Strona główna
Marketing
Tutaj jesteś

Dlaczego nie warto kupować lajków w Social Mediach?

16 maja, 2024 Dlaczego nie warto kupować lajków w social mediach?

Aktualny, cyfrowy rynek rządzi się swoimi prawami. Jednym z tych praw jest mistrzostwo w zarządzaniu własnym wizerunkiem w mediach społecznościowych, ale działanie to często skłania do nieetycznych praktyk, w tym do zwiększania liczby lajków. Dlaczego więc nie warto kupować lajków w social mediach? W tym artykule poruszę to zagadnienie, udowadniając, że podążanie za tym trendem może prowadzić do kiepskich wyników.

Czy kupowanie lajków w social mediach jest skuteczną strategią?

Kupowanie lajków wydaje się kuszącą strategią, szczególnie dla tych, którzy są nowi w świecie mediów społecznościowych. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że im więcej lajków, tym lepsza reputacja firmy, prawda? To jednak nie jest takie proste.

Kupowanie lajków to sztuczne pompowanie statystyk. Tak naprawdę nie przekłada się to na prawdziwą wartość marki. Jakość treści, interakcje z użytkownikami, bieżąca komunikacja, zrozumienie potrzeb klientów – to wszystko jest dużo ważniejsze i pomaga budować zaangażowaną społeczność.

Eksperci z branży social mediów zgadzają się, że lepszym pomysłem jest inwestowanie w organiczny wzrost, ponieważ wpływa to na zaangażowanie i lojalność użytkowników, a także pozytywnie wpływa na SEO. Osiąganie sukcesu na platformach społecznościowych nie jest więc kwestią ilości lajków, ale jakości treści oraz budowy trwałych relacji z odbiorcami.

Dlaczego nie warto oszukiwać liczby lajków?

Można pytać, dlaczego nie warto manipulować liczbą lajków? Otóż, pierwsza i najważniejsza przyczyna to niewiarygodność. Jeżeli liczba lajków jest nienaturalnie duża, a liczba komentarzy czy udostępnień mała, to jest to jasny sygnał dla użytkowników, że coś jest nie tak.

Natomiast drugi powód to algorytmy mediów społecznościowych. Ostrzegam, że nie warto lekceważyć tego aspektu. Algorytmy te są bardzo skomplikowane i są zaprojektowane w taki sposób, aby zwalczać takie praktyki. Innymi słowy, systemy te są coraz bardziej zaawansowane i potrafią wykryć nienaturalne zwiększanie liczby lajków. Jednym z konsekwencji takiego oszustwa może być np. zmniejszenie widoczności wszystkich postów, czyli tzw. „shadowban”.

Jakie konsekwencje niesie za sobą kupowanie lajków?

Kupowanie lajków w social mediach niesie ze sobą kilka konsekwencji, które warto znać. Po pierwsze, jak wspomniałem wcześniej, jest to utrata wiarygodności marki. Konsumenci chcą mieć do czynienia z transparentnymi, prawdziwymi markami, które nie udają czegoś, czym nie są.

Po drugie, może to prowadzić do spadku zaangażowania. Osoby, które „lajkują” za pieniądze, z zasady nie są rzeczywiście zainteresowane marką, więc nie są one wartościowym źródłem interakcji. To może prowadzić do drastycznego spadku zaangażowania, co jest szkodliwe dla marki, ponieważ algorytmy mediów społecznościowych preferują posty z wysokim zaangażowaniem.

Po trzecie, grozi to również karami od samych platform mediów społecznościowych. Niektóre z nich mogą nałożyć ograniczenia na Twoje konto, a w skrajnych przypadkach mogą je nawet zablokować.

Podsumowując, kupowanie lajków to krótkowzroczna strategia, która więcej szkodzi, niż przynosi korzyści. Zamiast tego zdecydowanie lepiej jest skupić się na budowaniu prawdziwej, zaangażowanej społeczności wokół marki.

Redakcja yt360.pl

Witaj w naszej redakcji - miejscu, gdzie pasja do technologii spotyka się z wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół składa się z entuzjastów internetu, komputerów, gier, elektroniki użytkowej oraz marketingu, którzy nieustannie poszukują najświeższych informacji, fascynujących trendów i praktycznych porad dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak prosić o polecenie i rekomendacje?
Jak zrobić landing page? Poradnik krok po kroku
Jak oszukują agencje marketignowe?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak oszukują agencje marketignowe?