YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Video marketing 2019: Jakie trendy zatriumfują w tym roku?

Świat marketingu internetowego dynamicznie zmienia się razem z rozwojem nowych technologii, aplikacji, serwisów społecznościowych i dostępnych platform. Jakich nowości i zmian możemy spodziewać się w 2019 roku? To często wróżenie z fusów, ale dziś postanowiliśmy podzielić się z wami kilkoma przewidywaniami.

Działania marketerów to w dużej mierze planowanie i patrzenie w przyszłość. Znajomość nadchodzących trendów to szansa na bycie o krok przed konkurencją. Nawet jeśli nasze przewidywania nie sprawdzą się jeszcze w tym roku, warto potraktować je jako inspirację, która być może ulepszy strategie marketingowe na 2019 rok.

Facebook traci, Instagram zyskuje

W ostatnich miesiącach coraz więcej mówi się o tym, że ludzie powoli odchodzą od Facebooka. Algorytmy poobcinały organiczne zasięgi marek i wiele wskazuje na to, że płatne kampanie będą w 2019 roku jeszcze droższe. Wszystko zależy oczywiście od branży, ale mam wrażenie, że Instagram i dostępne tam usługi, takie jak Stories, albo IGTV radzą sobie znacznie lepiej niż „platforma matka”.  Już teraz, Instagram generuje 10 razy większe zaangażowanie niż Facebook. To na pewno dobra wiadomość dla osób, które w swoich działaniach marketingowych wykorzystują treści video.

Video marketing 2019: zrób to sam

Sprzęt pozwalający nagrać profesjonalnie wyglądające filmy staje się coraz tańszy. Aplikacje na smartfony pozwalają bezpłatnie lub za niewielką opłatą montować materiały wideo za pomocą kilku kliknięć. Mniejsze marki mogą więc coraz odważniej inwestować w samodzielnie przygotowane filmy, które do tej pory były poza ich zasięgiem ze względu na wysokie koszty produkcji. Branża będzie się dywersyfikować a małe studia produkcyjne mogą zyskać na popularności.

Webinary i podcasty

Coraz większą popularność zdobywają podcasty i webinary. Ludzie chcą czerpać wiedzę od profesjonalistów a marki coraz chętniej tworzą użyteczny content, który działa jak reklama. Materiały wideo i nagrania audio w których eksperci dzielą się swoim doświadczeniem to kolejna szansa dla małych biznesów szukających taniego sposobu na przebicie się do potencjalnych klientów.

Marki tworzące influencerów

Kolejny trend dotyczy raczej dużych graczy. Przez ostatnie lata mogliśmy zauważyć, że marki i youtuberzy chętnie podejmowali długofalowe współprace, które przynosiły korzyści dla obu stron. Alternatywnym rozwiązaniem może być samodzielne wykreowanie influencera, który będzie utożsamiany tylko z naszym brandem. Marki coraz chętniej tworzą własne kanały z filmami na których pojawiają się nowe, charyzmatyczne twarze nieznanych jeszcze twórców lub prezenterów. Czas pokaże na ile takie działania mogą okazać się skuteczne i jak odbiorą to widzowie. Scenarzyści muszą wykazać się tutaj wyjątkową ostrożnością ponieważ na kanale marki bardzo łatwo można zostać oskarżonym o brak autentyczności.

Second screen

Pod koniec ubiegłego roku Netflix zaprezentował swoją pierwszą, interaktywną produkcję filmową w której widz mógł sam zdecydować jak potoczą się losy bohaterów. Wydaje mi się, że w kolejnych latach, podobne mechanizmy zostaną przeniesione na grunt marketingu. Bardzo często oglądamy coś w telewizji, jednocześnie korzystając ze smartfona. Marketerzy będą szukali sposobu na połączenie doświadczeń z dużego i małego ekranu poprzez personalizację reklam i nawiązanie interakcji z użytkownikami.

Reklamy w serwisach streamingowych

O ile w przypadku darmowego dostępu do VOD reklamy są czymś zrozumiałym, bardzo obawiam się, że pewnego dnia trafią one również na takie platformy jak Netflix, Showmax (który opuścił nasz kraj z początkiem tego roku) czy HBO GO. Podobno pierwszy z wymienionych serwisów już teraz testuje takie rozwiązania. Na platformie Hulu wszystko zależy od wykupionej wersji abonamentu. Niestety, wiele wskazuje na to, że reklamy na „streamingach” prędzej czy później nas dosięgną…

TikTok

O ile TikTok wydaje się być odległą planetą dla dorosłych użytkowników smartfonów, młodzi ludzie korzystają z tej platformy bardzo często. Moon Media jako pierwsza agencja w Polsce uruchomiła w ubiegłym roku dział współpracy z „Tiktokerami”. W tym roku można spodziewać się natężenia współprac marek z młodymi twórcami działającymi na TikTok.