotnych. A co jeszcze ważniejsze, są tam widzowie, którzy naprawdę chcą takiego contentu i długo na niego czekali”. Dziś, kanał ma już prawie 650 tysięcy stałych widzów a filmy Rafała właściwie co tydzień lądują w zakładce „na czasie” zdecydowanie wyróżniając się na tle konkurentów. Mam nadzieję, że zainspiruje to innych twórców do tworzenia wartościowych treści, które wcale nie muszą wpisywać się w youtubowe trendy.

Kasia Gandor

  • kanał popularnonaukowy

Kasia zrezygnowała z kariery modelki po to, by zająć się biotechnologią. Dziś zamiast chodzić po światowych wybiegach uwielbia spędzać czas w laboratorium. Prowadzi kanał, na którym w zrozumiały sposób tłumaczy naukowe zagadnienia  opowiada o smogu czy filtrach UV, mówi, jak wyizolować własne DNA, ale także wyjaśnia… dlaczego się całujemy. I robi to w taki sposób, że niezależnie od wieku aż chce się oglądać jej filmy i chłonąć popularnonaukową wiedzę.

Na Gałęzi

  • kanał filmowy

Czy podczas oglądania filmów lub seriali zastanawialiście się kiedyś jak ruch kamery wpływa na nasze emocje? A może naszła was kiedyś myśl – dlaczego operatorzy to głównie mężczyźni? Dlaczego dźwięk w polskich filmach jest słaby? Marcin Łukański, autor kanału Na Gałęzi, rozkłada produkcje filmowe na czynniki pierwsze. Analizuje techniczne, wizualne i operatorskie tajniki kinematografii, a przy okazji zabiera nas w podróż po produkcjach takich klasyków jak Ojciec Chrzestny, Pulp Fiction czy Indiana Jones.

Mario Budowlaniec

  • kanał poświęcony branży budowlanej i remontom

Na kanał Mario Budowlaniec trafiłem przy okazji remontu łazienki. Później przez dwa tygodnie nie mogłem oderwać się od filmów na których autor krok po kroku pokazuje w jaki sposób wykonywać najróżniejsze prace budowlane i wykończeniowe. Jak pisze Mario, jego kanał powstał po to, aby dzielić się doświadczeniami w pracach remontowych. Jeśli zdecydowaliście się na samodzielne odnawianie kuchni, kładzenie paneli lub robienie wylewek w garażu, polecam zacząć od odwiedzenia kanału Mario Budowlaniec.

Ekwipunek Dźwigany Codziennie

  • kanał o bushcrafcie, survivalu i sztuce przetrwania

EDC to skrót od anglojęzycznego „Equipment Daily Carried”, czyli po naszemu: Ekwipunek Dźwigany Codziennie. Ten kanał to kopalnia wiedzy dla wszystkich tych, którzy interesują się survivalem, bushcraftem, sztuką przetrwania lub po prostu turystyką. Oprócz filmów instruktażowych i testów sprzętu, nie brakuje tu luźnych vlogów, które prowadzone są na tzw. „campie”, czyli w leśnej, siedzibie głównej autorów kanału. Jeśli nie macie czasu, żeby wybrać się w weekend pod namiot, polecam obejrzenie kilku produkcji od EDC. Myślę, że to wystarczająca inspiracja, żeby w końcu wybrać się choćby na krótki spacer po lesie.

Twoja Nowa Świadomość

  • kanał coachingowy

Zastanawiałem się, czy w moim zestawieniu jest miejsce dla kanału o charakterze niejako „coachingowym”. Gracjan, twórca programu Twoja Nowa Świadomość, podchodzi do tematu bardzo duchowo, co już na wstępie mocno odróżnia go od wszystkich youtube’owych coachów spod znaku „kto ci ukradł marzenia do ch***”. W jego filmach pojawia się sporo zagadnień ze świata ezoteryki i zjawisk paranormalnych, ale nawet osoby sceptycznie nastawione do tego typu tematów, mogą polubić Gracjana i jego praktyczne sposoby na poszerzanie świadomości.

Sfilmowani

  • kanał filmowy

Zawsze wychodziłem z założenia, że lepiej samemu obejrzeć film i wyrobić sobie opinię na jego temat, niż z góry przekreślać jakąś produkcję na podstawie recenzji. Jeśli jednak mam czas na odwiedzenie kina tylko raz w tygodniu, a repertuar ugina się od interesujących tytułów, wtedy zaglądam do Sfilmowanych. Znajdziecie tam przede wszystkim rozmowy na temat premier kinowych, ale również szczegółowe recenzje i analizy, rankingi filmów czy relacje z festiwali filmowych.


Artykuł aktualizowany jest raz w miesiącu. Liczę też na waszą pomoc, dlatego piszcie w komentarzach jakie kanały powinny się tu znaleźć.