YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Wartościowe kanały na polskim YouTube, które musisz poznać

W wielu kręgach panuje przeświadczenie, że YouTube to tylko śmieszne kotki i kabarecik. Nie da się ukryć, że treści rozrywkowe faktycznie dominują. Ale jeśli dobrze poszukamy, polski YouTube może zaoferować nam naprawdę dobry content.

Gdyby moim jedynym oknem na świat polskiego YouTube’a była zakładka „na czasie”, prawdopodobnie już dawno przestałbym odwiedzać ten serwis jako widz. Na szczęście, z racji na moją pracę, mam okazję poznawać filmy i kanały, które nie zawsze wpisują się w mainstream. Bardzo często słyszałem o tym, że YouTube zastąpi nam telewizję, która coraz bardziej nas ogłupia. Okazuje się, że mając wybór… wciąż sięgamy po rozrywkę najniższych lotów. I właśnie dlatego poczułem potrzebę stworzenia tego zestawienia.

Jakość i pasja

Pomyślałem, że warto zebrać w jednym miejscu te wszystkie wartościowe kanały, które powstają z pasji, chęci zdobywania nowej wiedzy i dzielenia się nią z innymi. Bez trzyminutowych wstępów z żebraniem o subskrypcje i łapki w górę, bez wymuszonego humoru, bez żenujących „czelendży” i bez crossów robionych tylko po to, żeby robić zasięgi na najmłodszych widzach.

Mam nadzieję, że wpis ten będziemy na bieżąco aktualizować i w ten sposób powstanie obszerna lista najciekawszych, polskich kanałów na YouTube za którymi stoją prawdziwi pasjonaci popularyzujący najróżniejsze zainteresowania.

7 Metrów Pod Ziemią

W lutym tego roku miałem okazję przeprowadzić wywiad z Rafałem Gęburą, dziennikarzem, który prowadzi program 7 Metrów Pod Ziemią. Naszą rozmowę możecie znaleźć tutaj:

Dobre dziennikarstwo na YouTube czai się 7 metrów pod ziemią! [wywiad]

Nasza rozmowa odbyła się 9 miesięcy temu. Kanał miał wówczas 84 tysiące stałych widzów. Takie wprowadzenie towarzyszyło naszej rozmowie: „Pierwszy kontakt z kanałem 7 Metrów Pod Ziemią był jak kojąca terapia, która przywraca wiarę w rzetelne dziennikarstwo i to, że na YouTube też można mówić o rzeczach istotnych. A co jeszcze ważniejsze, są tam widzowie, którzy naprawdę chcą takiego contentu i długo na niego czekali”. Dziś, kanał ma już prawie 650 tysięcy stałych widzów a filmy Rafała właściwie co tydzień lądują w zakładce „na czasie” zdecydowanie wyróżniając się na tle konkurentów. Mam nadzieję, że zainspiruje to innych twórców do tworzenia wartościowych treści, które wcale nie muszą wpisywać się w youtubowe trendy.

Kasia Gandor

Kasia zrezygnowała z kariery modelki po to, by zająć się biotechnologią. Dziś zamiast chodzić po światowych wybiegach uwielbia spędzać czas w laboratorium. Prowadzi kanał, na którym w zrozumiały sposób tłumaczy naukowe zagadnienia  opowiada o smogu czy filtrach UV, mówi, jak wyizolować własne DNA, ale także wyjaśnia… dlaczego się całujemy. I robi to w taki sposób, że niezależnie od wieku aż chce się oglądać jej filmy i chłonąć popularnonaukową wiedzę.

Na Gałęzi

Czy podczas oglądania filmów lub seriali zastanawialiście się kiedyś jak ruch kamery wpływa na nasze emocje? A może naszła was kiedyś myśl – dlaczego operatorzy to głównie mężczyźni? Dlaczego dźwięk w polskich filmach jest słaby? Marcin Łukański, autor kanału Na Gałęzi, rozkłada produkcje filmowe na czynniki pierwsze. Analizuje techniczne, wizualne i operatorskie tajniki kinematografii, a przy okazji zabiera nas w podróż po produkcjach takich klasyków jak Ojciec Chrzestny, Pulp Fiction czy Indiana Jones.

Mario Budowlaniec

Na kanał Mario Budowlaniec trafiłem przy okazji remontu łazienki. Później przez dwa tygodnie nie mogłem oderwać się od filmów na których autor krok po kroku pokazuje w jaki sposób wykonywać najróżniejsze prace budowlane i wykończeniowe. Jak pisze Mario, jego kanał powstał po to, aby dzielić się doświadczeniami w pracach remontowych. Jeśli zdecydowaliście się na samodzielne odnawianie kuchni, kładzenie paneli lub robienie wylewek w garażu, polecam zacząć od odwiedzenia kanału Mario Budowlaniec.

Ekwipunek Dźwigany Codziennie

EDC to skrót od anglojęzycznego „Equipment Daily Carried”, czyli po naszemu: Ekwipunek Dźwigany Codziennie. Ten kanał to kopalnia wiedzy dla wszystkich tych, którzy interesują się survivalem, bushcraftem, sztuką przetrwania lub po prostu turystyką. Oprócz filmów instruktażowych i testów sprzętu, nie brakuje tu luźnych vlogów, które prowadzone są na tzw. „campie”, czyli w leśnej, siedzibie głównej autorów kanału. Jeśli nie macie czasu, żeby wybrać się w weekend pod namiot, polecam obejrzenie kilku produkcji od EDC. Myślę, że to wystarczająca inspiracja, żeby w końcu wybrać się choćby na krótki spacer po lesie.

Twoja Nowa Świadomość

Zastanawiałem się, czy w moim zestawieniu jest miejsce dla kanału o charakterze niejako „coachingowym”. Gracjan, twórca programu Twoja Nowa Świadomość, podchodzi do tematu bardzo duchowo, co już na wstępie mocno odróżnia go od wszystkich youtube’owych coachów spod znaku „kto ci ukradł marzenia do ch***”. W jego filmach pojawia się sporo zagadnień ze świata ezoteryki i zjawisk paranormalnych, ale nawet osoby sceptycznie nastawione do tego typu tematów, mogą polubić Gracjana i jego praktyczne sposoby na poszerzanie świadomości.

Sfilmowani

Zawsze wychodziłem z założenia, że lepiej samemu obejrzeć film i wyrobić sobie opinię na jego temat, niż z góry przekreślać jakąś produkcję na podstawie recenzji. Jeśli jednak mam czas na odwiedzenie kina tylko raz w tygodniu, a repertuar ugina się od interesujących tytułów, wtedy zaglądam do Sfilmowanych. Znajdziecie tam przede wszystkim rozmowy na temat premier kinowych, ale również szczegółowe recenzje i analizy, rankingi filmów czy relacje z festiwali filmowych.


Tak prezentuje się moja pierwsza siódemka. Postaram się aktualizować ten wpis przynajmniej raz w miesiącu. Liczę też na waszą pomoc, dlatego piszcie w komentarzach jakie kanały powinny się tu znaleźć.