YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Premiera na YouTube: Jak skorzystać z nowego sposobu publikowania filmów?

Być może zwróciliście uwagę na nową funkcję na YouTube, czyli Premiery. Dzięki niej, w końcu możemy zaplanować dodawanie filmów, ale co ważniejsze, możemy oglądać je razem z naszymi widzami. Z tego tekstu dowiesz się jak przygotować Premierę.

Ważna informacja na początek: funkcja nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich twórców. YouTube będzie sukcesywnie powiększał grono osób, które będą mogły skorzystać z Premiere. Pamiętajcie też o tym, że nowy sposób publikowania filmów nie działa na urządzeniach mobilnych. Premiery możemy zaplanować wyłącznie z poziomu komputera. Na szczęście widzowie mogą uczestniczyć w nich również z poziomu przeglądarki, aplikacji iOS oraz Android.

Czym są Premiery na YouTube?

Na początku warto dokładnie wyjaśnić na czym polegają Premiery na YouTube. To nowy sposób publikacji materiału na platformie, pozwalający uruchomić wideo o określonej porze, w taki sposób, aby wszyscy widzowie mogli obejrzeć go jednocześnie. Film odtwarzany jest w czasie rzeczywistym, więc podczas Premiery nie można go przewinąć do przodu. Dopiero po pierwszym odtworzeniu film pojawia się na naszym kanale w klasycznej postaci.

Podczas Premiery i w trakcie oczekiwania na nią, z prawej strony okna odtwarzania pojawia się czat. Dzięki niemu, użytkownicy mogą na żywo rozmawiać o naszej produkcji, a my możemy włączyć się do dyskusji. W trakcie oglądania filmu możemy sprawdzić ile osób uczestniczy aktualnie w transmisji.

Jak zaplanować Premierę na YouTube?

Jeśli planowana premiera ma odbyć się za kilka dni lub godzin, musimy brać to pod uwagę już na etapie dodawania filmu na YouTube. Jeśli nasz film został wcześniej dodany do panelu jako niepubliczny, nie mamy niestety możliwości zaplanowania daty i godziny Premiery. Jedyne co możemy zrobić to uruchomić ją od razu. Użytkownicy dostaną informację o tym, że Premiera rozpocznie się za trzy minuty. Przed filmem pojawi się licznik odliczający czas a obok okna odtwarzania będzie dostępny czat. Jak w takim razie zaplanować Premierę z wyprzedzeniem?

  1. Zaloguj się na YouTube, kliknij przycisk przedstawiający kamerę z narysowanym plusem, a następnie z rozwijanej listy wybierz opcję „Zaplanowane”.
  2. Dopiero teraz prześlij film, włącz funkcję Premiera i zdefiniuj datę i godzinę.
  3. Po zakończeniu przetwarzania filmu kliknij przycisk „Premiera” w prawym górnym rogu.

Takie działanie spowoduje utworzenie publicznej strony odtwarzania na której odbędzie się Premiera. Tu również, na 3 minuty przed startem pojawi się licznik. Na 30 minut przed startem, użytkownicy, którzy kliknęli „dzwoneczek” na twoim kanale, otrzymają informację o zbliżającej się Premierze. Przez cały czas odliczania do premiery, możesz komunikować się z widzami poprzez czat.