YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Kupowanie wirtualnych monet w TikTok: czy są na nie chętni?

Jak każda platforma społecznościowa, TikTok eksperymentuje z różnymi formami monetyzacji usług. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że Bytedance pracuje już nad dedykowanymi formatami reklamowymi. Póki co, zyski przynoszą głównie mikropłatności. Jak myślicie, ile udało się na nich zarobić do tej pory?

Zanim TikTok przejął Musical.ly, aplikacja dynamicznie rozwijała się na rynku chińskim. Na początku nosiła nazwę „Douyin” i zaledwie w rok udało jej się pozyskać przeszło 100 milionów użytkowników oraz miliard wyświetleń filmów. Dopiero w 2017 roku rok aplikacja doczekała się obecnej nazwy i ogólnoświatowej dystrybucji w Google Play i App Store. Wówczas nikt chyba nie przypuszczał, że następca Musical.ly stanie się aż tak popularny…

Ile zarobił TikTok do tej pory?

TikTok doczekał się przeszło miliarda instalacji na całym świecie. Dziś dotarły do nas informacje dotyczące tego, ile aplikacja zarobiła na mikropłatnościach, czyli możliwości kupowania wirtualnych monet (“coins”) za prawdziwe pieniądze. Jest to dokładnie 75 milionów dolarów, które wydali zarówno użytkownicy iOS, jak i Androida. Czy to dużo? Cóż, biorąc pod uwagę, że przejęcie Musical.ly kosztowało około 800 milionów, można odnieść wrażenie, że to zaledwie kropla w morzu. Myślę, że prawdziwe zyski przyniosą dopiero reklamy, które już niedługo mają wkroczyć na TikTok

Jak rozkładają się wydatki na TikTok jeśli chodzi o systemy operacyjne i kraje w których najwięcej osób kupuje wirtualne monety? Niestety, dane nie będą precyzyjne ponieważ w kwocie 75 milionów dolarów nie zawierają się płatności dokonane za pomocą chińskich, androidowych sklepów, innych niż Google Play. Wiemy jednak, że sami tylko użytkownicy iOS mieszkający w Chinach wygenerowali około 23% całej tej kwoty (około 17,3 miliona dolarów). Na arenie międzynarodowej dominują jednak Amerykanie. To właśnie w USA wydano ponad 41 milionów dolarów na wirtualne monety kupowane w aplikacji TikTok. Warto też wspomnieć o Indiach, gdzie aplikacja TikTok zaliczyła największą liczbę instalacji na urządzeniach mobilnych, w skali całego świata. Kraj ten nie jest jednak tak bogaty jak USA. W Indiach mikropłatności wygenerowały zaledwie 3,8 miliona dolarów zysków dla TikTok.

Jak działają mikropłatności w TikTok?

Użytkownicy TikTok mogą kupować wirtualne monety za prawdziwe pieniądze. Później, można je wymienić na wirtualne prezenty, które otrzymują ulubieni twórcy w trakcie swoich transmisji na żywo. Monety dostępne są w pakietach od 100 do 10 tysięcy. Najtańsze mikropłatności to wydatek rzędu niespełna 5 złotych (przeliczone z 99 centów). Analizy pokazują, że najwięcej użytkowników decyduje się właśnie na ten pakiet, oferujący 100 monet. Kolejny próg to pakiet 500 monet za niespełna 5 dolarów (w Polsce 23,99 zł). Tylko w ubiegłym miesiącu TikTok zarobił 5,5 miliona dolarów na całym świecie. Wygląda więc na to, że mikropłatności stają się coraz popularniejsze. W porównaniu z ubiegłym rokiem, platforma zanotowała wzrost zysków o 24%.

Dajcie znać w komentarzach czy zdarza wam się kupować wirtualne monety na TikTok a jeśli tak to napiszcie dlaczego decydujecie się wspierać ulubionych twórców w ten właśnie sposób. Jesteśmy ciekawi, jaka motywacja kieruje użytkownikami platformy. Czekamy na wasze komentarze!

źródło: Sensor Tower