YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Ankiety na YouTube: Jak je zrobić i gdzie szukać wyników?

YouTube oferuje użytkownikom wiele interaktywnych funkcji, które nie tylko pomagają w budowaniu społeczności wokół kanału ale również przydają się przy okazji działań analitycznych i zbierania danych. Jednym z bardziej przydatnych narzędzi tego typu są ankiety. Możemy je umieszczać w wybranym miejscu na filmie i w ten sposób pozyskiwać cenny feedback od naszych widzów. Dziś wyjaśniamy jak zrobić ankietę na YouTube a także gdzie szukać jej wyników. 

Ankieta to element, który możemy dodać do filmu z poziomu karty czyli interaktywnego przycisku pojawiającego się w określonym momencie w rogu ekranu. Jak pewnie już wiecie, karty zastąpiły adnotacje na YouTube. Ich zaletą jest to, że działają również na urządzeniach mobilnych. Poniżej wyjaśniamy, co należy zrobić aby w trakcie filmu, waszym widzom wyświetliła się ankieta z przygotowanym wcześniej pytaniem.

Jak zrobić ankietę na YT?

  • W zakładce menedżer filmów wybieramy interesujący nas materiał a następnie klikamy przycisk edytuj znajdujący się pod miniaturą.
  • Przechodzimy do sekcji Karty. Jest ona oznaczona ikoną przedstawiającą literę “i” w kółku.
  • Klikamy duży niebieski przycisk Dodaj kartę

  • Wciskamy przycisk Utwórz i przechodzimy do edytora

Jeśli chodzi o zajawkę, która wyświetli się w karcie na filmie, mamy dwie opcje wyboru. Jeśli nie wciśniemy przycisku Zmień, który znajduje się zaraz pod polem pytania, zostanie ono domyślnie wykorzystane jako zajawka naszej ankiety. Jeśli jednak macie jakiś pomysł aby zaintrygować widzów i przyciągnąć ich do ankiety, możecie zmienić zajawkę i dopiero po jej kliknięciu – na ekranie pojawi się pytanie i odpowiedzi.

  • Do ankiety możemy dodać maksymalnie 5 różnych odpowiedzi
  • Na koniec, wciskamy przycisk Utwórz kartę i gotowe! Karta z ankietą pojawi się na ekranie we wskazanym fragmencie filmu.

Gdzie sprawdzić wyniki ankiety na YT?

Po zagłosowaniu wyniki ankiety wyświetlają się widzom bezpośrednio na karcie. Głos można niestety usunąć zaraz po tym jak się go oddało. Rodzi to pewne ryzyko. Widz może sprawdzić wynik ankiety a następnie usunąć swój głos po którym nie zostanie dla nas żaden ślad.

Twórca ankiety może sprawdzić rozkład głosów w edytorze kart a także w YouTube Analytics. YouTube dostarcza nam takie dane jak całkowita liczba odpowiedzi a także wartość procentowa, która automatycznie pojawia się w widoku edytora kart.