YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

YouTube wciąż nie potrafi filtrować treści dla dzieci

O tym, że YouTube nie najlepiej radzi sobie z filtrowaniem treści pod kątem najmłodszych użytkowników platformy, wiemy nie od dziś. Okazuje się jednak, że nawet specjalna wersja serwisu dedykowana dzieciakom, niedostępna jeszcze w Polsce, oferuje materiały wideo, które zdecydowanie nie powinny trafiać do małych dzieci.

Na łamach YT360 nie raz zwracaliśmy już uwagę na to, w jaki sposób uchronić dzieci przed nieodpowiednimi materiałami wideo na YouTube. Pisaliśmy o środkach ostrożności, które w 8 krokach można wprowadzić na platformie a także o trybie ograniczonego dostępu, który pomaga filtrować nieodpowiednie materiały. Polacy wciąż nie doczekali się YouTube Kids, czyli specjalnej wersji serwisu dostosowanej do maluchów. Wiele wskazywało na to, że będzie to najlepszy sposób na dostosowanie treści do najmłodszych użytkowników serwisu. Okazuje się, że nie do końca…

W oczekiwaniu na YouTube Kids…

Kilka dni temu, głośno zrobiło się na temat nieodpowiednich treści na YouTube Kids. O problemie napisał James Bridle na swoim blogu w serwisie Medium. Historię opisywał także The New York Times. Wszystko rozchodzi się o niepokojące filmy, które mimo że nawiązują do produkcji dla dzieci, nie do końca powinny być przez nie oglądane. Przykłady filmów, które wyświetlają się jako polecane obok wideo tworzonych z myślą o dzieciach możecie zobaczyć poniżej:

Na pierwszy rzut oka nic nie wzbudzi podejrzeń rodziców. Problem pojawi się, gdy film automatycznie wyświetli się po bajce, którą sami wybraliśmy dla dziecia. Wtedy zarówno dziecko jak i rodzic, mogą mocno się zdziwić. Jeśli takie treści przedarły się na platformę YouTube Kids, to oczywiste, że na zwykłym YouTube jeszcze łatwiej na nie trafić.

Więcej ludzi, mniej algorytmów

YouTube broni się nową polityką zgłaszania nieodpowiednich filmów. Jeśli bohaterowie treści dla dzieci przedstawiani są w niestosowny sposób, autorzy takich produkcji nie mogą zarabiać na reklamach. Inna istotna zmiana w działaniu serwisu to nakładanie ograniczeń wiekowych na takie filmy. W przypadku zwykłego serwisu YouTube może to w niczym nie pomóc, jeśli dziecko przegląda filmy z konta rodzica. Ma to jednak istotny wpływ na YouTube Kids. Takie filmy, zweryfikowane przez administratorów, w żaden sposób nie mają prawa trafić na platformę przygotowaną z myślą o dzieciach.

Niestety, rozwiązania wprowadzane przez YouTube wciąż nie rozwiązują bardzo poważnego problemu. Algorytmy nie są w stanie ochronić młodego odbiorcy przed treściami udającymi te dla dzieci. Materiałów tego typu wciąż przybywa więc kraje w których nie funkcjonuje YouTube Kids mogą czuć się poszkodowane. Miejmy nadzieję, że YouTube zaangażuje do weryfikacji treści większą liczbę administratorów, którzy w przeciwieństwie do algorytmów, będą w stanie wychwycić nieodpowiednie treści.

Źródła: Arstechnica / The New York Times / James Bridle

Witaj na YT360.PL!

  • Szukasz wiedzy, która pomoże Ci odnaleźć się na YouTube?
  • Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na YouTube?
  • Nie wiesz jak skutecznie promować się z pomocą kanału wideo?

Jesteśmy pierwszym w Polsce, marketingowym przewodnikiem po YouTube. Zostaw nam swój e-mail. Zero spamu, samo mięso.