YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Odchudzony TikTok dla słabszych smartfonów i wolniejszego internetu!

Coraz więcej aplikacji dedykowanych systemowi Android ukazuje się ostatnio w wersjach „lite” lub „go”. Są to alternatywne warianty znanych tytułów, które zajmują mniej miejsca w pamięci smartfona i zużywają mniejszą ilość transferu danych. Na takie rozwiązanie zdecydował się również TikTok.

Odchudzone aplikacje nie są nowością na rynku. Google wypuściło całą serię swoich tytułów w wariancie „Go” takich jak: YouTube Go, Gmail Go, Google Go lub Google Maps Go. Podobne rozwiązania wprowadził Facebook tworząc Facebook Lite, Messenger Lite oraz Instagram Lite. Kwestią czasu było pojawienie się na rynku odchudzonej aplikacji TikTok. Nikt nie spodziewał się jednak, że w Google Play ukażą się aż… dwa tytuły tego typu. Zajmują one od 10 do 11 MB (w zależności od wersji), czyli o 60 MB mniej w porównaniu do „dużego” TikToka!

Pierwszy TikTok lite zadebiutował w sierpniu ubiegłego roku. Słowo „lite” było pisane tam z małej litery. Aplikacja została pobrana ponad 5 milionów razy i była dostępna w takich krajach jak Tajlandia, Indonezja, Wietnam, Malezja i Filipiny. Przez jakiś czas mogli ją również pobrać użytkownicy z Rosji i Brazylii, ale w tych dwóch krajach pojawił się później TikTok Lite (tym razem „Lite” pisane wielką literą). To właśnie ta odchudzona aplikacja zdobyła największą popularność na świecie (do tej pory ponad 7 milionów pobrań). Wszystko za sprawą rynku indyjskiego gdzie zadebiutowała. Kolejnymi krajami w których pojawił się TikTok Lite były: Egipt, Brazylia, Algieria, Tunezja, Rosja, Ekwador, RPA, Dominikana, Guatemala, Kenia, Kostaryka, El Salvador, Nigeria, Angola i Ghana. Jak łatwo zauważyć, europejskie rynki zostały tu całkowicie pominięte. Dlaczego?

Aplikacje w wersji „lite” powstają z myślą o krajach mniej rozwiniętych. Ludzie korzystają tam z tanich modeli smartfonów, które mogą nie radzić sobie z pełną funkcjonalnością „dużych” wersji znanych serwisów. To samo dotyczy jakości połączenia internetowego. W aplikacjach „lite” stosuje się większą kompresję multimediów, dzięki czemu pobierają one mniej danych. Nie da się jednak ukryć, że takie rozwiązania mają swoich zwolenników nie tylko w krajach takich jak Tajlandia czy Indie. Nie każdy mieszkaniec europy musi korzystać z flagowych modeli smartfonów dlatego aplikacje „lite” również u nas zyskują na popularności.

Jak pobrać TikTok Lite w Polsce?

Mimo że aplikacja nie jest oficjalnie dostępna w polskim sklepie Google Play, istnieje sposób na pobranie TikTok Lite w naszym kraju. Będziemy musieli skorzystać z pliku „.apk” samodzielnie instalując ten tytuł na pokładzie naszego smartfona z Androidem. Osobiście, polecałbym pobieranie aplikacji z zaufanego źródła. Ja korzystam najczęściej z platformy APKMirror. Poniższy link przekieruje was do odpowiedniej podstrony: