YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Nowa funkcja na YouTube pozwoli kontrolować czas oglądania filmów

Jakiś czas temu, dość regularnie publikowaliśmy na YT360 artykuły z liczbami i statystykami dotyczącymi YouTube i szeroko pojętego wideomarketingu. Kiedy je pisałem, bardzo często zastanawiałem się jak uśredniony „watchtime” ma się do w jaki sposób ja konsumuję treści wideo publikowane w sieci. W końcu mam odpowiedź. YouTube uruchomił właśnie nową zakładkę, która jest częścią inicjatywy Google Wellbeing. Dzięki niej będziemy mieli większą świadomość tego ile czasu poświęcamy na oglądanie filmów na popularnej platformie.

Google Wellbeing to idea za którą stoi zestaw nowych funkcji, które mają pomóc nam świadomie korzystać ze smartfonów z Androidem. Chodzi tu głównie o to, żeby użytkownicy mogli kontrolować czas spędzany z aplikacjami i mobilną rozrywką. Sprawdzając powiadomienia po sto razy dziennie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że stajemy się więźniami naszych smartfonów. I mimo że takie zachowania powinny teoretycznie leżeć w interesie Google, firma postanowiła choć trochę zadbać o nasze zdrowie psychiczne. Oprócz narzędzi, które mają nam przypominać o przerwach od telefonu, zadbano też o nowe funkcje na YouTube. Aplikacja otrzymała nową zakładkę oznaczoną jako „Czas oglądania”. To właśnie z jej poziomu będziemy mogli uruchomić specjalne funkcje i sprawdzić jak dużo czasu poświęcamy na oglądanie filmów na YouTube.

Jak sprawdzić czas oglądania na YouTube?

Po zalogowaniu się do aplikacji YouTube wystarczy kliknąć w nasz awatar, który znajduje się w prawym, górnym rogu ekranu. To tam znajdziemy odnośnik do działu „Czas oglądania”. Aplikacja wyświetli nam aktualne informacje statystyczne, które dotyczą określonych przedziałów czasowych. Dostępne opcje to: dziś, wczoraj, ostatni tydzień i średnia dzienna. Warto jednak zaznaczyć, że elementy Google Wellbeing zaimplementowane do YouTube sprawdzą się raczej tylko w celach informacyjnych. Kiedy dowiedziałem się o nowych opcjach od razu pomyślałem o kontroli rodzicielskiej. Niestety, wystarczy skasować historię obejrzanych filmów aby statystyki zostały wyzerowane. Sprytne dzieciaki na pewno szybko do tego dojdą…

Kontrola czasu spędzonego na YouTube

Oprócz statystyk, aplikacja YouTube oferuje też kilka nowych narzędzi, które mają pomóc nam w „detoksie” od platformy. Aplikacja pozwala wyłączyć funkcję „autoplay”, która często przyczynia się do tego, że oglądamy więcej filmów. Możemy też ustawić specjalne przypomnienia, które po upływie określonej ilości czasu, poinformują nas o tym, że czas na przerwę od YouTube. Dla osób, które są uzależnione od powiadomień, wybawieniem będzie możliwość wyłączenia ich o określonych godzinach. Jeśli YouTube przestanie nas informować o nowych filmach na ulubionych kanałach, istnieje duża szansa, że nie będziemy tego sprawdzać co kilka minut.

Szkoda, że takie opcje pojawiły się na YouTube dopiero teraz ale domyślam się, że Google miało ciężki orzech do zgryzienia. Z jednej strony tak wielki gracz musi być odpowiedzialny za użytkowników aplikacji. Z drugiej, duży „watchtime” to dla YouTube większe zarobki. Mam nadzieję, że Google Wellbeing to idea, którą firma chce szczerze promować i rozwijać. Oby nowa zakładka w aplikacji YouTube szybko doczekała się nowych funkcji, które pozwolą skuteczniej kontrolować czas spędzany na platformie, szczególnie wśród młodych ludzi.