YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Promocja muzyki na YouTube: Jakie filmy warto nagrywać?

Dla wielu muzyków to właśnie kariera na YouTube stała się przepustką do sławy. Young Multi, Shawn Mendes, Justin Bieber, Saszan; oni wszyscy zaczynali na YouTube. To niezbity dowód na to, że warto wykorzystać ten serwis do promocji swojej twórczości. Co ważne, publikując filmy na naszym kanale YouTube, nie musimy ograniczać się do teledysków. Zobaczcie jakie formaty mogą pomóc promować twórczość muzyczną.

Kiedy myślimy o muzyce na YouTube, pierwsze skojarzenia wędrują w stronę teledysków. Najczęściej promują one single, które artyści wydają w pewnych odstępach czasu. Warto więc pomyśleć o materiałach, którymi możemy wypełnić muzyczne kanały pomiędzy premierami klipów.

Albumy / EPki / single bez teledysków

Wiadomo, że nie każdy utwór, będący częścią większego projektu, doczeka się swojego teledysku. Budżety nie są z gumy więc tylko najlepsze kawałki zostaną zilustrowane materiałem wideo. Brak teledysku nie jest jednak przeszkodą do tego, żeby opublikować na kanale utwory do których przyporządkowane są po prostu statyczne obrazy. Dzięki spójnej identyfikacji graficznej, słuchacze łatwo odnajdą piosenki tworzące pewną całość. Pamiętajcie, żeby utworzyć dedykowane playlisty dla waszych EPek i płyt. Pozwoli to na dłużej zatrzymać słuchaczy.

Filmy z tekstami utworów: lyric video

Lyric video można umieścić gdzieś pomiędzy pełnoprawnym teledyskiem a utworem audio opatrzonym statyczną grafiką. Jest to nic innego jak klip w którym całą „fabułę” budują litery układające się w tekst piosenki. Nawet najprostsze programy do edycji filmów, przy odrobinie cierpliwości i po zapoznaniu się z kilkoma tutorialami, pozwolą wam niskim kosztem wyprodukować taki właśnie materiał.

Zwiastuny i kompilacje fragmentów utworów

Niezależnie od tego, czy wydajesz właśnie nową płytę, czy nowy teledysk, warto zbudować wcześniej odpowiednie napięcie. Fragmenty klipu lub poszczególnych utworów będą potęgowały oczekiwanie wśród słuchaczy i na pewno wzbudzą ciekawość. Takie materiały z powodzeniem wykorzystasz również na Instagramie i Facebooku.

Wideo koncertowe / nagrania z prób / oficjalne bootlegi

Aby zarejestrować występ na żywo, nie musimy myśleć o scenariuszu i dziesiątkach ujęć. Najważniejsze, żeby zadbać tu o odpowiednią jakość dźwięku i względnie poprawny kadr (lub kadry). Takie materiały to gratka dla fanów, którzy szukają alternatywy dla nagrań studyjnych z którymi zdążyli się już osłuchać. Pamiętajcie jednak o odpowiedniej selekcji materiału. YouTube pęka w szwach od koncertowych nagrań na których mało co widać i średnio słychać co dzieje się na scenie. Takich materiałów starałbym się unikać. Można natomiast pomyśleć o aktywizacji fanów i stworzeniu klipu z urywków koncertów, które nagrali swoimi telefonami. Pozwoli to zintegrować się z naszymi słuchaczami, wyróżnić ich pracę i zaangażować ich w rozwój naszego kanału.

Wywiady / Q&A

W dzisiejszych czasach, popularni muzycy nie muszą już liczyć na łaskę i niełaskę dziennikarzy. Nic nie stoi na przeszkodzie aby przeprowadzić wywiad na podstawie pytań, które przewijają się w komentarzach na różnych platformach społecznościowych. Do nagrania takiego materiału wystarczy nam smartfon. Można rozważyć też przeprowadzenie sesji Q&A podczas transmisji na żywo. Ponownie uczulam jednak na jakość dźwięku.

Vlog

Vlogi to najczęściej wynik jakieś pasji, którą twórcy chcą dzielić się z innymi. Zakulisowe materiały z nagrań, geneza powstania danego utworu, relacja z dnia w trasie koncertowej. Wszystkie te wydarzenia mogą stać się elementem twojego vloga. Takie rzeczy interesują słuchaczy i na pewno świetnie przyjmą się na twoim kanale.

Niespodzianka dla fana

Czasami warto wyróżnić kogoś, kto szczególnie docenia naszą twórczość. Stworzenie dedykowanego materiału wideo dla fana lub znajomego twórcy, który potrzebuje wsparcia, albo który zrobił coś wyjątkowego na pewno nie wymaga dużych nakładów finansowych, a może sprawić wiele radości!

Challenge / Wyzwania / Akcje

Trzy lata temu, polską sceną rapu zawładnęła akcja #Hot16Challenge przeprowadzana na YouTube. Chodziło o nawinięcie „szesnastki” (zwrotka rapowego utworu składa się zazwyczaj z 16 wersów) i nominowanie innych twórców do wykonania tego samego zadania. Pomogło to w promocji wielu artystów. Być może uda ci się wymyślić podobne wyzwanie i zachęcić do udziału innych twórców?

Współpraca z marką

Akcje marketingowe realizowane na YouTube we współpracy z muzykami to miła odmiana dla wielu oklepanych, komercyjnych działań w które angażują się niektórzy youtuberzy. Przykładem niech będzie choćby Męskie Granie albo Projekt Tymczasem. Jeśli masz jakiś ciekawy pomysł na zorganizowanie czegoś wspólnie z marką, która wspiera nieszablonowe i ciekawe projekty, nie zaszkodzi spróbować dotrzeć do firm z przygotowaną wcześniej ofertą. Nikt nie powiedział, że propozycje muszą zawsze przychodzić do nas od tych, którzy mają pieniądze. Czasami świetny pomysł może być impulsem do tego, żeby znalazł się i budżet.

Featuring / Crossy / Współpraca z twórcami

YouTube ma to do siebie, że jednym z najlepszych sposobów promocji naszego kanału jest tzw. „crossowanie się”, czyli zapraszanie innych twórców do nas i pojawianie się w ich filmach. W przypadku branży muzycznej działa to dokładnie tak samo. Najlepszym przykładem niech będą tutaj kolaboracje raperów, które bardzo często pomagają wypłynąć mniejszym twórcom, którzy występują z bardziej doświadczonymi kolegami po fachu.