YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Watch — Czy Facebook w końcu zbuduje swój YouTube?

Z racji na automatyczne odtwarzanie filmów podczas przeglądania Facebooka, a także brak jakiegokolwiek usystematyzowania treści wideo, serwis ten trudno jest jakkolwiek porównywać do takich platform jak Netflix albo YouTube. Ekipa Marka Zuckerberga nie ma jednak zamiaru odpuszczać tematu materiałów filmowych. Już niedługo poznamy zupełnie nową platformę: Watch.

Watch, pomimo że bliżej będzie mu do serwisów agregujących filmy lub usług VOD, wciąż ma nawiązywać do tych funkcji na które w pierwszej kolejności stawia się na Facebooku. Chodzi o budowanie społeczności znajomych, inspirację do dyskusji lub łączenia ludzi o podobnych zainteresowaniach czy poglądach.

Na Facebooku pojawiały się już różne próby wprowadzenia wideo, które zmieniłyby nieco sposób konsumowania treści filmowych. Mieliśmy już m.in. polecanie filmów a także zakładkę dotyczącą streamingu wideo na żywo. Amerykanie mieli już nawet dostęp do osobnej zakładki „video”. Wygląda jednak na to, że takie rozwiązanie również nie spotkało się z zainteresowaniem odbiorców. Grupa pierwszych testerów nie uległa jednak zmianie. To właśnie Amerykanie będą mogli jako pierwszy wypróbować możliwości i ofertę usługi Watch.

Zrzut ekranu 2017-08-16 o 13.22.36

Nowa platforma będzie dostępna z poziomu komputerów, smartfonów, przeglądarek internetowych a także telewizorów smart. Watch będzie oferował zarówno programy wypuszczane w odcinkach, jak również transmisje na żywo. Facebook ogłosił, że nie zabraknie również opcji personalizowania naszego „reperturau”. Zakładka „watchlist” pozwoli łatwiej odnajdywać programy, którymi możemy być zainteresowani. Ważnym elementem Watch ma być dostosowywanie polecanych materiałów do preferencji widza. Serwis, w swoich rekomendacjach, ma również brać pod uwagę te treści, które podobały się naszym znajomym. Platforma ma oferować takie sekcje jak: „co bawi ludzi”, „o tym się mówi” oraz „to oglądali znajomi”. Co ciekawe, w Watch mają pojawić się również, znane z Facebooka, reakcje. Przykładowo: jeśli jakiś film zdobędzie dużo „haha”, istnieje większe prawdopodobieństwo, że pojawi sie w sekcji z zabawnymi filmami. Nie zabraknie też komentowania filmów w czasie rzeczywistym, co już teraz możemy robić w trakcie oglądania transmisji „live”.

Kolejny ważny element Watch to możliwość monetyzowania treści przez twórców. Autorzy programów będą mogli budować własną społeczność widzów na nowej platformie Facebooka a także zarabiać na swoich materiałach. Oto przykładowe programy, które już teraz zapowiadają twórcy Watch:

  • Nas Daily – program, który powstaje przy udziale widzów. Opcja „watchlist” ma codziennie przypominać widzom o nowych odcinkach.
  • Program Gabby’ego Bernsteina – mówca motywacyjny piszący dla New York Times łączy w swoich programach przygotowane wcześniej treści a także występy na żywo. Watch ma być jeszcze lepszym sposobem dotarcia do nowych widzów.
  • Baseball – już teraz wiadomo, że co tydzień, na Watch, będzie można oglądać transmisje meczów amerykańskiej ligi baseballowej. Widzowie otrzymają możliwość komentowania wydarzeń na żywo.
  • Tastemade’s Kitchen Little – ostatni, do tej pory zapowiedziany, program, który pojawi się na Watch. Przepisy kulinarne mają łączyć się tutaj z wypowiedziami ekspertów i gościnnym udziałem widzów.

Póki co, nie wiemy kiedy użytkownicy otrzymają dostęp do Watch. Tak jak pisałem wcześniej, wszystko zacznie się od Stanów Zjednoczonych. Stamtąd będą pochodzić również pierwsi twórcy zaangażowani w powstawanie materiałów, które będzie można zobaczyć na Watch. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wieści dotyczące nowego dziecka Facebooka.

Witaj na YT360.PL!

  • Szukasz wiedzy, która pomoże Ci odnaleźć się na YouTube?
  • Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na YouTube?
  • Nie wiesz jak skutecznie promować się z pomocą kanału wideo?

Jesteśmy pierwszym w Polsce, marketingowym przewodnikiem po YouTube. Zostaw nam swój e-mail. Zero spamu, samo mięso.