YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Jak wyglądał polski marketing video na miesiąc przed Wielkanocą?

Wielkanoc to czas wzmożonych działań reklamowych w wielu branżach związanych z artykułami spożywczymi. Tym razem ekipa Muse prześwietliła kanały YouYube za którymi stoją markety spożywcze, wytwórcy mięs i wędlin, piekarnie i cukiernie oraz producenci sosów i przypraw. Na koniec analizie została poddana branża telekomunikacyjna, gdzie co roku, w Wielkanoc, klienci kuszeni są tanimi rozmowami i ofertami specjalnymi pozwalającymi pozostać w kontakcie z rodziną.

Telekomy uruchomiły pierwsze kampanie już w drugiej części marca. Z kolei kanały marketów spożywczych z wyprzedzeniem zachęcały filmami związanymi z szykowaniem się do świąt. Okazuje się jednak, że wiele firm w ogóle nie korzysta z możliwości jakie daje wideo. Z marcowego raportu od Muse dowiemy się między innymi:

  • Jak odpowiednie prowadzenie kanału może przyczynić się do pozyskiwania nowych subskrybentów?
  • Którę polskie marki telekomunikacyjne wypuściły swoje kampanie z końcem marca?
  • Czy zmiana budowania strategii na mniej atrakcyjną dla widzów może być powodem ogromnego spadku zaangażowania?

Tu znajdziesz pełną wersję raportu Video Markerting Raport – Marzec 2017

Markety spożywcze

Zrzut ekranu 2017-04-23 o 23.15.28

KuchniaLidla.pl to jeden z najlepiej prowadzonych kanałów branżowych w Polsce. Nowe wyświetlenia są pozyskiwane dzięki prawidłowemu wykorzystaniu funkcji, które oferuje YouTube. Dodatkowo, warto zauważyć, że świetny content Lidla wcale nie idzie w parze ze szczególnie dużym wsparciem influencerów. Tylko w marcu, kanał Lidla zaliczył ponad 3,5 miliona wyświetleń. W sumie, od początku istnienia, filmy dostępne na Kuchni Lidla obejrzano już ponad 31 milionów razy. Lidl deklasuje konkurencję również jeśli chodzi o liczbę subskrypcji. W miesiąc, marka jest w stanie pozyskać prawie 18 tysięcy nowych, stałych widzów. W przypadku Biedronki czy Żabki, które zajęły kolejne miejsca w rankingu, wartość ta nie przekroczyła nawet 600. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że KuchniaLidla.pl to pierwszy w swojej kategorii kanał, który przekroczył próg 100 tysięcy subskrypcji. Co najważniejsze, za wszystkimi liczbami, które wiele marek po prostu sobie kupuje, tutaj idą również interakcje, które udowadniają, że Lidl uczciwie wypracował sobie swoją pozycję. To zasługa dobrego wykorzystania call-to-action.

Mięso i wędliny

Zrzut ekranu 2017-04-23 o 23.19.57

Branża mięs i wędlin nie radzi sobie najlepiej jeśli chodzi o YouTube. W tej kategorii, liderem jest Sokołów TV. W marcu, na kanale zanotowano nieco ponad 14 tysięcy wyświetleń. Co ciekawe, we wspomnianym miesiącu, opublikowano tylko jeden nowy film. Wyświetlenia zdobywają nieco starsze filmy. W rankingu nie było drugiej marki, która w ciągu ostatnich 31 dni przekroczyłaby próg 10 tysięcy wyświetleń. Patrząc na wyniki całościowo, liderami rankingu są: Tarczyński, Berlinki oraz Krakus. Wyświetlenia są jednak pozyskiwane z płatnych reklam. Słabo prezentują się wyniki, jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych subskrybentów. W branży mięsnej nie ma jeszcze kanału, który przekroczyłby liczbę tysiąca stałych widzów. Równie słabo wygląda kwestia interakcji. W marcu, rekordzista, czyli Sokołów TV, zdobył ich jedynie 25.

Piekarnie i cukiernie

Zrzut ekranu 2017-04-23 o 23.22.28

Polskie piekarnie i cukiernie wciąż słabo odnajdują się na YouTube. Autorzy kanałów z tej branży rzadko publikują nowe treści i nieodpowiednio prowadzą kanały. Owocem takich działań jest mała liczba wyświetleń i zaledwie kilkadziesiąt subsksrypcji. Najchętniej oglądanym kanałem marki z tej branży była Piekarnia-Cukiernia „u Brzęczka” z wynikiem 1467 wyświetleń. Nie ma ani jednego kanału, który zdominowałby ranking, patrząc na całościowe statystyki wyświetleń. Na ten moment, prowadzi Piekarnia Cukiernia „Mój Piekarz”. Przyrost nowych subskrybentów oscyluje w okolicy 1 do 3 osób. Rekordzista czyli Cukiernia Sowa, w całej swojej karierze zdobyła 22 stałych widzów. Tak słabe wyniki nie są problemem nieinteresującej tematyki, a mało ciekawych treści, znajdujących się na poszczególnych kanałach. Wielkanocne wypieki w żaden sposób nie przyczyniły się do wzrostu popularności kanałów piekarni i cukierni.

Sosy i przyprawy

Zrzut ekranu 2017-04-23 o 23.21.00

KitchenBookTV, SzkolaGotowania czy przepisy.pl to kanały, których treści skutecznie zachęcały widzów do interakcji. Z czasem jednak część z nich zmieniła swoją strategię i mamy do czynienia z dużą stagnacją. Przepisy oraz KitchenBookTv to kanały, które w marcu uzyskały najwięcej odsłon, co pozwoliło obu przekroczyć wynik miliona wyświetleń. Na pierwszym z nich pojawiają się krótkie filmy z poradami, a ponad milion wyświetleń jest wynikiem wsparcia reklam. SzkolaGotowania jest największym kanałem w swojej branży i wyprzedza Przepisy.tv prawie dwukrotnie. W marcu usunięto część produkcji, przez co liczba wyświetleń nieznacznie się zmniejszyła, ale nie wpłynęło to zbytnio na całkowity wynik. Za wyświetleniami nie idą jednak subskrypcje. Tutaj prowadzi KitchenBookTv, gdzie tylko w marcu udało się zdobyć 1877 nowych widzów. Kanał ten wygrywa również w kategorii największej liczby interakcji.

Telekomunikacja

Zrzut ekranu 2017-04-23 o 23.23.33

Branża telekomunikacyjna dobrze wie, kiedy efektownie reklamować swoje usługi. Od połowy marca zaczęły pojawiać się reklamy z nowymi promocjami od największych telekomów w Polsce. Nowa kampania TMobilePL przyniosła prawie 4 miliony wyświetleń. Na kanale pojawiło się 8 nowych filmów z Bogusławem Lindą. Drugie miejsce zdobył Play, którego kanał to największa w Polsce marka telekomunikacyjna pod względem wyświetleń od początku istnienia. T-Mobile jest w tym wypadku wyprzedzone o blisko 30 milionów. Trzecie miejsce zajmuje Orange. Jeśli chodzi o liczbę subskrypcji, Bogusław Linda skutecznie przyciągnął nowych widzów do T-Mobile. W ogólnym zestawieniu wciąż prowadzi jednak Play. Tak samo wygląda sytuacja jeśli chodzi o interakcje.