YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Co jest nie tak z miniodtwarzaczem, który w końcu pojawił się na YouTube?

Możliwość oglądania filmów na YouTube w trybie picture-in-picture świetnie znamy z naszych tabletów i smartfonów. Funkcja w końcu pojawiła się w przeglądarkowej wersji platformy. Niestety, polityka jaką YouTube prowadzi w kwestii odtwarzania filmów w tle sprawia, że nowe rozwiązanie nie jest w pełni satysfakcjonujące…

Żeby skorzystać z nowej funkcji, wystarczy kliknąć nową ikonę, która pojawiła się w prawym, dolnym rogu obszaru w jakim wyświetla się nasz film:

Na ekranie pojawi się miniodtwarzacz a my będziemy mogli swobodnie przeglądać inne treści na YouTube, bez konieczności otwierania nowej karty. O ile w przypadku słuchania muzyki, nie ma to większego znaczenia, podczas oglądania filmów „jednym okiem” skorzystanie z rozwiązania picture-in-picture będzie jak najbardziej zasadne.

Takie rozwiązanie już dawno oferowały nam mobilne aplikacje YouTube dedykowane urządzeniom z systemami Android oraz iOS. I podobnie jak tam, w przeglądarce również nie możemy niestety wybrać w jakim miejscu ma się pojawić okno z filmem. Użytkownik jest z góry skazany na prawy, dolny róg.

Miniodtwarzacz na YouTube – czego zabrakło?

Picture-in-picture w przeglądarkowej wersji YouTube pojawiło się oficjalnie dopiero teraz. Nie oznacza to jednak, że jest to nowość. Użytkownicy przeglądarki Opera i osoby, które skorzystały ze specjalnych wtyczek w innych przeglądarkach, już dawno mogły uruchomić film w małym okienku pływającym po ekranie. Co więcej, nieoficjalne rozwiązania pozwalały umieścić okno w dowolnym miejscu. Podejrzewam, że osoby przyzwyczajone do takiego rozwiązania, raczej nie połaszą się na przycisk picture-in-picture, który oferuje ograniczone możliwości.

To jednak nie największy problem miniodtwarzacza. Google wciąż nie pogodziło się z tym, że internauci korzystają z ich platformy jak z odtwarzacza muzyki. Jeśli zapłacimy za YouTube Music (wciąż niedostępny w Polsce) albo Google Play Music – bez problemu wygasimy ekran i muzyka wciąż będzie dostępna. Niestety, na YouTube jest to niemożliwe. Analogiczna praktyka dotyczy okna picture-in-picture, które otworzymy w przeglądarce internetowej. Miniodtwarzacz będzie dostępny tylko w tej karcie, w której przeglądamy YouTube. Nie będziemy mogli jednocześnie uruchomić pływającego okna z filmem i przeglądać najświeższych newsów z kraju i ze świata. Aby skorzystać z takiego rozwiązania, polecam przeglądarkę Opera lub odpowiednie wtyczki do Chrome.