YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

YouTube Top 2014 — SA Wardęga zdeklasował filmy z całego świata

Mieliśmy już Papieża Polaka, pora na Polaka YouTubera. YouTube opublikował wczoraj listę najpopularniejszych filmów mijającego roku. Ranking opiera się między innymi na liczbie wyświetleń, komentarzy i udostępnień. A zaszczytne, pierwsze miejsce przypadło w tym roku Psiemu Pająkowi, którego stworzył nie kto inny jak SA Wardęga.

Myślę, że filmu Mutant Giant Spider Dog nie trzeba nikomu przedstawiać. Nawet jeśli dopiero dziś podłączyli wam internet, psa Chica, mogliśmy podziwiać również w mediach tradycyjnych, które jakiś czas temu, bardzo szybko podchwyciły fenomen Wardęgi i to, jak wielką furrorę zrobił w sieci jego film. Gdyby jednak jakimś cudem, ktoś nie wiedział o co chodzi, poniżej możecie zobaczyć jak Chica została najpopularniejszym psem na YouTube.

Mutant Giant Spider Dog pojawił się w sieci 4 września tego roku. Od tego czasu, filmik obejrzano 114 milionów razy. Pierwsze 25 milionów, udało się zdobyć już dwa dni po premierze. Był to pierwszy tak wielki sukces polskiego YouTubera. Internauci i eksperci wciąż spekulują, ile tak na prawdę Wardęga zarobił na swojej produkcji. Zależy to od naprawdę wielu czynników, takich jak choćby liczba wyświetlonych na kanale reklam. Znaleźli się jednak tacy, którzy spróbowali obliczyć tę kwotę. Marcin Sierant z magazynu Forbes, Wardęga tylko w ciągu pierwszego miesiąca od publikacji filmu, zarobił 400 tysięcy złotych. Trudno jednak jednoznacznie potwierdzić te dane.

Kolejne miejsca na podium

O tym jak wielką popularność na świecie zdobył Wardęga, świadczy fakt, że kolejne dwa filmy, które w rankingu YouTube, znalazły się zaraz za Pająkiem, nie osiągnęły nawet bariery 100 milionów wyświetleń. Na drugim miejscu znalazł się film pt. Winner Stays od Nike Football. Jest to reklama Nike, w której pojawiły się takie gwiazdy jak Ronaldo, Neymar czy Rooney. Oprócz gwiazd piłki nożnej, w filmie pojawia się nawet Hulk. Na ten moment, film opublikowany w kwietniu, obejrzano nieco ponad 99 milionów razy.

Trzecie miejsce to viral, który obiegł świat w marcu tego roku. Film zatytułowany FIRST KISS pokazuje obcych sobie ludzi, których zadaniem jest pocałunek przed kamerą. Produkcja, którą na swoim kanale opublikowała Tatia Pilleva obejrzano do tej pory przeszło 94 miliony razy. Jak się później okazało, nie był to żaden eksperyment, tylko zaplanowana akcja reklamowa, w której udział wzięli zawodowi aktorzy. Za wszystkim stała marka odzieżowa WREN, a filmik z pewnością przeszedł do historii jako wzorowy przykład marketingu wirusowego.

Kolejne miejsca w rankingu to już wyniki znacznie poniżej magicznej granicy 100 milionów wyświetleń. Za filmem FIRST KISS uplasował się występ charyzmatycznej siostry zakonnej, uczestniczki programu The Voice IT (odpowiednik naszego Voice Of Poland). Do dnia dzisiejszego, film wyświetlono przeszło 66 milionów razy.

Piąte miejsce to film, który przysporzył firmie Apple wielu problemów. Chodzi oczywiście o materiał, na którym niejaki Lou, testuje jak bardzo nowy iPhone 6 Plus, podatny jest na wyginanie. W mediach społecznościowych zrobiło się naprawdę głośno a samo Apple, w odpowiedzi na produkcję Unbox Therapy, odpowiedziało filmem, prezentującym jak wielu testom był poddawany smartfon, przed wypuszczeniem go na rynek. Gigant z Cupertino nie jest firmą, która chętnie zaprasza kamery do swoich fabryk, jednak niespełna 59 milionów wyświetleń filmiku “iPhone 6 Plus Bend Test“, zrobiło swoje.

Poniżej pełna lista, dziesięciu najpopularniejszych w tym roku filmów opublikowanych w serwisie YouTube:

 1.        Mutant Giant Spider Dog (SA Wardega)
 2.        Nike Football: Winner Stays
 3.        FIRST KISS
 4.        The Voice IT | Serie 2 | Blind 2 | Suor Cristina Scuccia – #TEAMJ-AX
 5.        iPhone 6 Plus Bend Test
 6.        Bars & Melody – Simon Cowell’s Golden Buzzer act
 7.        Budweiser Super Bowl XLVIII Commercial — „Puppy Love”
 8.        Devil Baby Attack
 9.        Goku vs Superman. Epic Rap Battles of History Season 3.
 10.        10 Hours of Walking in NYC as a Woman

Co ciekawe, w naszym kraju Mutant Giant Spider Dog, zajął dopiero drugie miejsce. Palmę pierwszeństwa odebrała mu Karolina Czarnecka, która znikąd pojawiła się na YouTube z piosenką Hera koka hasz LSD. Poniżej pierwsza dziesiątka, najpopularniejszych produkcji oglądanych w Polsce:

 1.        Karolina Czarnecka – Hera koka hasz LSD (35 PPA)
 2.        Mutant Giant Spider Dog (SA Wardega)
 3.        Original Big surprise for Bride and Groom…
 4.        Piosenka dla dzieci Kaczuszki,Kaczuchy
 5.        Ani Mru Mru – Zarost tam i tu
 6.        Nike Football: Winner Stays. 
 7.        Cookie Phone vs Police (SA Wardega)
 8.        The Voice IT | Serie 2 | Blind 2 | Suor Cristina Scuccia – #TEAMJ-AX
 9.        Czemu NIE warto być: ZAROŚNIĘTYM | AbstrachujeTV
 10.        Shanghai Tower (650 meters)

Branża muzyczna

Oddzielną kategorię, twórcy rankingu utworzyli dla najczęściej oglądanych teledysków. Liczby wyświetleń są tutaj najlepszym dowodem na to, jak poważnym graczem w branży muzycznej jest YouTube. Pokazuje to również jak wiele osób na całym świecie, traktuje serwis jako odtwarzacz muzyczny. Zarówno w Polsce, jak i na świecie, bezkonkurencyjna okazała się być Katy Perry, z teledyskiem do utworu Dark Horse. Film wyświetlono na YouTube przeszło 717 milionów razy. Dalej uplasowali się Enrique Iglesias (518 milionów wyświetleń klipu Bailando) oraz Shakira w duecie z Rihanną (443 miliony odtworzeń). Pierwsza dziesiątka najlepszych na świecie prezentuje się następująco:

 1.        Katy Perry – Dark Horse (Official) ft. Juicy J
 2.        Enrique Iglesias – Bailando (Español)
 3.        Shakira – Can’t Remember to Forget You ft. Rihanna
 4.        Shakira – La La La (Brazil 2014) ft. Carlinhos Brown
 5.        Jason Derulo – „Wiggle” feat. Snoop Dogg (Official HD Music Video)
 6.        Iggy Azalea – Fancy (Explicit) ft. Charli XCX
 7.        Sia – Chandelier (Official Video)
 8.        Taylor Swift – Shake It Off
 9.        Meghan Trainor – All About That Bass
 10.        Nicki Minaj – Anaconda

A tak wygląda zestawienie dla polskiej branży muzycznej:

 1.        Katy Perry – Dark Horse (Official) ft. Juicy J
 2.        Shakira – Can’t Remember to Forget You ft. Rihanna
 3.        Sia – Chandelier (Official Video)
 4.        K2 ft. Buka – 1 moment (official video) prod. Subbassa
 5.        Donatan-Cleo”BRAĆ” gośc.Enej
 6.        #SELFIE (Official Music Video) – The Chainsmokers
 7.        CZADOMAN – Ruda tańczy jak szalona (Official Video) HD
 8.        Calvin Harris – Summer
 9.        Kiesza – Hideaway (Official Video)
 10.        Jason Derulo – „Wiggle” feat. Snoop Dogg (Official HD Music Video)

YouTube Rewind 2014

Na koniec, atrakcja, którą YouTube serwuje nam od 2010 roku. YouTube Rewind to filmik, który pojawia się w sieci w grudniu, i podsumowuje najpopularniejsze produkcje, które w sposób szczególny zapisały się na kartach historii YouTube. Nie jest to jednak zwykły miks znanych produkcji. W filmikach z serwii YouTube Rewind, aktorzy odgrywają rozpoznawalne sceny z kultowych filmów a cała zabawa jest wyzwaniem dla internautów. A tobie, ile produkcji z 2014 roku, udało się rozpoznać?

Zdjęcie psa: Chica the DogSpider