
Biblioteka audio, którą YouTube uruchomił w 2013 foku, znowu się powiększyła. Tym razem twórcy wideo otrzymali tysiąc nowych utworów, które bezpłatnie mogą wykorzystywać w swoich produkcjach. Dziś kilka praktycznych wskazówek związanych z Audio Library.
Wytwórnie płytowe przez wiele lat nie były zadowolone z tego jak użytkownicy YouTube bezkarnie wykorzystują nagrania, do których nie mają prawa. Aby ułatwić twórcom poszukiwania legalnej muzyki do filmów, Google stworzyło specjalną bibliotekę z darmowymi utworami, które można pobrać i dodać do swojego wideo. Kilka dni temu jej zasoby zostały mocno powiększone…

Nazwy kompozytorów, którzy zupełnie za darmo podzielili się swoją twórczością z youtuberami raczej nic nam nie powiedzą, jednak ich muzyka staje się coraz bardziej rozpoznawalna. Twórcy dostrzegają muzyczny potencjał Audio Library i nie muszą się przy tym bać jakichkolwiek sankcji prawnych za naruszanie cudzych praw autorskich. Melodie skomponowane przez takich twórców jak Kevin MacLeod, dzięki tysiącom produkcji, w których zostały wykorzystane, na pewno można uznać za rozpoznawalne. Przykład znajdziecie poniżej. Nie mam pojęcia skąd to znam, ale gdzieś już to słyszałem…
Gdzie znaleźć darmowe utwory?
1000 nowych utworów w muzycznej bibliotece od YouTube to świetny moment, żeby wyjaśnić gdzie ich szukać, a także na jakiej zasadzie funkcjonuje Audio Library od YouTube. Aby pobrać bezpłatny utwór do swojej produkcji wideo wchodzimy w Studio twórców > Narzędzia do tworzenia > Biblioteka audio. Wybieramy kartę „bezpłatna muzyka” lub „efekty dźwiękowe”. Te drugie również mogą się przydać. Paski, które znajdują się obok pokazują popularność ścieżek. Aby pobrać utworów klikamy strzałkę. Jeśli nie chcemy zapomnieć o ścieżkach, które wyjątkowo przypadły nam do gustu, możemy dodać je do ulubionych klikając gwiazdkę.
Niektóre z utworów lub dźwięków oznaczono ikoną człowiek w kółku. Oznacza to, że działają one zgodnie z licencją Creative Commons. W opisie filmu powinniśmy podać imię i nazwisko artysty, który skomponował daną ścieżkę. Filmy, w których używamy darmowej muzyki z Audio Library wciąż mogą zarabiać. Darmowe utwory nie są objęte systemem Content ID. Jeśli w swojej produkcji wideo chcecie wykorzystać cudzy utwór i nie macie pojęcia kto ma do niego prawa, sprawa nieco się komplikuje…
Radiowe hity w twoich filmach?
Muzyka, która pojawia się na YouTube, w ogromnej większości jest zarządzana przez system Content ID, do którego mają dostęp właściciele praw autorskich. Wciąż jednak istnieje możliwość użycia ulubionych piosenek w naszych filmach. Wymaga to jednak pewnej weryfikacji. Wchodząc w kartę Muzyka z reklamami (Studio twórców > Narzędzia do tworzenia > Biblioteka audio), należy wpisać wykonawcę i tytuł utworu, który chcielibyśmy wykorzystać w filmie. Tutaj możemy sprawdzić jak właściciele praw autorskich danej piosenki zapatrują się na jej wykorzystywanie. YouTube informuje, że w tym przypadku możemy spodziewać się trzech różnych sytuacji:
- Zarabianie: przy filmie będą pojawiać się reklamy. W niektórych przypadkach możesz dzielić się przychodami z właścicielem praw autorskich do danego utworu.
- Zablokowanie na całym świecie: jeden lub kilku właścicieli praw autorskich nie pozwala używać danej muzyki. Filmy, w których użyto daną ścieżkę, będą niedostępne w YouTube.
- Zablokowanie w niektórych krajach: jeden lub kilku właścicieli praw autorskich ograniczyło liczbę krajów, w których dostępna jest dana muzyka. Filmy, w których użyto tę muzykę będą niedostępne w krajach, w których dostęp do niej jest zablokowany.

Warto jednak zauważyć, że właściciele praw autorskich często zmieniają zasady. Wtedy otrzymamy żądanie usunięcia treści. Jeśli zarabiamy na danym filmie i pojawia się tam muzyka, do której ktoś inny posiada prawa, istnieje ryzyko, że w przyszłości produkcja zostanie usunięta z naszego konta.