
Kiedy rozmawiam z dorosłymi ludźmi o Minecrafcie, bardzo często spotykam się z niezrozumieniem dla fenomenu tej gry. Jeśli należycie do tej grupy, koniecznie przeczytajcie dzisiejszą rozmowę z youtuberem RoxMb, którą mogliśmy przeprowadzić dzięki uprzejmości sieci partnerskiej LifeTube.
Mimo młodego wieku, należy mu się chyba tytuł ojca Minecrafta na polskim YouTube. Michał Baraniak bo tak nazywa się autor kanału RoxMb, publikuje filmy na YouTube od siedmiu lat. Wszystkie łączy jedna cecha wspólna: Minecraft. Na materiałach wideo pochodzących z tej gry udało mu się zbudować kanał, którego stała widownia przekracza obecnie 1,1 miliona subskrybentów. Kanał Roxa to skarbnica wiedzy na temat Minecraft — gry, w której można stworzyć i pokazać dosłownie wszystko. Materiały z najnowszymi modami, mapy, mechanizmy i komendy pomagają wielu graczom odkrywać nowe możliwości wirtualnego świata.
Z Michałem rozmawialiśmy nie tylko o rozrywkowych aspektach gry i jej popularności na YouTube. Okazuje się, że Minecraft to idealny wstęp do nauki programowania. Michał udowodnił to podczas warsztatów „Godzina Kodowania z Minecraft”, które powstały przy współpracy z firmą Microsoft. Jeśli wciąż uważacie, że dzieciaki budujące z rozpikselowanych klocków marnują czas, koniecznie przeczytajcie naszą dzisiejszą rozmowę z RoxMb.
Zachęcam też do zaglądania do działu ROZMOWY, gdzie znajdziecie więcej wywiadów z ciekawymi twórcami rodzimej sceny YouYube.
Od 6 lat grasz w Minecrafta i publikujesz na YouTube filmy związane z tą grą. Jak to możliwe, że temat jeszcze się nie wyczerpał?!
Od 7! Dokładnie 6 kwietnia miałem swoją kolejną rocznicę! Bardzo często słyszę to pytanie i zawsze odpowiadam na nie w taki sam sposób – Minecraft ma w sobie nieograniczony potencjał, a dopóki istnieje jego społeczność, nadal będzie o nim głośno. Ta gra potrzebuje kreatywnych graczy, tylko wtedy można najlepiej wykorzystać jej możliwości. Uważam siebie za osobę, która posiada tę cechę, dzięki temu mogę stworzyć coś ciekawego, coś co spodoba się widzom a Minecraft – gra, którą znam na wylot, daje mi szeroki wachlarz możliwości do realizowania swoich pomysłów. Ogromną pomocą są dla mnie moi widzowie, którzy codziennie podsyłają mi setki pomysłów na nowe materiały w komentarzach i wiadomościach prywatnych. Prowadzę również stronę minecraftmapy.pl, na której każdy użytkownik kompletnie za darmo może podzielić się swoją twórczością. Mapy, które tworzą, są naprawdę niesamowite i bardzo profesjonalne. Widzę, że robią to, co kochają! Jestem wdzięczny za to swoim widzom, ponieważ to również oni tworzą kontent na moim kanale. Tak, jak powiedziałem wcześniej: dopóki społeczność Minecrafta będzie istnieć, zawsze będzie co nagrywać!
Czy sama gra bardzo zmieniła się odkąd zacząłeś w nią grać?
Oczywiście! Myślę, że zacząłem grać w Minecrafta w okresie jego najszybszego rozwoju, kiedy to z miesiąca na miesiąc wprowadzano naprawdę duże zmiany. Od początku obserwowałem jak powstaje jego społeczność. Byłem graczem Minecrafta jeszcze zanim w ogóle zacząłem nagrywa. Strona wizualna nie uległa żadnym przekształceniom. Największe zmiany dotyczą mechaniki oraz nowych funkcji. I tak, na przykład, społeczność otrzymała możliwość programowania autorskich map, co zdecydowanie wzbogaciło rozgrywkę. Sama społeczność Minecrafta również niezwykle się rozwinęła. W sieci każdego dnia można natrafić na nowe, zapierające dech w piersiach kreacje. Warto również dodać, że gra jest obecnie dostępna na niemal wszystkich platformach. Minecraft bardzo mocno się rozwinął, zachowując przy tym swój charakter, mimo iż minęło już tyle lat. Bo przecież obecnie gram w grę, która uwiodła mnie ponad 7 lat temu.
Dla wielu osób, które nie znają Minecrafta, fenomen gry wydaje się być równie niezrozumiały jak to, że ludzie oglądają filmy na których inni gracze oddają się rozgrywce. Co twoim zdaniem stoi za sukcesem tego tytułu?
Fenomen Minecrafta wiąże się z tym, w jaki sposób gra została skonstruowana. Nie znam innej gry, która dawałaby tak wielką swobodę i nieskończone możliwości. Losowo generowany świat potrafi zaskoczyć, a dzięki jego plastyczności możemy uwolnić swoją kreatywność. Wielu widzi w Minecrafcie prostą grę, zbudowaną z sześcianów, w której te sześciany przekładamy z miejsca na miejsce. Tymczasem to coś więcej. W grze możemy programować oraz tworzyć własne opowieści, które przypominają dobre filmy fabularne – z tą różnicą, że to gracz staje się głównym bohaterem. Ponadto mamy możliwość projektowania własnych gier, które w finalnej wersji nawet nie przypominają Minecrafta! Gra pozwala również budować niezwykłe mechanizmy oparte o system przewodów elektrycznych. Grając ze znajomymi możemy wybierać tysiące różnych trybów gier na serwerach. Dziesiątki tysięcy darmowych modyfikacji mogą sprawić, że nasza gra zostanie rozbudowana o „fanowskie” funkcje, które będą dawać nam jeszcze więcej frajdy. Nie wiem czy wiesz, ale powstają nawet ekipy budowniczych, które tworzą niezwykłe dzieła. Każdy może zbudować swój świat na własny sposób i być dumny z tego, co stworzył. Dlatego to właśnie możliwości, które oferuje gra, wybiły ją na tak wysoki poziom. Innym, nowym tytułom, będzie bardzo ciężko to przebić.
Miewałeś kryzysy związane z nadmiarem Minecrafta na swoim kanale YouTube “RoxMb”? Nie myślałeś o jakimś przebranżowieniu się?
Tak, bywały takie momenty. Każdy twórca miewa kryzysy, jest to niestety nieuniknione. Zdarzają się dni, w których kompletnie nie mam pomysłu na film, moja praca wymaga również pozytywnego nastroju, więc mimo iż nagrywanie samo w sobie poprawia mi humor, nie zawsze ten humor przed nagraniem po prostu jest. Minecrafta oglądam na co dzień i normalnym jest, że mogę mieć go dosyć. Dlatego na swoim kanale dość rzadko gram w standardową rozgrywkę w trybie gry przetrwania, ponieważ nie interesuje mnie to tak bardzo jak kiedyś. Skupiam się na rzeczach, które mnie zaskakują, są to przeważnie mapy od widzów, ciekawostki ze świata gry i serie fabularne! Są to rzeczy, które nigdy mi się nie znudzą, bo zawsze potrafią mnie zaskoczyć. To tak jak czytać książkę, która nigdy się nie kończy, a jednak z każdą stroną potrafi zaciekawić. Po co odkładać ją na półkę, jeśli daje tyle frajdy? ;)
Wydaje mi się, że Minecraft miał spory udział w popularyzacji serwisu YouTube wśród młodych ludzi, zarówno w Polsce jak i za granicą. Czy ta symbioza jest jeszcze widoczna? A może powinienem zapytać, czy Minecraft jest jeszcze w ogóle „na topie”?
Tak, Minecraft zdecydowanie odegrał ważną rolę w popularyzacji całego serwisu. W Polsce było to bardzo wyraźnie widoczne. Przez kilka lat codziennie na stronie głównej widzieliśmy Minecrafta. Teraz jest nieco inaczej, chociażby dlatego że polski YouTube bardzo mocno się rozwinął. Powstało wiele świetnych kanałów tematycznych, które również przyciągają widzów swoich kontentem. Ciężko jest powiedzieć, co teraz jest na topie w Polsce, wszystko się wymieszało – kiedyś polski YouTube kojarzył się dość mocno z Minecraftem, gdyż był wszechobecny. Dzisiaj jest inaczej i myślę, że jest to zmiana na lepsze, która świadczy o tym, jak bardzo rozwinięty jest polski internet! Niemniej uważam, że Minecraft nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o czym może świadczyć szeroka gama twórców i wyświetlenia ich filmów.
Monetyzacja treści przez AdSense przy regularnym publikowaniu filmów i kanale, który obserwuje przeszło milion widzów, mimo niskich stawek w naszym kraju, może być chyba całkiem niezłym źródłem dochodu. Jakie inne działania związane z Minecraftem i twoim kanałem YouTube pozwalają ci zarabiać?
Granie w Minecrafta jest jednocześnie moją pasją, jak i sposobem na życie. Nie jest to tajemnicą, że zarabiam nagrywając filmy. Mogę się z tego utrzymać, pozwala mi to realizować swoje marzenia i cele. Innymi źródłami dochodu, związanymi z działaniami z Minecraftem, są kampanie reklamowe, w których Minecraft ze względu na swoją plastyczność jest idealnym narzędziem. Reklamodawcy chętnie współpracują z youtuberami nagrywającymi Minecrafta, ponieważ każdą kampanię można przeprowadzić na nieskończenie wiele sposobów. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Od czasu do czasu tworzę również transmisje na żywo, w których widzowie mogą wpłacać swoje datki. Przeważnie są to niskie kwoty – 1-3 zł, jednak przy większej liczbie wpłat, tworzą się już z tego większe kwoty.
Zdarza ci się również prowadzić szkolenia na których udowadniasz, że Minecraft to nie tylko rozrywka ale i świetne wprowadzenie do świata… programowania. Opowiedz coś więcej o tym jak gra komputerowa może pomóc dzieciakom w nauce kodowania.
Minecraft to gra, która nie musi polegać tylko na budowaniu, kopaniu surowców i przetrwaniu nocy. Za pomocą specjalnych bloków komend możemy programować swój świat i sprawić, że z naszej mapy zaczyna powstawać zupełnie inna gra i to zupełnie na naszych zasadach! Prawie codziennie gram w mapy stworzone przez moich widzów. Wylądowałem już na innej planecie, sterowałem statkiem kosmicznym i strzelałem do przeciwników. Przeżyłem niezwykłą, średniowieczną przygodę i znalazłem się w świecie opanowanym przez Zombie! Grając w takie mapy często na początku rozgrywki widzę podpis autora, który przedstawia się jako 7-letni chłopiec. Autorzy map mogą zrobić ze swoim światem praktycznie wszystko, każdy może opowiedzieć własną historię, stworzyć własną grę w grze. Minecraft daję tę możliwość każdemu, w bardzo prosty i przejrzysty sposób. Miałem okazję uczestniczyć w wydarzeniu organizowanym przez Microsoft o nazwie „Godzina Kodowania z Minecraft” – byli tam najmłodsi, którym programowanie w grze dawało naprawdę wiele frajdy, a co najciekawsze wiedzę podstawową na temat programowania opanowali szybciej niż sami rodzice! To niezwykły przykład na to, jak można połączyć przyjemność z edukacją.
Nauka kodowania od ubiegłego roku ma stanowić stały element edukacji dzieci już w szkołach podstawowych. Jak myślisz, dlaczego na tak ważne zmiany w systemie szkolnictwa trzeba było czekać tak długo?
Myślę, że przez dłuższy czas nikt nie dostrzegał jak dobre jest to rozwiązanie. Wyobraźmy sobie 10-latka, który uwielbia grać w Minecrafta a jego marzeniem jest zostanie programistą. Grając w swoją ulubioną grę, uczy się tego, co prawdopodobnie będzie robić w przyszłości. Chłonie wiedzę jak gąbka, nauka jest wydajniejsza poprzez zabawę, a po wszystkim może wrócić do domu i sam tę pasję rozwijać, tworząc jednocześnie coś ciekawego w grze! Porównajmy sobie Minecrafta z programem o surowym wyglądzie do nauki programowania w szkołach. Myślę, że reszta komentarza jest zbędna.
Całkiem niedawno, ukazała się twoja pierwsza gra na smartfony. Czy w twoim przypadku umiejętności związane z programowaniem zaczęły się właśnie od Minecrafta? Opowiedz coś o tym projekcie.
Umiejętności programowania narodziły się u mnie jeszcze przed graniem w Minecrafta, było to moim hobby już w szkole podstawowej. Potrafię stworzyć prostą grę, jednak nie rozwinąłem się w tym środowisku na tyle dobrze, aby samodzielnie tworzyć gry mobilne. Korzystam z usług programistów, którzy na moje zlecenie tworzą grę według mojego projektu. Spełniłem swoje marzenie, gdyż zawsze chciałem to robić. Dziś, dzięki temu co udało mi się osiągnąć na YouTube, mogę zaprezentować widzom moją drugą pasję i niezmiernie mnie to cieszy. To dopiero początek – razem z grupą osób, z którymi tworzę gry, mamy bardzo ambitne plany, a dzięki wsparciu widzów uda nam się je zrealizować. Minecraft z pewnością nauczył mnie kreatywności i dzielenia się z innymi swoją twórczością.
Jak widzisz swoją karierę za najbliższych kilka lat? Minecraft? YouTube? Tworzenie gier komputerowych? A może coś zupełnie innego?
Jestem znany z grania w Minecrafta i na pewno nie zamierzam tego zmieniać. Dopóki będę mieć widzów, którzy chcą mnie oglądać, będę go nagrywać. Oczywiście nie wykluczam nowych projektów, które rozwiną moją karierę. Jednym z nich są teraz gry mobilne, w które wkładam bardzo dużo pracy i na pewno jeszcze przez długi czas projekt będzie kontynuowany. W chwili obecnej chciałbym skupić całą swoją uwagę na YouTube i grach mobilnych, które są dla mnie priorytetem. Jestem osobą, która dąży do realizacji swoich marzeń, a mam ich jeszcze trochę w zanadrzu. Wszystko w swoim czasie.