YT360.PL — Pierwszy w Polsce marketingowy przewodnik po YouTube

YT360

Listy odtwarzania na YouTube: Wszystko co musisz o nich wiedzieć

Planując działania na YouTube należy zadbać o odpowiednią optymalizację kanału. Jednym z ważnych elementów, który użytkownicy często pomijają są playlisty. Pomagają one uporządkować treści na kanale i ułatwiają sprawne wyszukiwanie określonych filmów. Dziś, omówimy w jaki sposób zarządzać listami odtwarzania na YouTube.

Kwestie optymalizacji filmów i poprawnego przygotowywania poszczególnych elementów kanału poruszaliśmy na YT360 wielokrotnie. Uczyliśmy jak przygotować odpowiednią grafikę kanału, miniatury i wiele innych składowych, które budują nasz wizerunek i polepszają zasięgi na YouTube. Dziś, przyszła pora na playlisty, inaczej nazywane listami odtwarzania.

Po co są playlisty na YouTube?

Playlista to inaczej zbiór filmów ułożonych w wybranej przez nas kolejności. Każdy twórca może utworzyć playlistę i udostępnić ją publicznie. Dla użytkowników będzie to narzędzie, które pozwoli znaleźć zestaw kilku filmów o podobnej tematyce, w jednym miejscu. Może to być składanka z utworami pochodzącymi od jednego artysty, kompilacja bramek strzelonych przez wybranego piłkarza albo seria poradników dotyczących określonego zagadnienia.

Z perspektywy twórcy, playlisty są równie ważne. Pozwalają one zachować porządek na kanale, posegregować filmy tematycznie lub według określonych serii a także zapanować nad chaosem, który może przerazić widza kiedy odwiedzi sekcję wideo na kanale, który opublikował już dużo materiałów wideo.

Jak stworzyć playlistę na YT?

jak utworzyc playliste na yt

Aby utworzyć nową playlistę na YouTube należy zalogować się na swoim koncie i przejść do zakładki “studio twórców”. W menu znajdującym się z lewej strony wybieramy “Playlisty” (zakładka “Menedżer filmów”).

jak utworzyc playliste na yt

Po kliknięciu w przycisk “Nowa playlista” otwiera się małe okno. Z jego poziomu możemy wprowadzić nazwę nowej listy odtwarzania, którą za chwilę utworzymy. Warto też zwrócić uwagę na trzy typy playlist. Podobnie jak w przypadku filmów, mogą one być publiczne, niepubliczne lub prywatne. Pierwsza opcja to listy odtwarzania widoczne dla wszystkich użytkowników YouTube. Playlisty niepubliczne to te, które widzą jedynie osoby z którymi podzielimy się unikalnym linkiem. Playlisty prywatne to te, które będą widoczne tylko dla nas. Po wprowadzeniu nazwy dla listy odtwarzania i kliknięciu “Utwórz” wszystko jest już gotowe. Pora dodać filmy.

jak utworzyc playliste na yt

Filmy możemy dodać na dwa różne sposoby. Pierwsza opcja to przycisk “Edytuj”. Znajdziemy go w widoku wybranej playlisty po tym jak w nią klikniemy. Edycja playlisty pozwoli również zmienić jej nazwę i rodzaj a także dodać krótki opis.

jak utworzyc playliste na yt

W widoku playlisty, po kliknięciu przycisku “Dodaj filmy” otworzy się nowe okno, które umożliwi uzupełnienie listy odtwarzania o wybrane materiały wideo. Możemy wyszukać je za pomocą wyszukiwarki, skorzystać z linku lub przejrzeć zasoby naszej biblioteki udostępnionych filmów. To jednak nie jedyny sposób dodawania materiałów do naszej playlisty. Jeśli lista odtwarzania jest już gotowa a użytkownik zalogowany na swoje konto, proces ten można znacznie uprościć.

jak utworzyc playliste na yt

Przeglądając filmy na YouTube, wystarczy otworzyć menu playlist, które oznaczono strzałką na powyższym obrazku. Z poziomu rozwijanego menu, jednym kliknięciem dodany materiał wideo do określonej listy odtwarzania. Możemy również utworzyć tu zupełnie nową playlistę, bez konieczności przenoszenia się do działu “studio twórców”.