YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Video Brothers promuje polskich twórców YouTube na rynku zagranicznym

Mało który polski twórca YouTube tworzy content z myślą o zagranicznych rynkach. Wygląda jednak na to, że globalna ekspansja nadwiślańskich produkcji jest możliwa. Polska sieć partnerska Video Brothers coraz śmielej radzi sobie w zdobywaniu międzynarodowych zasięgów dla twórców, których ma pod swoimi skrzydłami.

Video Brothers to certyfikowana agencja YouTube, która obsługuje obecnie ponad 210 kanałów z Polski i zagranicy. Według danych logów CMS YouTube w grudniu 2017 roku zanotowano łącznie 130 488 654 wyświetleń filmów pochodzących od twórców, których obsługuje sieć partnerska. Aż 52,3% stanowił ruch z zagranicy, uzyskany głównie dzięki licencjom filmowym skierowanym na rynki globalne oraz inwestowaniu w polskie kanały z potencjałem emisji treści poza Polską. Grudzień był jednocześnie rekordowym miesiącem Video Brothers pod względem zarobków i liczby emisji.

YouTube ogląda miesięcznie ponad półtora miliarda ludzi na świecie. W Polsce użytkowników serwisu szacuje się na 21 milionów miesięcznie. Zatem udział widowni z naszego terytorium w najlepszym okresie roku stanowi zaledwie 1,4% globalnego audytorium platformy. Odsetek będzie malał z uwagi na boom na wideo w innych częściach globu. Jako jedyna sieć wielokanałowa w Polsce już teraz wykorzystujemy ten potencjał. – mówi Łukasz Skalik, twórca i prezes Video Brothers

W celu pozyskania twórców, często związanych długoterminowymi umowami z innymi podmiotami na polskim rynku, firma oferuje model licencyjny oparty na udostępnieniu plików wideo do emisji na kanałach Video Brothers. Rozliczenie oparte jest na podziale przychodów z reklam przy klipach lub ich zakupie z opcją wyłączności do emisji zagranicznej.

Przy produkcjach przetłumaczonych i zoptymalizowanych przez nasz zespół pod kątem globalnych algorytmów, równolegle stosujemy geoblokadę eliminującą dublowanie zasobów w wynikach wyszukiwania dla odbiorców z Polski. Tym samym nie osłabiamy lokalnych kanałów naszych partnerów. Głównym kierunkiem tych działań są rynki zagraniczne. (…) Nie ukrywamy, że największe zainteresowanie budzą zdecydowanie treści fabularyzowane o tematyce uniwersalnej kulturowo, komedie oraz produkcje dla najmłodszych. Unikamy klipów zawierających lokowanie produktów, daily vlogów oraz tych podejmujących stricte lokalne wątki, na przykład polityczne, niezrozumiałe dla Amerykanina, Hindusa czy Saudyjczyka  wyjaśnia Kamil Mrozkowiak, Video Content Manager odpowiedzialny za repozytorium Video Brothers.

Zespół opiekujący się zasobami filmowymi Video Brothers, posiada duże doświadczenie wyniesione z wieloletniej współpracy z zagranicznymi agencjami prasowymi – Reuters, Associated Press oraz AFP. Kamil Mrozkowiak to były wydawca multimediów Wirtualnej Polski oraz strony głównej o2.pl. Łukasz Skalik to twórca m.in. WP.TV, Interia.tv oraz platformy Tosiewytnie.pl. Paweł Kwaśniewski w przeszłości współpracował ze stacjami telewizyjnymi z USA, Rosji, Izraela, Holandii oraz Indii. Obecnie trwają przygotowania logistyczne. Firma oprócz dostawców treści rekrutuje dodatkowych tłumaczy oraz edytorów.

Warto podkreślić, że oprócz tłumaczenia produkcji w formie napisów, coraz częściej pojawiają się też angielskie wersje polskich kanałów. Jednym z najpopularniejszych, który jako jeden z pierwszych zdecydował się na swój angielski odpowiednik, jest liczący ponad 620 tysięcy subskrypcji kanał edukacyjny Historia bez cenzury. Autorski projekt Wojciecha Drewniaka i Tomasza Okonia pod koniec zeszłego roku wystartował w wersji History Uncensored i z odcinka na odcinek notuje coraz więcej widzów. W przeważającym stopniu są to osoby z terytorium Stanów Zjednoczonych. – mówi Łukasz Skalik, prezes Video Brothers.

Innym przykładem kanału zrzeszonego z Video Brothers jest liczący 165 tysięcy subskrypcji Sariel’s LEGO® Workshop. Jego twórca – Paweł Kmieć to jeden z czołowych konstruktorów LEGO na świecie. Udział widowni z Polski w przypadku tego twórcy wynosi niecałe 6%.