YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Oscary polskiego YouTube zostały rozdane!

Wczoraj, jako jeden z partnerów medialnych wydarzenia, mieliśmy przyjemność pojawić się na gali finałowej pierwszej edycji konkursu Grand Video Awards. Dziś z przyjemnością informujemy o tym, którzy twórcy triumfowali w tym roku.

Celem pierwszego w Polsce konkursu dla twórców wideo w internecie jest docenienie najbardziej oryginalnych, kreatywnych i profesjonalnych twórców. Do pierwszej edycji zgłoszono aż 764 materiały wideo. W finale znalazło się 60 prac, podzielonych na 10 różnych kategorii. Co ciekawe, w ogóle nie przyznano nominacji w kategorii Gaming. Wychodzi więc na to, że w tym przypadku ilość wcale nie idzie w parze z jakością. Gry komputerowe są w końcu jednym z popularniejszych tematów podejmowanych przez youtuberów.

Zwycięzców poszczególnych kategorii wyłoniło 30-osobowe jury złożone z profesjonalistów – pracowników sieci internetowych, mediów, agencji reklamowych, firm technologicznych. 7 października wieczorem w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie ogłoszono wyniki pierwszej edycji konkursu.4 (1)

Rekordzistami pierwszej edycji konkursu zostali Włodek Markowicz i Grupa Filmowa Darwin, którzy zdobyli po dwie statuetki w różnych kategoriach.

Włodek Markowicz przekonał jurorów doskonale zrealizowanym filmowym esejem o postrzeganiu życia pt. “Kropki” za który otrzymał statuetkę w kategorii vlog. Z kolei w kategorii Lifestyle nagrodzono go za wideo “Gruzja bez Internetu”. To swobodna relacja z wyprawy grupy przyjaciół do wioski na południu Gruzji o nazwie Udabno. Odbierając nagrody, Markowicz podkreślił żartobliwie, że youtuberzy na scenie nie muszą nikomu dziękować, bo wszystko zawdzięczają sobie. Nie stoją za nimi wytwórnie ani sztaby specjalistów od dźwięku, obrazu, produkcji. Z drugiej strony przyznał, że od profesjonalnych twórców telewizyjnych youtuberzy mogą się dużo nauczyć. – Ale nam wszystkim brakuje pokory. Powinniśmy się wzajemnie od siebie uczyć – mówił Markowicz.

Grupa Filmowa Darwin filmem “Wielkie konflikty – odc. 13, Hitler vs sąd ostateczny” wygrała kategorię Entertainment. To żartobliwa wizja sądu ostatecznego nad największym zbrodniarzem II wojny światowej. Twórcy kanału G.F. Darwin zostali także nagrodzeni za Debiut Roku (dla kanałów utworzonych w okresie od 1 sierpnia 2014 do 31 sierpnia 2015).

W kategorii Publicystyka wygrała Natalia Hatalska za “OnOff, odc. 1: Generacja Z” – odcinek cyklu poświęconego aktualnym trendom społecznym. Nagrodzone wideo jest poświęcone pokoleniu urodzonych po 1995 roku, generacji Internetu.

Najlepszą wideorozmowę przeprowadził, zdaniem jury, Łukasz Jakóbiak dla swojego kanału 20m2. Nagrodzono jego zaskakujący wywiad przeprowadzony na lotnisku z niemieckim muzykiem: “Fritz Kalkbrenner, Super story & interview!”.

Najlepsze wideo popularnonaukowe nakręcili Tomasz Okoń i Wojciech Drewniak prowadzący kanał Historia bez cenzury. Film “Jan. Rycerz, który został królem. Jan III Sobieski cz. 1.” odsłania mało znane fakty z życia króla, który zwyciężył Turków pod Wiedniem.

W kategorii Wideo poradnikowe wygrała Red Lipstick Monster za materiał “Sztuczna rana – tutorial na Halloween”, w którym pokazuje jak w prosty i tani sposób zrobić charakteryzację do filmu grozy. Ku rozczarowaniu nastoletnich fanek, Ewy zabrakło niestety na gali.

Kategorię Hobby wygrał Paweł Kmieć – prowadzi na YouTube kanał Sariel’s LEGO® Technic Den. Został nagrodzony za filmową animację Forda Mustanga zbudowanego w 100 proc. z klocków Lego:”Lego Technic RC Ford Mustang Gymkhana”.

Kategorię Branded content wygrał Black Rabbit za materiał “Polish Heritage Night #PolskaNocNBA”, który był zapowiedzią nocy promującej polskie dziedzictwo kulturowe – imprezy organizowanej przez polskiego koszykarza występującego w NBA Marcina Gortata.

Najlepsze wideo korporacyjne to materiał “Wjazd na chatę! LG” Jacka Gadzinowskiego. Autor kanału jack gadovsky w typowym dla swojej serii odcinku prezentuje pracę w siedzibie firmy LG.

Ostatnią nagrodę przyznali internauci. Głosowało 5678 osób. Widzowie nagrodzili Sylwestra Wardęgę za film Mutant Giant Spider Dog, który na YouTube zaliczył już ponad 150 milionów wyświetleń. Drugie miejsce w głosowaniu widzów zajął Wojtek Wiese, autor Brzydkiego Vloga – jako nagrodę pocieszenia otrzymał komputer.

źródło: materiały prasowe