YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Najlepsza alternatywa dla YouTube: 5 serwisów agregujących wideo!

Jeśli chodzi i oglądalność filmów i liczbę użytkowników, można powiedzieć, że YouTube jest obecnie bezkonkurencyjny jeśli chodzi o serwisy agregujące treści wideo. Gdyby nie było wam po drodze z polityką Google lub mielibyście ochotę zwiększyć swoje zasięgi na innych platformach, prędzej czy później padnie to pytanie:  jeśli nie YouTube, to co?

Oto pięć serwisów agregujących treści wideo, które mogą okazać się dobrą alternatywą dla YouTube.

Dailymotion

zrzut-ekranu-2016-12-07-o-12-13-53

Opis serwisu Dailymotion spokojnie można byłoby wykorzystać do promocji YouTube. To chyba najlepiej pokazuje, że mamy tu do czynienia z bardzo podobnym serwisem:

Miejsce, w którym odkryjesz materiały z całego świata, transmitowane na żywo lub zarejestrowane wcześniej: zawody sportowe, festiwale muzyczne, skecze komediowe, debaty polityczne, pokazy mody, transmisje z meczów w gry komputerowe… Nasi widzowie śledzą, oglądają i przekazują na bieżąco dalej wydarzenia i pomysły, dzięki którym nasz świat jest tak zaskakujący i różnorodny.

Serwis powstał we Francji, w 2005 roku. Obecnie dostępny jest w 35 krajach. Strona dostosowana jest do 18 różnych języków. Aby przesłać swój film, należy utworzyć konto. Na ten moment społeczność Dailymotion tworzy przeszło 300 milionów użytkowników.

Strona pozwala przeglądać treści w takich kategorach jak muzyka, sport, filmy, samochody, edukacja, sztuka i wiele więcej. Nie zabrakło też transmisji na żywo.

Obecnie, maksymalny rozmiar przesyłanego na Dailymotion filmu, nie może przekraczać 4GB. Wideo nie może być dłuższe niż 60 minut. Serwis wspierają aplikacje stworzone z myślą o iOS, Androidzie oraz PlayStation 4.

Vimeo

zrzut-ekranu-2016-12-07-o-12-13-18

Vimeo powstało w 2004 roku. Był to pierwszy serwis agregujący treści wideo, pozwalający dzielić się materiałami w jakości HD bez jakichkolwiek reklam. Być może właśnie dlatego, w serwisie bardzo dobrze zadomowiła się branża filmowa, autorzy produkcji krótkometrażowych, artyści i twórcy kina niezależnego. Jeśli nie interesują was śmieszne koty, a zamiast tego macie ochotę zachwycić się pięknymi zdjęciami, Vimeo powinno sprawdzić się idealnie. W serwisie znajdziemy też specjalną zakładkę „Video School” gdzie można znaleźć dziesiątki filmów pozwalających rozwijać warsztat operatorski, scenopisarski itd.

Darmowe konto na Vimeo pozwala przesłać jedynie 500MB materiału w ciągu tygodnia i maksymalnie 25GB w skali roku. Płacąc 16 zł miesięcznie, plan ten zwiększy się do 5GB tygodniowo i 250 GB rocznie. Pozbycie się wszelkich limitów to koszt rzędu 170zł. Oczywiście coraz droższe plany taryfowe to również wiele innych profitów, takich jak: dodatkowe statystyki, lepsza ochrona konta, szybkie wsparcie techniczne, personalizowane strony i wiele innych.

Metacafe

zrzut-ekranu-2016-12-07-o-12-15-10

Mimo że serwis Metacafe istnieje dłużej niż YouTube, mam wrażenie, że jego popularność maleje z każdym rokiem. Specjalnością tej platformy są krótkie formy wideo związane z szeroko pojętą rozrywką. Znajdziemy tu teledyski, „śmieszne filmiki” lub proste lifehacki. Metacafe agreguje proste, łatwe i przyjemne produkcje z potencjałem viralowym. Strona główna serwisu świetnie oddaje to, czego możemy spodziewać się na kolejnych podstronach. Znajdziemy tam produkcje polecane przez zespół redakcyjny, rekomendowane kanały oraz kilka najpopularniejszych filmów.

Vevo

zrzut-ekranu-2016-12-07-o-12-12-30

Vevo to serwis, który powstał w porozumieniu Google i Universal Music Group, niejako w odpowiedzi na problemy finansowe związane z licencjonowaniem muzyki na YouTube. Serwis specjalizuje się w publikowaniu teledysków międzynarodowych oraz niezależnych wytwórni muzycznych. Warto zwrócić uwagę na to, że Vevo posiada własny „player” jednak licznik połączony jest z odtwarzaczem YouTube. W 2013 roku serwis zaliczył ponad 5,5 miliarda wyświetleń w miesiącu i ponad 55 miliardów w skali roku. Tym samym, Vevo zostało największym partnerem YouTube na świecie. Właścicielami serwisu są: Universal Music Group, Sony Music Entertainment, Google i Abu Dhabi Media Company.

Teledyski przekraczające 100 milionów wyświetleń otrzymują Certyfikat Vevo. Oprócz statuetki „VEVO Certified”, artyści otrzymują szansę na wywiad dotyczący danej produkcji wideo.

Flickr

zrzut-ekranu-2016-12-07-o-12-14-35

Na koniec, zostawiłem sobie serwis, który wszyscy kojarzymy ze zdjęciami. Nie każdy wie o tym, że Flickr pozwala również na przesyłanie materiałów wideo. Zarejestrowany użytkownik otrzymuje 1TB przestrzeni na której może zapisywać swoje filmy i zdjęcia. Posiadacz darmowego konta może jednorazowo przesłać wideo, które nie przekracza 1GB lub 3 minut długości.