YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Zaprogramuj swój kanał na YouTube: planowanie działań

W poprzednich odsłonach naszego cyklu poświęconego działaniom marketingowym na YouTube skupialiśmy się na budowaniu koncepcji i najważniejszych cechach filmów, które powinny regularnie pojawiać się na naszym kanale. Kiedy wstępna koncepcja jest już gotowa, kluczowym elementem wdrażania strategii jest odpowiednie planowanie działań.

W wielu materiałach dotyczących działalności marek na YouTube często pojawia się słowo „programowanie”. To nic innego jak tworzenie spójnego wizerunku. Chodzi o to aby każdy film pasował do szerszej wizji naszego kanału. Programowanie należy uwzględniać zarówno na etapie przygotowań do produkcji materiałów jak również podczas planowania publikacji i kanałów promocji. Strategia powinna obejmować wszystkie trzy rodzaje filmów o których pisałem w pierwszej części tego cyklu. Pozwólcie, że w kilku słowach przypomnę o co chodziło.

Pierwsza grupa filmów to produkcje ściśle powiązane z naszą marką. Odpowiadają one najczęściej wyszukiwanym hasłom, dotyczącym naszych produktów lub usług i przez cały rok są aktualne. Kolejny rodzaj produkcji to nasze autorskie formaty, które regularnie pojawiają się na kanale. Wreszcie trzecia kategoria to tzw. „hero content” czyli największe produkcje, nastawione na duży wzrost oglądalności i pozyskiwanie nowych widzów. Pora więc zastanowić się, w jaki sposób wykorzystać poszczególne rodzaje contentu podczas programowania kanału marki.

Jak budować strategię działań na YouTube?

Hygiene content

W przypadku pierwszej z wymienionych kategorii zazwyczaj powinniśmy skupiać się na rozwiązywaniu problemów lub odpowiadaniu na zapytania, które potencjalni widzowie wpisują w wyszukiwarkę. Takie treści YouTube określa jako „hygiene content”. Aby znaleźć tematy do odcinków tego typu, warto skupić się na zapytaniach jakie formułują użytkownicy wyszukiwarek. YouTube sam dokańcza za nas zdania, gdy tylko w polu wyszukiwania zaczniemy wpisywać „jak?”, „dlaczego?” czy „w jaki sposób?”. Warto zrobić użytek z tej pomocy i poszukać tematów, które jeszcze długo nie stracą na aktualności. Takie filmy to baza naszego kanału, która cały czas będzie sprowadzać do nas ruch.

Hub / home content

Druga grupa filmów, których nie może zabraknąć na naszym kanale to wspominane wcześniej autorskie formaty, określane mianem „hub” lub „home content”. Kiedy już uda nam się „złowić” widza za pomocą treści „hygiene” warto pomyśleć o tym, co możemy zrobić, aby ten zasubksrybował nasz kanał i chętnie do nas wracał. Właśnie tutaj przychodzi czas na regularnie publikowane filmy ukazujące się w spójnych seriach. Warto tu zadbać o spójność w obrazie i oprawie graficznej. Regularnie ukazujące się odcinki pewnych cyklicznych formatów to w końcu „znak rozpoznawczy” naszego kanału.

Jaki powinien być kanał marki na YouTube?

Hero content

Ostatni rodzaj filmów o których powinniśmy pamiętać to „hero content”. Te materiały to coś dla tych kanałów, które mają już pewne doświadczenie w pracy z YouTube i szukają sposobu na to, żeby zrobiło się o nich nieco głośniej. „Hero content’ to nierzadko viralowe produkcje do których angażowani są influencerzy. To wizerunkowe produkcje nastawione na szybką reakcję widzów. Przy ich realizacji warto pamiętać o odpowiednim „podkręcaniu” napięcia. Jeśli współpracujemy z influencerem, dobrze jest wykorzystać jego potencjał budując wcześniej „wielkie wejście”.

Programując kanał na każdym etapie pracy zadawaj sobie pytanie o to, czy ludzie chcieliby podawać twoje treści dalej. W przypadku produkcji mających rozwiązywać pewne problemy widzów zastanów się, czy faktycznie udało ci się wyczerpać dany temat. Przemyślana strategia obejmująca plan promocyjny dla każdego filmu na pewno sprawdzi się lepiej niż praca na żywym organizmie. Równie ważna jest odpowiednia komunikacja z poziomu filmów. Niezależnie jaki program na twoim kanale ogląda widz, powinien mieć on świadomość tego, że dana produkcja jest częścią większej całości. Zapraszaj do subskrybowania kanału i oglądania powiązanych odcinków. Bardzo pomocne okażą się tutaj karty i adnotacje, a także ekrany końcowe.

Jak budować wizerunek marki na YouTube? [podstawy optymalizacji kanału]

Podsumowując, podczas planowania strategii działań na YouTube warto uwzględnić trzy rodzaje produkcji: „hygiene content” zwiększający szanse na odkrycie naszego kanału, „hub content” zatrzymujący widzów na dłużej przy atrakcyjnych, powtarzających się cyklicznie formatach oraz „hero content” zwiększający zasięg i robiący dużo „szumu” dookoła marki. Taka baza to świetny punkt wyjścia i odpowiednio zbalansowany przepis na sukces. Zanim nasza strategia zacznie przynosić rezultaty, koniecznie należy zadbać o odpowiednią optymalizację treści. O tym będziecie mogli dowiedzieć się z kolejnego artykułu dotyczącego działań marketingowych na YouTube.

Witaj na YT360.PL!

  • Szukasz wiedzy, która pomoże Ci odnaleźć się na YouTube?
  • Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na YouTube?
  • Nie wiesz jak skutecznie promować się z pomocą kanału wideo?

Jesteśmy pierwszym w Polsce, marketingowym przewodnikiem po YouTube. Zostaw nam swój e-mail. Zero spamu, samo mięso.