YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Nowy wygląd YouTube dostępny dla każdego!

Nowy wygląd serwisu YouTube można było testować od maja. W końcu Google udostępniło odświeżoną szatę graficzną dla wszystkich użytkowników. Największą zmianą jest wprowadzenie ciemnej wersji kolorystycznej. Jest też kilka innych modyfikacji…

Bardziej zaawansowaniu użytkownicy YouTube, już od kilku miesięcy publikowali w internecie poradniki, które umożliwiały przejście na nowy układ „material design”. Niestety, łączyły się z tym pewne ograniczenia. Było to możliwe jedynie bez logowania na konkretne konto i jedynie z poziomu przeglądarki Chrome. Ciemna wersja kolorystyczna YouTube, dla nocnych marków była jednak znacznie ważniejsza, dlatego u wielu znajomych zauważyłem zmiany już kilka miesięcy temu. Z czasem, na rynku pojawiły się również wtyczki, które umożliwia odpalenie serwisu wideo od Google w nowej, ciemniejszej odsłonie. W końcu jednak doczekaliśmy się oficjalnego ogłoszenia zmian.

Zmiany nie są może wyjątkowo spektakularne, jednak odświeżony design ma ułatwić poruszanie się po serwisie a co najważniejsze, przyspieszyć wczytywanie filmów. Zanim przejdę do szczegółowej analizy zmian, warto chyba wyjaśnić, jak w ogóle uruchomić „nowy YouTube”. Nie jest to szczególnie skomplikowana procedura. Wystarczy wejść na poniższą stronę:

Zrzut ekranu 2017-05-10 o 20.15.19Jeśli nowa odsłona YouTube nie przypadnie wam do gustu, zawsze możecie wrócić do starej (trudno powiedzieć, jak długo będzie ona dostępna). Wystarczy kliknąć w awatar znajdujący się w prawym, górnym rogu ekranu a następnie z menu, który się otworzy, wybrać ostatni wiersz, czyli „Przywróć klasyczny wygląd YouTube”.

Nowy wygląd YouTube: Jakie zmiany?

Po pierwszym uruchomieniu nowego YouTube, mamy wrażenie, że niby wszystko jest tak samo, a jednak coś się zmieniło. Interfejs został nieco uproszczony. Serwis spełnia teraz standardy interfejsu „material design”. Największa zmiana to wspomniany wcześniej ciemny motyw. Pozwala to zredukować odblaski i jak głosi informacja na stronie YouTube, zobaczyć głębię kolorów w oglądanych filmach. Uproszczono wygląd komentarzy a także zmieniono design menu rozwijanego z poziomu awatara użytkownika, znajdującego się w prawym górnym rogu. I wreszcie najważniejsza, z punktu widzenia użytkowników, zmiana: nowa i szybsza technologia. Trudno jeszcze oceniać, czy wczytywanie materiałów zostało przyspieszone. Nowa technologia ma również pomóc w szybszym wdrażaniu nowych rozwiązań.

Czy to zmiana na lepsze?

Zmiany w wyglądzie najróżniejszych serwisów społecznościowych i aplikacji wywołują burzę, która po kilku dniach mija a wszyscy szybko zapominają o starym wzornictwie. Myślę, że tutaj będzie tak samo. Jeśli miałbym osobiście ocenić wprowadzone zmiany, na pewno pozytywnym rozwiązaniem jest uproszczenie interfejsu w stylu, który kojarzy mi się odrobinę z obecnym wyglądem Vimeo. Co do ciemnego motywu, osobiście nie korzystam ale wiem, że wiele osób na to czekało. Dla mnie, najbardziej istotną zmianą jest wprowadzenie nowej wersji strony. Liczę na to, że jakość przesyłanych filmów będzie lepsza i będą się one wczytywały szybciej.

Dla porównania, stary wygląd strony głównej kanału:

Zrzut ekranu 2017-05-10 o 20.43.30