YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Recenzujemy „Video marketing nie tylko na YouTube” autorstwa Magdaleny Daniłoś

Pod koniec maja swoją premierę miała pierwsza na polskim rynku książka dotycząca wideomarketingu. Ponieważ serwis YT360 został patronem medialnym publikacji, a ja nareszcie znalazłem chwilę czasu, aby skończyć czytanie, najwyższa pora podzielić się z wami wrażeniami na temat dzieła, które wyszło spod pióra (tudzież klawiatury) Magdaleny Daniłoś. Pamiętajcie, Marketing nie tylko na YouTube! 

„Video marketing nie tylko na YouTube” jest trochę jak Czwartkowe Spotkania Social Media, organizowane w całej Polsce. Dla osób, które zaczynają swoją przygodę ze światem mediów społecznościowych, „Czwartki” to najlepsza okazja, żeby poznać branżę z bliska i zdobyć elementarną wiedzę, którą można później pogłębiać samodzielnie. To również świetny sposób na odnalezienie się w świecie influencerów i ekspertów w wybranych segmentach internetowych społeczności. Dla specjalistów takie prelekcje to w większości przypadków pojedyncze ciekawostki i wiedza, którą dawno mają już w jednym palcu. Dokładnie tak postrzegam książkę Magdaleny Daniłoś. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy nie mają pojęcia o wideomarketingu, świecie YouTube i filmach publikowanych w sieci.

Koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca. Mamy do rozdania 3 książki „Video marketing nie tylko na YouTube”!

Publikacja jest na tyle uniwersalna, że docenią ją zarówno pracownicy agencji reklamowych i kreatywnych, youtuberzy, studenci kierunków marketingowych, ale również osoby reprezentujące marki, które chcą rozpocząć działania promocyjne w świecie filmów publikowanych w sieci. Bardzo dobrze, że taka pozycja w końcu pojawiła się na rynku. Liczba tematów podjętych przez Magdalenę jest jednak na tyle duża, że są to zaledwie podstawy wiedzy, którą czytelnik nieznający tematu może dalej rozwijać bazując na tym, czego dowiedział się z książki. Wierzę, że nie jest to ostatnia publikacja w dorobku autorki. Każdy rozdział jaki oferuje nam „Video marketing nie tylko na YouTube” mógłby doczekać się oddzielnego tomu. Ktoś musiał jednak przetrzeć szlaki i bardzo dobrze, że zajęła się tym osoba o odpowiedniej wiedzy, popartej praktyką.

Jeśli wideomarketing to dla ciebie czarna magia, a nie masz czasu przekopywać się przez wszystkie archiwalne artykuły publikowane na YT360 (przepraszam, musiałem) ta książka to twoje must-have. Osoby, które działają już w branży wideomarketingowej nie znajdą tu może tajemnej wiedzy, której nie dane było im poznać wcześniej, jednak publikacji warto się przyjrzeć choćby pod kątem inspiracji. Omawiane zagadnienia podparte są dziesiątkami przykładów, które mogą okazać się nieocenioną pomocą podczas planowania własnych działań w świecie wideo.

Tym, co najbardziej spodobało mi się w książce Magdy, jest spójna forma, przemyślana od A do Z. Pozwólcie więc, że na koniec wymienię jeszcze 6 szczegółów, które sprawiają, że obcowanie z „Video marketing nie tylko na YouTube” to coś więcej niż kartkowanie zwykłego poradnika…

Książka w 16:9

Byłem zdziwiony niecodziennym formatem publikacji. Książka jest szersza niż dłuższa, co może być nieco problematyczne, jeśli literatura na waszych półkach jest zawsze ułożona pod linijkę. Biorąc jednak pod uwagę, że publikacja nawiązuje swoim nietypowym kształtem do filmowego okna YouTube, można przymknąć oko na niedogodności związane z podłużnym tomikiem wystającym na półce. Dla mnie forma również ma znaczenie!

Czytanie przy muzyce

Na samym początku książki pojawia się kod QR pozwalający nam uruchomić na Spotify playlistę z piosenkami, które towarzyszyły najróżniejszym kampaniom wideomarketingowym. Może i jest to trochę zbyt wydumane, bo nie wiem czy podręcznik (poradnik?) potrzebuje soundtracku, jednak to kolejny element wyróżniający publikację na rynku. Dodatkowo, mały plusik dla Magdy za dobry gust muzyczny. ;)

Więcej kodów QR

Trudno było wyobrazić sobie tego typu publikację bez przykładów najlepszych filmów, virali czy akcji. A ponieważ przepisywanie linków z papierowego wydania książki byłoby dość niewygodne, autorka zadbała o odpowiednie kody QR, które szybko zeskanujemy za pomocą smartfona. Proste i skuteczne.

Rysunki!

Kolejny detal, który wpływa na pozytywny odbiór książki. Wszystkie ilustracje, których autorką jest Agata Jakuszko-Sobocka, narysowano w prostym, komiksowym stylu, który nadaje charakter całej publikacji. Wbrew pozorom to naprawdę ważny element tej książki!

Rozdział teoretyczny

Pierwsze trzy rozdziały książki czyta się trochę jak pracę magisterską. Niektórzy z pewnością ominą te strony. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to pierwsza tego typu publikacja dostępna na polskim rynku, uważam, że taki rozdział był potrzebny. Choćby dla zagubionych studentów, którzy na pewno będą wdzięczni Magdzie za „mięso” do swoich prac magisterskich. ;)

Najczęściej popełniane błędy

Ostatnim ważnym elementem książki, na który chcę zwrócić uwagę, jest króciutki rozdział o błędach popełnianych w działaniach wideomarketingowych. Żałuję, że są to tylko 4 skromne strony, ale dobrze, że Magda pamiętała również o tym, co często jest pomijane lub realizowane w niewłaściwy sposób. Przyznam, że po zapoznaniu się ze spisem treści, był to pierwszy rozdział, który przeczytałem.

„Video marketing nie tylko na YouTube” to pozycja, którą polecam przede wszystkim tym, którzy debiutują w świecie internetowego wideo. Książka jest świetną podstawą do tego, aby dalej samodzielnie eksplorować świat wideomarketingu. Widać, że Magda dobrze przemyślała swoją publikację i dokładnie zrealizowała plan na to, jak ma wyglądać jej dzieło. To zupełnie jak w przypadku kampanii tworzonych z myślą o YouTube… ;)

Nawet jeśli Wasza wiedza już dawno przewyższa to, co można znaleźć w książce „Video marketing nie tylko na YouTube”, polecam przejrzeć publikację podczas najbliższej wizyty w Empiku. Wydawnictwo jest ładne i spójne, a takie książki zawsze warto mieć w swojej kolekcji. No chyba, że wasz wewnętrzny esteta nie dopuści do tego, aby nietypowy format publikacji zaburzył harmonię na półce. ;)

MAMY 3 KSIĄŻKI DO ROZDANIA!

Wydawnictwo ONEpress ufundowało 3 egzemplarze książki, którymi chcemy się z Wami podzielić. W komentarzu pod tym tekstem, napiszcie nam o najlepszej polskiej kampanii wykorzystującej wideo.

  • Współpraca z youtuberami?
  • Reklama?
  • A może akcja zrealizowana na Instagramie lub Snapchacie?

Najciekawsze komentarze nagrodzimy książkami „Video marketing nie tylko na YouTube”.

Regulamin konkursu znajdziecie pod tym linkiem.

Witaj na YT360.PL!

  • Szukasz wiedzy, która pomoże Ci odnaleźć się na YouTube?
  • Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na YouTube?
  • Nie wiesz jak skutecznie promować się z pomocą kanału wideo?

Jesteśmy pierwszym w Polsce, marketingowym przewodnikiem po YouTube. Zostaw nam swój e-mail. Zero spamu, samo mięso.