YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Link YouTube z czasem: Jak go zrobić? [odnośnik do fragmentu filmu]

Dzisiejszy poradnik będzie chyba najkrótszym w historii naszego serwisu. Dostajemy jednak wiele zapytań dotyczących tego zagadnienia więc raz na zawsze rozprawimy się z nim w poniższym artykule. Naszym głównym bohaterem będzie linkowanie do określonego fragmentu filmu na YouTube oraz tworzenie odnośników w opisie naszego opublikowanego materiału wideo.

Bardzo często chcemy pokazać komuś wybrany fragment określonego filmu na YouTube. W przypadku materiałów, które trwają kilkanaście minut, wygenerowanie linka do określonego momentu może okazać się bezcenne i zaoszczędzić nam sporo czasu poświęconego na przewijanie. Drobna korekta odnośnika skopiowanego z pasku adresu pozwoli uruchomić film dokładnie od tego fragmentu na którym najbardziej nam zależy.

Link YouTube z czasem – jak zrobić odnośnik do określonego fragmentu filmu?

Bardzo często wygenerowanie linka do określonego fragmentu filmu nie jest jedynie kwestią wygody. Pracując z wolnym łączem internetowym i czekają na załadowanie całego materiału, możemy spędzić przed komputerem znacznie więcej czasu niż planujemy. Będzie to również obciążające dla limitu transferu danych jeśli takowy posiadamy. Oto jak wygenerować link do określonego fragmentu filmu:

Skopiuj link do filmu z paska adresu w przeglądarce. Ważnym jest aby nie była to jego skrócona wersja. O tej napiszę za chwilę.

Mamy więc adres, który powinien wyglądać w ten sposób:

https://www.youtube.com/watch?v=ID_FILMU

Za nim wystarczy dopisać następującą komednę:

#t=XmYs

W miejscu X wpisujemy wartość minut a w miejscu Y wartość sekund.

Cały link będzie wyglądał więc w ten sposób:

https://www.youtube.com/watch?v=ID_FILMU#t=XmYs

Dla pewności przedstawię to jeszcze na przykładzie. Przypuśćmy, że chcę komuś wysłać link do tego filmu:

Zależy mi na tym, żeby zaczął oglądanie od fragmentu 13:29 gdzie Ola pyta Mariusza o efekty kampanii. Kopiujemy więc pełen adres filmu i dodajemy do niego „#t=13m29s”. Daje nam to coś takiego:

https://www.youtube.com/watch?v=5vMpF0OmTJY#t=13m29s

Kopiujemy nowy adres i wklejamy go to okna przeglądarki. Gotowe!

Udostępnij z funkcją „rozpocznij od”

Istnieje jeszcze jeden, znacznie prostszy sposób udostępniania linka do filmu od określonego miejsca. Wystarczy kliknąć pod filmem pole „udostępnij” a następnie w okienku „rozpocznij od” wpisać odpowiednią wartość minut i sekund. Później trzeba tylko skopiować link z odpowiedniego pola i wkleić go do przeglądaerki.

Link YouTube z czasem w opisie filmu

Ostatnia rada na dziś dotyczy tworzenia czegoś na kształt spisu treści pod filmem, który publikujemy na YouTube. Warto o tym pamiętać jeśli wasz materiał jest długi i chcielibyście, żeby widz mógł łatwiej zorientować się w jego treści. Co należy zrobić? Wystarczy dodać w opisie „timecody” z odpowiednią adnotacją. Jeśli wpiszecie na YouTube dowolną wartość w formacie np. „01:03” zostanie ona automatycznie zamieniona na link, który uruchomi film w pierwszej minucie i trzech sekundach. Link rozpoznamy po tym, że będzie on klikalny i zaznaczony na niebiesko. Dzięki temu możemy stworzyć listę tematów poruszanych w danym filmie, gdzie każde zagadnienie prowadzi bezpośrednio do odpowiedniego fragmentu materiału wideo.