YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Polskie marki na YouTube: Jubileuszowy Video Marketing Raport od Muse

Jak co miesiąc, wracamy do was z analizą raportu Video Marketing Raport od Muse. Pora na kolejne branże działające na polskim YouTube. Tym razem są to: drogerie, kluby piłkarskie, wytwórnie muzyczne, mrożonki i dania instant a także outdoorowy sprzęt sportowy.

Na wstępie, gratulujemy ekipie Muse wytrwałości w regularnym publikowaniu raportów dotyczących najróżniejszych marek na polskim YouTube. Właśnie mijają 2 lata odkąd dzielimy się z wami ich wynikami! Jeśli szukacie miejsca dla swojej firmy na platformie od Google, odnalezienie waszych potencjalnych konkurentów z branży na pewno powinno być jednym z priorytetowych zadań podczas budowania strategii działań na YouTube. Dzięki Muse i regularnej analizie najróżniejszych branż, macie taką możliwość.

Tym razem, pod lupę wzięto: drogerie, kluby piłkarskie, wytwórnie muzyczne, mrożonki i dania instant a także sprzęt sportowy outdoor. Świadome i profesjonalne wejście na YouTube może często przerosnąć nasze oczekiwania. Raporty od Muse wielokrotnie udowadniały już, że brak mocnych konkurentów w niektórych branżach, które dopiero raczkują w świecie marketingu wideo, może przyczynić się do sukcesu i zdobycia dużej widoczności, już przy okazji pierwszej kampanii…

Pełną wersję raportu możecie bezpłatnie pobrać pod tym linkiem:

https://yourmuse.io/pl/reports

Drogerie

Zrzut ekranu 2017-07-17 o 17.31.47

W świecie drogerii, za lidera na pewno uznałbym markę Rossmann. Patrząc na liczbę całkowitych wyświetleń można by wyciągnąć inne wnioski, ponieważ SUPER-PHARM Polska przebija tutaj swojego konkurenta o przeszło milion. Warto jednak spojrzeć na liczbę subskrybentów, żeby prawidłowo ocenić, który kanał rozwija się lepiej. Suma interakcji na kanale Rossmann Polska wynosi przeszło 26 tysięcy. W przypadku SUPER-PHARM Polska wynik ten wynosi zaledwie 716. To pokazuje, która z marek lepiej radzi sobie z budowaniem społeczności wokół swoich widzów.

Mrożonki i dania instant

Zrzut ekranu 2017-07-17 o 17.32.49

Patrząc tylko na liczbę wyświetleń w czerwcu, jasno można stwierdzić, że tylko Hortex prowadził w tym okresie płatną kampanię na YouTube. W pewien sposób wpłynęło to również na liczbę interakcji i subskrypcji ale nie były to szczególnie duże wyniki. Widać, że kampania nastawiona była przede wszystkim na wyświetlenia. Mrożonki i dania instant to jedna z tych branż, gdzie na YouTube trudno wskazać jednoznacznego lidera. Hortex radzi sobie najlepiej ale widać, że podobnie jak konkurencja, działa on na platformie Google sezonowo.

Kluby piłkarskie

Zrzut ekranu 2017-07-17 o 17.33.41

Jeśli chodzi o kluby piłkarskie na polskim YouTube, czołówka radzi sobie naprawdę nieźle. Prym wiedzie Legia Warszawa, która prowadzi w kategorii subskrybentów, regularnego przyrostu stałych widzów, interakcji oraz wyświetleń. Wynika to oczywiście z bardzo dobrej strategii prowadzenia kanału i publikowania angażujących treści. Kolejne miejsce na podium zajmują: Lech Poznań i Korona Kielce.

Sprzęt sportowy i outdoorowy

Zrzut ekranu 2017-07-17 o 17.34.33

Przyznam szczerze, że nie znałem wcześniej kanałów marek, które pojawiły się w kategorii sprzęt sportowy i outdoroowy. Liderem jest tutaj świetnie prowadzony kanał sklepu AveBmx na których pojawiają się influencerzy z branży rowerowej, relacje z wydarzeń czy filmy szkoleniowe. Dla kogoś kto interesuje się BMX-ami, to kopalnia wiedzy i angażujących treści. Co ciekawe, drugie miejsce w czerwcu to również kanał rowerowy. Tym razem, to konto marki Kross, która radzi sobie na YouTube coraz lepiej. W tej kategorii, warto też obserwować konto Decathlon Polska (trzecie miejsce w czerwcowych wyświetleniach) oraz survivaltech.pl (drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji wyświetleń).

Wytwórnie muzyczne

Zrzut ekranu 2017-07-17 o 17.40.24

W tej kategorii mamy do czynienia z największym ruchem na całym polskim YouTube. Mimo że prym od wielu miesięcy wiodą wytwórnie Step Records i ProstoTV, w czerwcu najczęściej oglądane filmy pochodziły z mniejszej wytwórni, czyli QueQuality. Na pewno miała na to wpływ premiera nowego albumu Quebonafide, połączona z publikacją wielu teledysków. Raper przyciąga wielu odbiorców co widać po liczbie wyświetleń teledysków z jego udziałem. QueQuality udało się również zdobyć największą liczbę nowych widzów w czerwcu a także wygenerować ponad 360 tysięcy interakcji.